Yamaha Helikopter Görünümlü Fazer R Serisi Drone Geliştirdi

Japon motorlu taşıt üreticisi olan Yamaha, şimdilerde geliştirmiş olduğu helikopter görünümlü Drone serisi Fazer R ile konuşulmaya başlandı. Yamaha mühendisleri tarafından geliştirilen Fazer R farklı bir ürün olduğu gibi, pek çok alanda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Yamaha Helikopter Drone'u Neler Sunuyor ?

Yamaha üretmiş olduğu yeni drone serisini tamamen endüstriyel ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirdiği belirtiliyor. Markanın tanıtmış olduğu drone modeli Fazer R ve Fazer R G2 olarak ikiye ayrılıyor. Profesyonel prodüksiyon çekimleri, tarım ilaçlamaları, alan ölçümleme, taşıma ve kaydetme gibi ihtiyaçlarda tercih edilecek. Yeni modellerin her ikisi de uzaktan kontrol edildiği gibi, ek aparatlar da takılabiliyor.

yamaha-drone-fazer-r
Örnek vermek gerekirse; bir tarla sulaması için Drone'a ilaç püskürtme yöntemini uygulayabiliyorsunuz. Bunun için de toplamda 32 litrelik ilaç püskürtme tankı ilave edilebiliyor. Bu yöntem Fazer R modeli için geçerli. Fazer R G2 ise genellikle eşya taşıma, prodüksiyon çekimleri yapma ve video çekimleri için profesyonel bir tercih olacak.

Her iki drone modelinde de enjeksiyonlu iki silindire sahip motor yer alıyor. Aynı zamanda maksimum 3.000 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Ancak şöyle bir detaydan bahsetmem gerekli; mesela tarım ilaçlaması yapacaksınız bunun için drone'u ağzına kadar doldurdunuz. Full tank ile maksimum 250 metre havaya yükselebiliyorsunuz. Sadece boşken geçerli olan 3 bin metre menzil, doluda geçerli değil maalesef.

yamaha-drone-fazer-r-004
Kullanım Süreleri Ne Kadar ?

Bu tür Drone'ların kullanım süreleri onu ne kadar yıprattığınıza bağlıdır. Serinin boşken kullanım süresi 100 dakika olduğu gibi, maksimum menzil mesafeleri ise 90 kilometre. Evet, yanlış duymadınız. Bu drone modelleri tam 90 kilometre boyunca mezil dışına çıkmadan kontrol edilebiliyor.

Yamaha geliştirmiş olduğu helikopter dronelarını otonom sürüş özelliği ile tanıtıyor. Kasım ayında dünya genelinde satışa çıkacak olan Fazer serisi 130 bin dolardan alıcılarını bekleyecek. Türkiye satış fiyatını ise ne siz sorun, ne biz söyleyelim.

 

İlgili Etiketler