AMD’nin Bir Sonraki Mimarisi Arcturus

Yurt dışındaki forumlarda AMD çalışanı yaklaşan 2020 AMD Arcturus mimarisi hakkında bilgiler paylaştı. AMD'nin Vega serisinden önce yaptığı gibi, eski GPU adlandırma şekline tekrardan döndüğü iddia edilirken, bu GPU mimarisi ile birlikte yeni pek çok detay da ortaya çıkmış olacak. Bundan önce Navi mimarisi olarak adlandırılan gelecek seri, şimdiden ufak bir değişikliğe uğrayacak gibi.

AMD ARCTURUS Mimarisi

Phoronix forumları üzerinde paylaşımlarda bulunan Linux sürücü geliştirmelerinden sorumlu "bridgman" nickli AMD çalışanı, gelecekte AMD'nin eski adlandırma modeline geri döneceğini de doğruladı. AMD hayranları yakından bilecektir evet, muhtemelen Radeon 700 serisinden bahsediyoruz.

Açıkçası AMD tarafından gelecek olan bir hamle, eğer beklenen karşılığı fazlası ile verebilirse, NVIDIA ile olan grafik mimarisi kapışmasına da yansıyacak ve son kullanıcıların işine yarayacaktır. Bu tip tatlı sürtüşmeleri her zaman sever ve destekleriz. Fakat 2 yıl içerisinde nasıl bir entegre ve mimari ortaya çıkacak burası çok önemli.

Arcturus Ne Anlama Geliyor?

Kelime anlamı olarak gece gökyüzünde beliren en parlak yıldız anlamına geliyor. Yani aslında buradan bir anlam çıkartmaya çalışacak olsak, "AMD bu parlak yıldız üzerine epey hazırlanıyor o zaman" derdik. Fakat şuanda rakamları ve detayları konuşabilmek için gerçekten çok erken.

Zira sadece değişen mimari adı 2020'de Arcturus olarak çıkacağı konusunda bilgiler mevcut. Aynı zamanda bu bilgiyi bir teknoloji forumunda AMD Linux geliştiricisi doğruluyor. Bir de biliyorsunuz ki bir sonraki mimarinin ilk ayağında Navi mimarisi var. Navi'den sonra 7nm+ olarak Arcturus geliyor.

Navi eğer kesinleşirse, üç aşağı beş yukarı Arcturus'da detaylar ortaya çıkmış olacaktır. Yani mimariler kısaca şu şekilde ilerleyecek; Polaris en parlak olanı, ardından Vega, Navi ve Arcturus geliyor.

Dünyanın İlk 7nm GPU'su

Kulağa hoş geliyor değil mi? Tabii ki arkası da boş değil. AMD geçtiğimiz günlerde Mark Papermaster'ın Financial Analyst Day sunumu sırasında bir yol haritası gün yüzüne çıktı. Slayt üzerinde Navi mimarisi detayları görünürken, ayrıca Vega'nın iki farklı 14 nm ve 14 nm+ üzerine inşa edilmesinden bahsetti. Fakat dikkatimizi çeken nokta burası değil.

AMD 7 nm'de dünyanın ilk 7 nm'lik GPU'su olabilecek daha iyi donanımlı bir "Vega" yongası inşa etmeyi planlıyor. Endüstrideki süreç daha yaygın hale geldikçe, Navi'nin 7 nm'deki yapılanması da daha kolay olacak. Bakalım, yenilikler her zaman iyidir. Heyecanla bekliyoruz.

İlgili Etiketler