PC HocasıHaberlerYerli diye patlayan Geliyoo arama motorunu Bakanlık yalanladı

Yerli diye patlayan Geliyoo arama motorunu Bakanlık yalanladı

   

Geçtiğimiz günlerde birden patlama yapan ve ‘yerli arama motoru‘ detayları ile bir çok haber sitesinin ve bizim ele aldığımız Geliyoo.com için Bakanlık önemli bir açıklama yaptı. İşin aslının gerçek olmadığı gibi, 10 milyon TL bütçe ile yapıldığı konuları büyük yankı uyandırmıştı.

Beta test ile yayınlandığı söylenen ve bizim de daha önceden bu domainin farklı zaman dilimlerinde arama motoru yapmak için kullanıldığını belirttiğimiz Geliyoo için işler çok farklı bir yola girmiş durumda. 10 milyon TL bütçe ile 10 yılda yapıldı gibi pek çok cümleler lanse edilmiş ve sosyal medyada alay konusu edilmişti. Hatta Gidiyoo diye bir web sitesi yapılıp, “aynısını yaptık hemde 10 dakikada” gibi yorumları da gördük.

Söz konusu Geliyoo arama motoru için Google‘dan Json verilerini çektiği ve alt yapıda kullanılan temaların da hazır olduğu çok sürmeden ortaya çıkmıştı. Bakanlık ise resmi açıklama yaparak olaya son noktayı koymuş oldu.

Gelin şimdi Bakanlık tarafından yapılan o açıklamaya göz atalım;

“İnternette söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edilen kadar bütçeler ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığı konusunda bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. İddia sahipleri, yerli arama motoru projesi adı altında bakanlığımız ile bir temas gerçekleştirmemiştir.

Fakat, bugün Bakanımız Ahmet Arslan‘a hitaben bir elektronik posta yolu ile mektup gönderilmiştir. “Geliyoo” isimli arama motoru projesine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafında hiçbir maddi ve manevi destekte bulunulmamıştır.

Sonrasında ise Bakanımız Ahmet Arslan‘ın televizyon kanalındaki ‘Yerli arama motoru yapıyoruz” açıklamasına karşın, Geliyoo isimli arama motoru ile uzaktan veya yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Şu da gerçektir ki; ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışma için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.” denildi.


Sonuç

Yani arkadaşlar sonuç olarak Geliyoo arama motorunun ne milyon TL’lik bir çalışması var, ne de devlet kurumları ile ilgili bir alakası var. 2 genç girişimcinin yaptığı arama motoru zaten verilerini Google‘dan çektiği konusunda pek çok haber yapıldı ve doğrulandı. Aynı zamanda ücretli satılan bir tema ile de giydirilme yapıldığı vurgulandı.

Bakanlık tarafından da yapılan resmi açıklama neticesinde olayın milli arama motorumuz ile hiçbir alakası olmadığı vurgulandı. Arkadaşlar sanırım böyle bir algı oluşturmak istediler. Ne diyelim, en azından milli arama motorumuzun bu olmayacağına ve isminin Geliyoo olmayacağına sevindik.

 

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yerli-diye-patlayan-geliyoo-arama-motorunu-bakanlik-yalanladi-18860/ linkinden 28.01.2022 00:01:52 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner