PC HocasıİncelemeAORUS 15P RX5LKD Laptop İncelemesi

AORUS 15P RX5LKD Laptop İncelemesi

   

Yavaş yavaş oyuncu laptop pazarındaki yerini attırmaya başlayan AORUS, bu alanda iddialı ürünleriyle dikkat çekiyor. Bugün inceleme masamızın konuğu da iddialı serilerden biri olan AORUS 15P RX5LKD laptop modeli olacak.

11.nesil işlemcilerle güçlendirilmiş olan seri neler sunuyor? Tasarım noktasında ne kadar başarılı? Oyun performansları nasıl? Hepsine ayrı ayrı bakacağız. Hiç uzatmayalım ve zaman kaybetmeyelim hemen incelememize geçelim.

AORUS 15P RX5LKD Laptop Tasarımı Nasıl?

Her zaman olduğu gibi tasarıma geniş bir parantez açarak başlayacağım. Oyuncu serisi bu laptop modelinde tatmin edici bir tasarım var mı göreceğiz.

AORUS 15P RX5LKD

Üst Tasarım ve Dış Kasa

Açıkçası bu serinin tasarımı için çok fazla şey anlamak istesem de bunu başaramayacağım. 🙂 Çünkü abartılı tasarımdan uzak durulmuş. Daha çok cihaz sade ve şık olsun diye planlanmış.

Üst kısımda sadece AORUS logosunun yer alması dikkat çekiyor. Bunun dışında üst kısımda herhangi bir ek oynama yok. Arkaya doğru hafif köşeli bir tasarım kullanılması ise tek hareket olarak gözüküyor.

Arka kısımda ise iki adet geniş ızgara bölümü bizi karşılıyor ve bu kısımlar dikkat çekici şekilde yapılmış.

AORUS 15P RX5LKD

Alt Kısımdaki Tasarım

Alt kısım üst bölüme göre biraz daha hareketli bir tasarımla geliyor. Alt kısımda 3 ayrı ızgara bölümüne yer verilmiş. Burada düz bir yerleşim kullanılması yerine markanın logosunu andıran bir tasarım kullanılmış. Bu şekilde AORUS 15P RX5LKD modelinin hem dikkat çekici bir alt kapak tasarımına ulaşması sağlanmış hem de havalandırma için gerekli açıklıklar bırakılmış.

Ayrıca burada ek olarak yükseltici ayakların bulunduğunu da ekleyelim. Cihazın yüzeye tam olarakm temas etmemesi ve bu sayede havalandırma bölümlerinin açık kalması sağlanıyor.

AORUS 15P RX5LKD

Kapak Altındaki Tasarım Nasıl?

Geçelim iç kısımlara. Kapak altında yer alan tasarımın nasıl olduğu da çok önemli. Cihazın tasarım hareketliliği iç kısımda kullanılmış desek yeridir. Başta klavye kısmında kullanılan yapı direkt olarak öne çıkıyor. RGB aydınlatmaya sahip olan klavyede, her tuş için farklı aydınlatma özelliğinden yararlanılabiliyor.

Ürünün kendi yazılımı üzerinden bu konuda tüm ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Işıklandırma noktasında klavyenin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaçırmayın: Gigabyte’ın AMD RX 6500 XT, RTX 3070 Ti 16GB ve RTX 3080 12GB Modelleri Listelendi

Bunun dışında kapak altı tasarımında, hem beğendiğim hem de beğenmediğim yerler var. Ekran çerçevelerinin ince olması güzel ancak alt kısımda güç tuşunun ve hoparlörün bulunduğu bölümde, ekran ile klavye arası sanki biraz fazla bir boşluk varmış gibi geliyor. Burası biraz daha zarif tasarlanabilirdi.

AORUS 15P RX5LKD

İç Tasarım Nasıl?

AORUS 15P RX5LKD laptop modelinin de içini açtık. 🙂 Serinin iç tasarımı noktasında çok detaya inemeyeceğim ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki standart bir dizilim var. Üst bölümde çift fanlı soğutma sistemi, hemen orta kısımda kolay çıkarılabilir çift kanal RAM’ler ve onun hemen yanında da SSD yer alıyor. Alt bölümde ise 99Wh pilin yerleştirildiğini görüyoruz. İç kısımda ek bir tasarım oynaması ya da farkı söz konusu değil.

AORUS 15P RX5LKD

 • Portlar Sol: LAN, kulaklık girişi, USB 3.2 Gen 1, mini DP 1.4, HDMI 2.1
 • Portlar Sağ: 2 adet USB 3.2 Gen1, Thunderbolt 4, UHS-II SD Kart Okuyucu, Güç girişi

Tasarımda Dikkat Çeken Noktalar: Portlar konusunda gerçekten iddialı bir cihaz. HDMI 2.1’den mini DP 1.4 girişine kadar var. Diğer taraftan klavyede kullanılan RGB aydınlatmanın da oldukça başarılı olduğunu belirtelim. Yazılım üzerinden sayısız özelleştirme yapabiliyorsunuz.

