Radeon RX 6300

AMD Radeon RX 6300 için Sızıntılar Gelmeye Başladı

  Google News

AMD’nin, Radeon RX 6500 XT tanıtımından sonra artık 6X50 XT serisi üst segment modeller için çalışmalara başladığı düşünülüyordu. Sızıntılar da hep bu yönde gelmişti. Fakat geçtiğimiz gün beklenmedik bir ekran kartı ortaya çıktı. Radeon RX 6300 modeli olarak sızdırılan ekran kartıyla beraber markanın yeni bir planı var gibi gözüküyor.

Öyle ki söz konusu ekran kartı, beklentilerimizin çok dışında kalan bir model gibi gözüküyor. İlk sızıntılara göre zaten bu kart OEM’ler için gelecek.

Radeon RX 6300 Özellikleri Neler Olacak?

Sızıntılara göre yeni ekran kartı yine Navi 24 üzerinden yükselecek. 6 nm RDNA2 mimarisinin devam ettirilmesi ve bu mimarinin en düşük özellikli üyesi olması beklenmekte.

En düşük üyesi diyorum çünkü söz konusu ekran kartının bellek kısmında sadece 2 GB GDDR6 gibi bir tercihi olduğunu göreceğiz.

RX 6400 modeli bile 4 GB ile gelmişti ve bellek konusunda eleştirileri almıştı. Aynı durum RX 6500 XT modeli için de geçerli olmuştu.

Radeon RX 6300

4 GB belleğin yeterli olup olmadığı tartıştığımız şu günlerde 2 GB bellekli Radeon RX 6300 ekran kartının gelmesi ilginç olacak. Ama dediğimiz gibi yeni giriş seviyesi kart OEM’ler için düşünülüyor.

Radeon RX 6300

Yani zaten son kullanıcılar bu modeli tercih edemeyecek. Tamamen giriş modeli olması beklenen kartın ne zaman tanıtılacağı ise hala ortaya çıkmış değil. Ama çok fazla beklemeye gerek kalmayacak gibi. Zira başta söylediğimiz gibi AMD’nin üst segmentler için yeni planları da var.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

1 Yorum

  • bence şuan çok gereksiz daha rx 6400 bile gelmedi rx 6500xt neredeyse yeni çıktı

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video