, PC Hocası
Ana SayfaHaberlerAmazon en çok satanlar kategorisinde hiç Intel işlemci yer almıyor
, PC Hocası

Amazon en çok satanlar kategorisinde hiç Intel işlemci yer almıyor

Amazon Best Sellers adı altında gerçekleştirilen en çok satanlar kategorisi bugün ilginç bir duruma şahitlik etmemizi sağladı. AMD işlemcilerin Intel karşısında üstünlüğünü artık herkes kabul ediyor. Zira bunu Intel’de söylemlerinde doğrular nitelikte. Fakat Amazon gibi dünyaca ünlü bir sitede AMD – Intel karşılaşmasının hiç bu kadar hezimete uğradığını görmemiştim.

Amazon Best Sellers’da sadece bir Intel işlemci

Aşağıdaki görsele lütfen iyi bakın. En çok satan listesinde sadece Intel işlemcilerinin olması pek çok şeyi özetliyor. AMD tarafında ise ilk 10 kapatılmış durumda. Eğer daha önceden Amazon en çok satan işlemciler kategorisini ziyaret etmediyseniz buradan ulaşabilirsiniz.

02.12.2019 tarihli Best Sellers CPU kategorisi

, PC Hocası

29.11.2019 Best Sellers kategorisi

, PC Hocası

Aradan sadece 3 gün geçmiş ve ikinci görselde sadece bir adet Intel işlemci yer alırken, bugünkü güncelleme ile birlikte tüm işlemci satışlarında AMD’nin olduğunu görebiliyoruz. Bazı şeyleri özetlemek için aslında bir kaç deneyim yetebiliyor. AMD Ryzen serisi işlemcilerde gerçekten fiyat/performans uyarlamasını çok iyi yaptı.

Pahalı gelen Intel işlemciler ise daha fazla paraya AMD‘nin karşısında daha az performans vermeye başladı. Bunu gören son kullanıcılar ise doğal olarak işlemci tercihlerini AMD’ye göre yapmaya başladı.

İlk 20’de 5 Intel işlemci

, PC Hocası

Intel AMD karşısında fiyat kıracak mı?

Hatırlarmısınız bilmiyorum dostlarım ama bir kaç ay önce Intel üst seviye işlemcilerinde neredeyse yarı yarıya fiyat düşürmüştü. Fakat bu sadece “üst seviye işlemciler” için geçerliydi. Sonrasında dedik belki alt segmentteki kullanıcılar için de aynı şeyi yaparlar. Fakat hiç bir hamle yapılmadı.

Aradan geçen bu kadar zamanın özeti ise Intel işlemci pazarında koltuğu çoktan AMD‘ye kaptırdı. 2020 yılında fiyatlarında revize yapmasını bekliyoruz. Yapmaz ise sadece işlemci çıkartmak ile kalacak gibi görünüyor. İnsanlar artık performans alırken, yanında fiyatı da uyguna geldiğinde tercihini o firmadan yana kullanıyor. Intel’den vazgeçmeyecek bir kitle her zaman var onu biliyoruz. Ancak bu da koltuğu tutmaya yeterli gelmiyor.

AMD’nin bu başarısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Intel 2020 yılında fiyat politikasını günceller mi?

Etiketler

5 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz