PC HocasıHaberlerYerli Üretim Hürkuş Hız Rekoru Kırdı

Yerli Üretim Hürkuş Hız Rekoru Kırdı

 

Üretimi tamamlanan ve test uçuşlarına başlanan Hürkuş, 659 KM hız ile rekor kırdı. Test uçuşu esnasında 9 bin metreden dalış yapan Hürkuş, dalış esnasında rekor hız ile bayrak kaldırdı.

27 BİN FEETTE HÜRKUŞ REKORU

Türk Havacılık ve Uzay sanayi tarafından üretilen yerli eğitim uçağımız Hürkuş, dün gerçekleştirmiş olduğu test uçuşunda 659 KM hıza çıkarak rekor kırdı.

Test uçuşu için belirlenen başarılı pilotlarımız Murat Özpala ve Murat Keleş‘in kullandığı Hürkuş, Ankara Akıncı Hava Üssü’nden havalanarak test sahasına giriş yaptı.

Çift kişilik eğitim uçağı Hürkuş, 27 bin feet yüksekliğe ulaştığında ana merkezden aldığı talimatlar doğrultusunda dalışa geçti. Dalış esnasında saatte 659 kilometre hıza ulaşarak rekor kırdı.

Test uçuşu gerçekleştirilirken aynı zamanda Hürkuş‘a Akıncı Hava Üssü’nden havalanan Türk Hava Kuvvetleri F-16D savaş uçağı eşlik etti. Testin başarılı tamamlanmasının ardından Hürkuş’un ulaşmış olduğu bu hız “emniyetli bir şekilde çıkabileceği en iyi hızı” belirlemiş oldu.

hurkus-b
SONUÇLAR EASA İLE CANLI PAYLAŞILIYOR

Hürkuş’un testleri devam ederken, hız raporlamaları EASA (Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansı) ile canlı olarak paylaşılıyor. EASA sertifikasyonu ile birlikte Türkiye’de tasarlanan uçakların ve helikopterlerin ilerleyen yıllarda dünya pazarına açılabilmesi için çok önemli bir aşama. Bu ajans tarafından onaylanan hava araçları, ticari amaçlı satılabildiği gibi, yolcu ve kargo taşımada görevlendirilebiliyor.

Dün yapılan test sonuçlarından memnun kalan Akıncı Hava Üssü Komutanlığı, ilerleyen günlerde yeni bir testin daha yapılacağını belirtti.

hurkus
TÜRK HAVA KUVVETLERİ 15 ADET HÜRKUŞ SİPARİŞİ

Bir diğer milli gururlarımız arasına giren Hürkuş ilk gerçek uçuşunu Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirecek. Tasarlanan modeller arasında Hürkuş-A ve Hürkuş-B yer alırken, uçağın ilk teslimatları Haziran 2018 yılı olarak belirlenmiş durumda.

Türk Hava Kuvvetleri ise Hürkuş-B modelinden 15 adet sipariş verdiği belirtilirken, projede toplamda 40 adet opsiyon bulunuyor. İlerleyen zamanlarda Hürkuş‘un gerçekleştirdiği testleri de aktarmaya devam edeceğiz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yerli-uretim-hurkus-hiz-rekoru-kirdi-4793/ linkinden 28.10.2021 20:10:54 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Ben askerdeyken ankara da bu uçak tasarlanmış bitmek üzereydi görmek nasip olmadı helal olsun 🙂

    • İsmi saçma geldi bana ya daha karizma bir isim bulunabilirdi bence 🙂

  • Bu hürkuşu bir kere görmüştüm Ankarada gerçekten büyük bir başarı olarak görmek gerektiğini düşünüyorum. Dış mihraklar sürekli olarak Türkiyemizi takip ediyor bu gelişmelerine dört göz ile bakıyor. İnşallah Japonya gibi hatta daha üstün teknolojilere sahip oluruz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad