PC HocasıDonanım10.nesil Intel Core Tiger Lake İşlemci Özellikleri Neler?

10.nesil Intel Core Tiger Lake İşlemci Özellikleri Neler?

 

Intel, CES 2020 kapsamında boy gösterdi ve yeni ürünleri için duyurular gerçekleştirdi. Bir süredir AMD’nin yükselişini durduramayan firmanın AMD ataklarına karşı yeni ürünü ise 10.nesil Intel Core Tiger Lake işlemcileri oldu.

Ice Lake işlemcilerinin güncellenmiş hali olarak gösterebileceğimiz yeni işlemci modellerinin detay özellikleri ve saat hızları konusunda çok bir bilgi paylaşımı olmadı ancak yapılan açıklamalar bile 10.nesil Intel Core Tiger Lake serisinin iddialı olacağını gösteriyor.

Intel Core Tiger Lake, yeni yapay zeka birimiyle geliyor

10nm++ üretim teknolojisinin bir ürünü olarak karşımıza çıkacak olan işlemcilerin yeni bir üç motorlu yapay zeka teknolojisine sahip olacağı açıklandı. Bu 3 bölüm; Xe Grafik, DL Boost ve Low Power Acceleration kısımlarından oluşacak.

İşlemcilerin yük altında performansının düşmemesi adına bu üç bölümün koordineli bir şekilde çalıştığını göreceğiz. Böylece performans düşüşü yaşanmayacak. Yapay zeka artısını bir kenara aldığımız zaman 10.nesil Intel Core Tiger Lake serisinin belli başlı noktalarda güncellenmiş bir teknoloji ile geldiğini görmek mümkün olacak.

10.nesil Intel Core Tiger Lake

WİFİ 6 destekli işlemciler, Thunderbolt 4 teknolojisiyle beraber gelecek ve yenilenmiş bir ön bellek tasarımı sunulacak. Kesin olarak açıklanmadı ancak kaynaklara 12 MB L3 önbellek kapasitesinin kullanıldığını göreceğiz.

GPU biriminde yeni nesil Gen12 Xe GPU serisiyle beraber çıkış yapacak olan işlemci, bu yıl içerisinde piyasaya sürülmüş olacak. Saat hızı ve kesin çekirdek mimarisi gibi detayları açıklanmayan serinin Willow Cove çekirdek mimarisiyle gelmesinin beklendiğini de ekleyelim.

Etiketler

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video