PC HocasıOtomobilYandex, Amerika’da Otonom Araç Testlerini Durdurduğunu Açıkladı!

Yandex, Amerika’da Otonom Araç Testlerini Durdurduğunu Açıkladı!

   

Rus teknoloji şirketi Yandex, Amerika Birleşik Devletleri’nde otonom araç ve kaldırım robotu testlerini duraklattığını resmi olarak duyurdu, haber ilk olarak Automotive News tarafından bildirildi. Şirket, Michigan, Ann Arbor’daki robotaksi filosunu boşta çalıştırdığını ve Grubhub ile altı tekerlekli kaldırım robotları ile çalışan bir teslimat hizmeti verdiğini dile getirdi.

Bir şirket sözcüsü, durdurma kararlarına ilişkin “Gelecekte operasyonları sürdürmeyi umuyoruz” dedi. Haber, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından gelen yaptırımların devam etmesiyle geliyor. Ukrayna işgali, Batılı ülkeler arasında şiddetli bir tepkiye yol açtı ve birçoğunun Rus şirketleri ile ticari ilişkilerini kesmesine yol açtı.

Yandex, 2016 yılında otonom araba teknolojisi üzerinde çalışmalar yapmaya başladı ve bir yıl sonra Moskova’nın karlı sokaklarında ilk başarılı testini gerçekleştirdi. Şirket, uluslararası pazara girişini 2019 yılında Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) gerçekleştirdi ve insanların halka açık yollarda tamamen sürücüsüz araçlarda sürüş yapmalarına olanak tanıdı.

2020 yılında ise Yandex, Ann Arbor’da bir teknoloji merkezi faaliyete geçirdi ve halka açık yol testleri için bazı otonom araçlarını getirdi.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yandex-amerikada-otonom-arac-testlerini-durdurdugunu-acikladi-124611/ linkinden 27.05.2022 15:05:06 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial