AMD Radeon RX 590 Ekran Kartı 12 nm FinFet ile Doğrulandı

AMD geçtiğimiz haftalarda yeni Radeon RX 590 ekran kartı için çalıştığını ve isminin henüz net olmamak ile birlikte saat hızlarında değişikliğe gittiğini sizlere burada vurgulamıştık. Şimdi ise AMD tarafında RX 590 grafik kartı 12 nm FinFet üretim sürecinde olduğu doğrulandı.

Ardından AMD ile anlaşmalı olan PowerColor serinin ilk ekran kartını da son kullanıcılara göstererek olaya noktayı koydu. Kırmızı şeytan olarak bildiğimiz Red Devil RX 590 ekran kartı çok yakında piyasadaki yerini alacak.

Neden RX 590?

AMD'nin şuanda izlemiş olduğu bir yol haritası mevcut. Bu yolda zaman zaman değişikliklerde olabiliyor. Ancak yeni nesil diyemediğimiz Radeon RX 590 ekran kartı, kırpılarak son kullanıcıların karşısına fiyat/performans ürünü olarak gelecek. Zira AMD işlemci tarafında furyayı genişletmeye devam ederken, ekran kartı tarafında da kendisini toplama ihtiyacı hissediyor.

Zira uzun süreli çalışmalar ve NVIDIA karşısında önemli adımlar atabilmek için, ciddi mühendislik çalışmaları önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkabilir. Fakat şuan için AMD kendisini ekran kartından soyutlamamak adına, yeni bir "ara kart" çıkartmış oluyor.

Şuanda aşağıdaki görselini gördüğünüz PowerColor - Red Devil RX 590 ekran kartının teknik özellikleri paylaşılmadı. İlerleyen günlerde konuyu güncellemeye devam ederek, sizleri bilgilendireceğiz.

Yukarıdaki görsel Radeon RX 580 ekran kartına aittir. Aşağıdaki RX 590 ile kıyaslamasını yapabilirsiniz.

İlgili Etiketler