PC Hocasıİnternet8 Mart Mit Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Yalanı

8 Mart Mit Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi Yalanı

 

Aslına bakarsanız bu içeriği girmeden önce çok direndim. Dedim belki herkes yapmaz bunu farkına varanlar olur ama ne yazık ki alıkoyamadım kendimi. Son iki gündür özellikle Facebook üzerinde dönen Milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkında genelge adlı içerikten bahsedeceğiz.

Kim Neyi Tehdit Ediyor Arkadaş ?

Facebook, Twitter, Instagram veya diğer sosyal medya platformları üzerinde hesapları bulunan kullanıcılar son zamanlarda çığ gibi büyüyen “Paylaşma, kopyala yapıştır” telkini ile kendi zaman tünellerinde bu postları giriyorlar. Meşhur olan o postlardan birisi de bugün yine patladı.

Yayınlanan post ise şu şekilde:

RESMILEŞTİ DİKKAT!!!

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN.

8 MART 2016

deniliyor aynen. Şimdi şöyle kısa bir mantalite kuralım: Facebook‘a kayıt olurken hiç kimse kayıt şartlarını okumadığı için bu gibi zerzavatları zaten kabul ederek kayıt oluyor. Yani sizin bu yazıyı duvarınıza yapıştırıp paylaşmanız hiçbir şeyi ifade etmiyor.

Ayrıca MİT Müsteşarlığı Ağ bildirgesi diye bir bildirge olmadığı gibi, bu gibi içerikler 69471265-010-06/1955 sayılı bir kanun da bulunmuyor. Sadece “Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılar ile irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki genelde” kısmı var ancak bu genelgenin konusu da tamamen farklı diyebilirim.

resmilesti-dikkat
Buraya Dikkat

Bir de paylaşılan postların içerisinde Türk Ceza Kanunu ile ilgili maddelerin burada yer alması beni benden almış durumda. Bir başkasının sizin adınıza açmış olduğu bir sosyal medya hesabından veya herhangi bir paylaşımdan dolayı Facebook, Twitter gibi platformlar size para ödemez 🙂 Facebook’un Türk Ceza Kanunu ile uzaktan veya yakından ilgisi bulunmamaktadır.

Ancak bu postu hazırlayıp kısa süre içerisinde geniş bir kitleye yaymayı başaran o ilk insanı tebrik ediyorum. Gerçekten pazarlama stratejisini biliyor olsa gerek 🙂 Bu tür planlı paylaşımlar genellikle sazan.avi olarak bilinir ve her sene mutlaka tekrarlanır.

Bir başkasının sizin hesabınızı kopyalayarak hakaret içerikli paylaşımlar yapması sizi suçlu duruma düşürmemektedir. Suçlu iseniz zaten her halukarda bilgisayarınızdan nerelere girip çıktığınız rahatlıkla görülebilmektedir bu konuda rahat olunuz.

Kime veya hangi amaçla paylaşıldığı bilinmeyen bu içeriklere aldanmayınız ve alıp duvarınızda sazan gibi yapıştırmayınız. Gerçekten komik duruma düştüğünüz gibi, bu tür senaryolara kanarak sazan durumuna düşmeyiniz.

Haydi Selametle..

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/8-mart-mit-mustesarligi-sosyal-ag-bildirgesi-yalani-5197/ linkinden 16.10.2021 11:10:07 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

14 Yorum

    • Bende bugün kavga ettim biri ile bu yazı yüzünden. Arkadaş bu nasıl bir cahilliktir anlamıyorum. Facebook’a bunu yazınca hiçbir şey olmuyor mu yani sorumluluk kalkmış mı oluyor 😀 Genellikle bu paylaşımları 30+ üstü kişiler yapıyor fark ederseniz.

  • Gerçekten birisine al bunu yap desek para da versek yapmazlar manyak millet ya işsiz güçsüz geziyor

  • Ya az mantikli olsalar anlicaklar troll oldugunu facebooku hicbir sekilde suclayamazlar zaten silah zoruyla bisey paylastirmiyolar veya zorla facebooka uye olacaksin demiyolar turk insani kendini bazen cok zeki saniyor zekilerde herseye atlamasalsr iyi olcak nette gorulen herseye atliyolar yazık gerçekten 🙂

  • Ya az mantikli olsalar anlicaklar troll oldugunu facebooku hicbir sekilde suclayamazlar zaten silah zoruyla bisey paylastirmiyolar veya zorla facebooka uye olacaksin demiyolar turk insani kendini bazen cok zeki saniyor zekilerde herseye atlamasalsr iyi olcak nette gorulen herseye atliyolar

  • Bunun bir de “Başıma gelebilecek her türlü hukuksal işlemden google play sorumludur” versiyonu var. 😀

  • Kardeşim Güzel Bi bilgiye deyinmişsin Tebrik Ediyorum Yazını Kendi Sitemdede paylaştım Bilgin olsun Emegine Saglık.

  • İnsanlarımızı gerçekten anlamıyorum nasıl inanabiliyorlar böyle şeylere yazık

  • Harbiden bıktık usandık artık. Başlarda gülüyordum kabak tadı vermeye başladı şu an. Bu milletimizin cahillik seviyesinin göstergesidir. Bu madde nedir, gerçekten var mı? Muhtevası nedir? Diyen yok! Allah rızası için ameliyat parası için beğenin yorum yapın paylasımları vardı bir ara halen de var gerçi facebook hayır kurumuymuş gibi. Şimdide bu çıktı. Birde bunları paylaşan öğretmeninden tutda, polisine hatta adliye personeline kadar… Şok olmamak elde değil. Bu yazınızdan ötürü teşekkür etmek istedim…

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad