Pazartesi, Nisan 22, 2024

AMD FidelityFX Super Resolution ile Oyunların Görüntü Kalitesinde Yeni Bir Devir Başlıyor!

Paylaş

silkroad gaminggentr

40’tan fazla oyun geliştirici, bu yeni son teknolojiye destek vereceğini açıkladı. Destekleyen oyunlarda AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisi sunulmaya başlandı.

Kaliforniya merkezli çip üreticisi AMD yaptığı duyuruyla son teknoloji görüntü iyileştirme çözümü olan AMD FidelityFX Super Resolution’ın (FSR) kullanıcılara sunulduğunu resmi olarak açıkladı. AMD FSR teknolojisi, kare oranlarını artırmak ve yüksek kalite ve çözünürlüklü oyun deneyimleri sunmak için tasarlanmış, açık kaynaklı ve platformlar arası bir teknoloji.

40’tan fazla oyun geliştiricisi oyun ve oyun motorlarına FSR desteği ekleyeceğini açıkladılar. Hali hazırda 22 Racing Series, Anno 1800, Evil Genius 2, Godfall, Kingshunt, Terminator: Resistance ve The Riftbreaker gibi yedi oyunda FSR desteği bulunuyor. Yıl sonuna kadar aralarında DOTA 2, Far Cry 6 ve Resident Evil Village’ın bulunduğu birçok oyunun da FSR desteği eklemesi bekleniyor.

1624429715 AMD FSR Performance Charts 1
AMD FidelityFX Super Resolution ile Oyunların Görüntü Kalitesinde Yeni Bir Devir Başlıyor! 4

100’den fazla AMD işlemci ve GPU’ya geniş destek sunan FSR, seçili oyunlarda doğal çözünürlükle karşılaştırıldığında 4K çözünürlükte “Performans” modunda 2.4 kat daha yüksek performans sunuyor. Uzamsal çözünürlük yükseltme teknolojisi, gelişmiş bir kenar oluşturma algoritmasıyla kaynak görüntünün özelliklerini analiz ederek daha yüksek bir çözünürlükte tekrar üretir, ardından da kaplama detaylarını geliştirmek için keskinliği artırır. Tüm bunların sonucunda süper yüksek kalitede kenarlara ve belirgin piksel detayına sahip bir görüntü sunulur.

AMD FSR, oyuncuların görüntü kalitesi ve performans arasındaki dengeyi ayarlamalarına imkân tanımak için Ultra Kalite, Kalite, Dengeli ve Performans gibi dört kalite ayarı sunar. Bu sayede oyuncular, ışın izleme dahil en çok performans gerektiren durumlarda akıcı oynanışa sahip olurlar. Ultra Kalite modunda FSR görsel kalitesi, doğal çözünürlükten neredeyse farksızdır.

1624429714 AMD FSR Performance Charts 5
AMD FidelityFX Super Resolution ile Oyunların Görüntü Kalitesinde Yeni Bir Devir Başlıyor! 5

Ölçeklenebilir açık kaynaklı bir çözüm

Yeni ve eski oyunlara kolay entegre edilebilen AMD FSR, DirectX® 11, 12 ve Vulkan® API’leri tarafından destekleniyor. Birçok APU ve grafik donanımını destekleyen FSR, AMD Radeon™ RX 5000 ve Radeon RX 6000 serisi grafik kartları ve mobil grafik işlem üniteleri için optimize edilmesinin yanında AMD Radeon RX 500 serisi, Radeon RX 480/470/460, Radeon RX Vega serisi grafik kartlarında, tüm Radeon grafikli AMD Ryzen İşlemciler ve çeşitli rakip grafik ürünlerinde de desteklenmektedir.

1624429712 AMD FSR Performance Charts 6
AMD FidelityFX Super Resolution ile Oyunların Görüntü Kalitesinde Yeni Bir Devir Başlıyor! 6

AMD FSR’nin oyun geliştiricilere temmuz ayının ortalarında oyun geliştiricilere AMD GPUOpen üzerinden sunulması bekleniyor.

Stüdyo ve oyun desteği

AMD FSR, lider stüdyo ve oyun geliştiricilerle yakın şekilde yapılan çalışmalarla geliştirildi. 40’tan fazla oyun geliştirici, büyük oyun ve oyun motorlarına FSR’yi ekleme ve destekleme sözü verdi. Çok daha fazlasının da FSR’yi oyunlarına eklemesi bekleniyor.

Zeliha Yılmaz
Zeliha Yılmaz
Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorumlar

1 Yorum

  1. Gerçekten çok iyi bir teknoloji, GTX 1050 sahibiyim. Çoğu oyunda günümüzde düşük FPS alıyorum. FSR teknolojisinin bazı Nvidia kartlarını da desteklemesi beni bayağı sevindirdi. Hemen destekleyen bir oyunda denedim ve vaat ettiği performansı gördüm. Umarım bu desteğini uzun yıllar geri çekmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler