Amazon, Seattle’daki Genel Merkezinden Yüzlerce Çalışanı Uzaklaştırıyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon, Seattle'daki genel merkezinde çalışan yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor. Geçtiğimiz 2 yıldan bu yana çalışan sayısını fazlasıyla arttıran şirket; bu sayının fazlalığından dolayı yaşadığı problemleri gidermek için, çalışan sayısı bakımından bazı düzenlemelere gidiyor.

Kalabalık İşçi Kadrosu, Bazı Problemler Doğuruyor

5 Temmuz 1994 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde kurulan Amazon şirketi, yaklaşık son on yıldır popülerliğini iyice arttırdı. Jeff Bezos tarafından kurulan şirket, pek çok revizyondan geçti ve bu günlere kadar ulaştı. 

Seattle Times gazetesinde aktarılana göre; Amazon şirketi Seattle'da bulunan merkezinde görev yapan yüzlerce çalışanını işten çıkartıyor. İşten çıkarma kararı alınırken; bazı birimlerde yaşanan bütçe problemi ve çalışan sayısının fazlalığı nedeniyle pekçok sıkıntı yaşanması faktörleri etkili oluyor. Bu işten çıkarılan kişilerin büyük kısmı ise, şirketin perakende tüketici biriminden seçilecek.

ABD'nin en büyük kurumsal üç şirketi listesinde ikinci sırada yer alan Amazon; son iki yıldır arttırdığı çalışan kadrosunda bazı sıkıntılar yaşandığı gerekçesi ile, genel merkezinde çalışan kişi sayısını azaltmayı seçiyor. Bazı çalışanların Amazon tarafından bilgilendirilmesinin yanında, işten çıkarma sürecinin de önümüzdeki hafta tamamlanacağı belirtilmekte.

Yapılan haberde; yıllık planlama sonucunda, çalışan sayısı bakımından bazı düzenlemelerin yapılmakta olduğunun altı çizilmekte. Haberin devamında; fazla sayıda çalışanı olan bazı birimlerde, sayının azaltıldığına ve bazı çalışanların şirket içinde başka birimlere aktarılabileceğine dikkat çekiliyor.

Amazon, Yeni Bir Merkez Daha Açmayı Planlıyor

Seattle dışında diğer ABD şehirlerinden birinde de yeni bir merkez açmayı planlayan Amazon, bu yeni merkezde elli binden fazla vatandaşa iş verme planı yapıyor. Şirket tarafından Seattle Times gazetesine verilen açıklamada altı çizilen "çalışanların şirket içinde başka birimlere aktarılabileceği" olasılığı, bu yeni merkeze işçi aktarımı olarak gerçekleştirilebilir diye tahmin ediyoruz. Sonuçta tecrübeli işçi, her zaman tercih sebebi olacaktır.

Unutmadan; Seattle'daki merkezde çalışan işçi sayısının son iki yıldır 5 binden 40 binin üzerine çıkartıldığını belirtelim. Böylesine büyük ve hızlı bir artış -her ne kadar Amazon gibi büyük bir şirketten bahsediyor olsak da-  demekki içinden çıkması zor problemler doğurabiliyor.

 

 

 

İlgili Etiketler