PC HocasıİncelemeXFX RX 6700 XT MERC Ekran Kartı İncelemesi

XFX RX 6700 XT MERC Ekran Kartı İncelemesi

 

PC Hocası’ndan herkese merhabalar. Birbirinden farklı ürünleri incelediğimiz hocanın masasında bugün, XFX RX 6700 XT MERC ekran kartı incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Tasarım

XFX RX 6700 XT, 12 GB’lık bir belleğe sahip. 3 fanlı yapıda ve 8+8 güç girişi bulunuyor. Arka tarafında da oldukça hoş duran bir backplate yer alıyor.

AMD tarafında ise Founders Edition olarak nitelendirilen modelin ise aşağıda resmi bulunuyor. Model tasarımı tanıdık gelebilir, çünkü önceki modellerine oldukça benziyor. Çift fanlı yapıda gelen ekran kartı, XFX’in aksine 8+6 pin girişine sahip.

Sıra arka taraftaki backplate’e geliyor. Backplate’in üzerinde ‘Merc’ yazısını görüyoruz. Metal plakada da ‘XFX’ yazısının yer aldığı göze çarpıyor. XFX yazısının sağ tarafında ise sıcak havanın tahliyesi için boş bir alan görülüyor.

XFX modelinde 8+8 pin girişi bulunurken, AMD Founders sürümünde 8+6 pin girişi bulunuyor.

XFX RX 6700 XT, ekran kartı oldukça uzun bir tasarıma sahip. Ekran kartının 32.2 cm uzunluğa, 12.4 cm’de genişliğe sahip. Ekran kartı, istediğiniz her kasaya ne yazık ki sığmıyor. Kasa seçeceğiniz zaman GPU’nuzun uzunluğuna dikkatlice bakmalısınız.

AMD tarafında ise 26.5 cm uzunluğu bulunuyor. Ancak, Türkiye’de satışı yapılmayacak.

Kartın üzerinde herhangi bir RGB aydınlatma bulunmuyor. XFX’in kartları genel olarak sade tasarım kullanılarak piyasaya sürülüyor.

Ancak, güç girişlerinin hemen yanında ‘Radeon RX 6700 XT’ yazısının LED aydınlatma olarak tasarlandığını görüyoruz. Açıkçası, ekran kartında fena durmadığını söyleyebiliriz.

Kartın iç tasarımında alışılageldik bir dizayn görülüyor. VRAM belleklerin üzeri termal pedler ile kapatılırken, GPU’nun üzeri kaplanmış. GPU aslında kısa ancak XFX bloğu uzatabilmek için bir ek çıkarmış. Sıcak hava da buradan rahatlıkla dışarıya tahliye edilebiliyor.

Soğutucu blok ise iki kısımdan oluşuyor. 4 adet ısı borusu diğer metal soğutmanın içerisinden dolaşırken, çift bloğun da kalın olduğunu söyleyebiliriz. Bu da kartın ağırlığını etkiliyor.

Performans

Oyun performansımızdan hemen önce 3DMark Time Spy testi ile başlıyoruz. FullHD ayarlarda yapılan bu test, ortalama olarak 7-8 dakika civarında sürüyor.

Bu test sonucunda genel skor 11.674 olurken, ekran kartı 12.449 ve son olarak işlemci ise 8.632 puana ulaştı. Bu test süresi boyunca ekran kartının 61 dereceyi geçmediğini görüyoruz.

Bu testin bir üst versiyonu da bulunuyor. Bu test ise 4K çözünürlüğünde gerçekleşiyor. Time Spy Extreme olarak adlandırılıyor. Bu test ortalama 10 dakika kadar sürüyor.

Bu testin de sonucunda genel skor 5423 gelirken, ekran kartı 5729 ve işlemci de 4164 puana ulaştı. Bu 10 dakikalık testin sonucunda ekran kartı 63 dereceyi gördü.

Oyun Performansı

Hocanın Yorumu

Ekran kartının soğutma performansı gayet güzel. Maksimum çıkmış olduğu derece 70-71 idi. Bununla alakalı da tamamen her şey otomatik fan ayarında çalışıyor. Zaten Afterburner üzerinden de bunları detaylı olarak görebiliyoruz. Ekran kartının üzerini söktüğümüzde VRAM’ler ve mosfetlerin üzerinin termal pedlerle kapatıldığını gördük.

XFX RX 6700 XT MERC ekran kartı incelememizin sonuna geliyoruz, incelememizin video biçimine yazımızın başında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ürün hakkındaki görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşça kalın!

Yazar Hakkında

Osman Baytekin

Osman Baytekin

Bilinçli bir oyuncu olma yolunda ilerleyen, oyun meraklısı, bir PC Hocası editörü.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video