PC HocasıBilimYeni Milli Uydumuz 550 Milyon Lira İle Uzaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Yeni Milli Uydumuz 550 Milyon Lira İle Uzaya Çıkmaya Hazırlanıyor

  arctis 7+

Yerli Milli uydumuz çalışma kapsamına alındı ve proje çizimleri başladı. Toplamda 550 milyon TL tutacağı belirtilen proje hakkında Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme A.Ş Genel Müdürü olan Ensar Gül açıklamalarda bulundu. Yeni yerli milli uydumuz hakkında detaylar haberimizde.

2020 YILINDA UZAYA GÖNDERİLECEK

Türksat Genel Müdürü Ensar Gül tarafından yapılan açıklamada “yeni milli uydumuzun tamamı mali kaynaklar, tasarımı ve yazılımı da tamamen yerli olan bir projeden oluşuyor. Ön tasarım aşaması geçtiğimiz ay tamamlandı. İnşallah 2019 yılının sonunda, 2020 yılının başında uzaya yeni milli uydumuzu göndereceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Yeni milli uydumuzun ismi henüz belirlenmediği gibi, tamamı yerli sermaye, yazılım ve tasarımdan oluşuyor. Yapılan planlar doğrultusunda ortaya çıkacak maliyetin 550 milyon TL olduğu ve bir proje firması ile bu konuda anlaştıkları belirtildi. Ayrıca TÜBİTAK ve TÜRKSAT‘da yerli milli uydumuzun yapımına bir ekip görevlendirmiş durumda.

milli-uydu-projesi
“KENDİ UYDUMUZU YAPIYORUZ, BUNU SAYILI ÜLKELER YAPABİLİR”

TÜRKSAT Genel Müdürü Ensar Gül ayrıca yaptığı açıklamalarda “Dünyada sayılı ülkeler kendi uydularını yapabiliyor. Önünüze gelen her ülke kendi uydusunu yapıp uzaya gönderemiyor. Uzay şartlarında kendi kendine çalışan, 15 – 20 yıl boyunca kesintisiz görev yapabilecek bir araç tasarlıyorsunuz. Bunun elektroniği, mekaniği, yazılımı, tasarımı ve enerjisi var.” dedi.

 

Yeni milli uydumuz için bir yıllık çalışma sonucunda tasarımın ortaya çıktığını ve kabul edildiğini belirten Ensar GÜL, uydunun yazılımlarını değiştirerek bundan sonraki uydular için de aynı yazılımı güncelleyerek kullanacaklarını belirtti.

milli-uydu-2020
5 YIL SONRA UZAYIN DERİNLİKLERİNE GÖNDERİLECEK

Proje kapsamında Türk mühendislerin uydu teknolojileri ile ilgili Japonya’da 2 yıl boyunca eğitim aldıkları ve sertifikalarının da bulunduğu belirtildi. Şuan ki yapılan yerli uydumuzun yapımında yani tamamı ile Türk mühendislerimiz tarafından gerçekleştirilecek.

Yeni milli uydumuz hakkında çalışmalar yapılmaya devam ederken, 2016 yılının ortalarında uyduya ait tasarımların yayınlanması bekleniyor. Yeni milli uydumuzun teknik özellikleri ise şu şekilde olacak:

* Uydu Ağırlığı: 5 Ton

* Yörünge: 42 derece Doğu boylam

* Uzaklık: Dünya’ya 36 bin kilometre

* Proje Maliyeti: 550 milyon TL

* Görüntü Depolama Kapasitesi: 512 GB + 2 TB

* Renkli Çözünürlük: 15 milyon

* Siyah – Beyaz Çözünürlük: 2,5 milyon

* Görev Ömrü: 15 – 20 YIL

* Global Gözlem Alanı Kabiliyeti: Tüm Dünya Çevresi

* Günlük Gece – Gündüz Temas Süresi: 12 Saat

* Dünyanın Çevresindeki Tur Süresi: 76 Dakika

yeni-milli-uydu-ozellikler
YENİ UYDUMUZ DÜNYANIN ÇEVRESİNİ 76 DAKİKADA DÖNECEK

Ayrıca milli uydularımızdan olan Göktürk – 2 2012 yılında uzaya fırlatılmış ve 409 kilogram ağırlığındaydı. Göktürk – 2’den çok daha üstün özelliklere sahip olacak olan yeni milli uydumuz dünyanın çevresini 76 dakikada bir dolaşabilecek kapasitede olacak. Her tamamladığı turda Kuzey ve Güney kutuplarından bir kez geçecek.

Teknik özellikler ve çalışma kapsamı hakkında dünyadaki diğer uydulara nazaran çok iyi olacağı belirtilen yeni milli uydumuz Türkiye ile ilgili iletişimde büyük rol oynarken, 25200 x 16840 gibi bir yüksek çözünürlükte görüntüleri elde edebileceği belirtiliyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yeni-milli-uydumuz-550-milyon-lira-ile-uzaya-cikmaya-hazirlaniyor-3117/ linkinden 02.12.2021 06:12:54 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 Yorum

  • Allah yar ve yardımcısı olsun mühendislerimizin. Çok iyi korunmaları lazım başlarına bir işler gelebilir bu 5 yıllık süreç içerisinde o yüzden devletin koruması gerekli!

  • Tebrik ederim yeni milli uydumuz 2020 yılına kadar daha çok güncellenir ancak bu hali bile diğer uydulara göre çok fark atıyor inşallah kazasız belasız gönderimini sağlarız

  • 76 dakikada dünyanın çevresini nasıl dolaşacak yahu akıl almıyor suan ben de 404 verdi beyin

  • 5 tonluk canavar uzaya gidecek peki kim yollayacak belli mi? Yine ya Çin ya da Japonlar ile anlaşıp gönderimi sağlanır bence: )

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad

Banner