AORUS 15P RX5LKD Teknik Özellikler Konusunda Nasıl?

Gelelim asıl kısım yani teknik donanım bölümüne. Oyuncuları memnun edecek bir laptop modeli mi yoksa fiyat performans serilerinden biri mi görelim.

Ekran Özellikleri

AORUS 15P RX5LKD laptop, geniş ekranla gelmiyor. Standart diyebileceğimiz 15.6 inç ekranla beraber geliyor. Ekranda 240 Hz tazeleme hızı sunulması büyük bir artıyken, çözünürlük değeri ise 1920 X 1080 piksel olarak geliyor. Yansıma engelleyici IPS panelden yana tercih yapan AORUS, Thin Bezel LCD olan bu ekranda %72 NTSC kapsamını da sunmakta.

Ekran için özellikle tazeleme oranıyla dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Onun dışında IPS panel olmasının da avantajlarını gösteriyor.

AORUS 15P RX5LKD

Intel i7-11800H İşlemci

Gelelim AORUS 15P RX5LKD laptop serisinin işlemci tercihine. İşlemci konusunda güncellenen seri, 11.nesille karşımıza çıkıyor. Intel’in güçlü serilerinden biri olan işlemci, 8 çekirdekle beraber geliyor.

İzlek sayısının da 16 olduğu işlemcinin 10 nm SuperFin üretim teknolojisinden çıktığını biliyoruz. İşlemcinin temel saat hızı 2.30 GHz seviyelerinde. Turbo ile bu hız 4.6 GHz seviyesine kadar çıkıyor.

Bellek tercihinde ise 24 MB Intel Smart Cache tercih edildiğini ve veri yolu hızının da 8 GT/s olduğunu görüyoruz.

I7-11800H serisinin en dikkat çekici noktası ise tüm bu özelliklerinin yanında TDP değerinin 45W olarak kalması. Zaten performans testlerinde bu konuda nasıl sonuçlar aldığımızı göreceksiniz.

İşlemci Özet

 • Üretim: 10 nm SuperFin
 • Çekirdek Sayısı: 8 çekirdek 16 izlek
 • Temel Hız: 2.30 GHz
 • Turbo Boost: 4.60 GHz
 • Bellek: 24 MB Intel Smart Cache
 • TDP: 45W
 • İşlemci Grafik Birimi: Intel Iris Xe
 • Bellek Desteği: 128 GB’a kadar 3200 MHz
 • Wi-Fi 6 Desteği: Var

AORUS 15P RX5LKD

NVIDIA RTX 3060 Serisi Grafik Birimi

Birçok oyuncu laptop modelinde RTX 3060 serisi grafik birimini görüyoruz. Bundan sonra da sık sık göreceğiz gibi duruyor. AORUS 15P RX5LKD laptop içerisinde de yine RTX 3060 grafik birimi yer almakta.

6 GB GDDR6 belleğe sahip olan grafik birimi 1605 MHz Boost clock hızlarına kadar ulaşabiliyor. Nvidia’nın RTX, DLSS gibi iddialı teknolojilerinin desteklendiğini de ekleyelim. Zaten AORUS 15P RX5LKD oyun testlerinde ekran kartının ne kadar etkili olduğunu göreceğiz.

AORUS 15P RX5LKD

RAM ve Depolama Alanı

Videomuzda AORUS 15P RX5LKD M.2 SSD ve bellek testlerini göreceksiniz. Parça bazında baktığımız zaman ise M.2 SSD için herhangi bir üreticinin belirtilmediğini görüyoruz. 1 TB NVMe M.2 SSD muhtemelen AORUS üretimi.

Bellek konusunda ise çift kanal bellek kullanılmış. 2 X 8 (16 GB) 3200 MHz DDR4 bellekler var. Zaten şu an için DDR5 desteğini laptoplarda göremedik. Yakında onu da göreceğiz. Bellekte marka olarak ise Samsung’un tercih edildiğini de ekleyelim.

Performans testlerine geçeceğiz ama önce bahsedeceğimiz birkaç ufak nokta daha var. Bunlardan da söz etmek istiyorum.

Soğutma Performansı Nasıl?

Seride yer alan soğutma sistemi WindForce Infinity olarak isimlendirilen bir soğutma sistemi. Sistemde toplamda 5 bakır ısı borusu yer alıyor. Bu borulardan 3 adedi CPU, 2 adedi ise GPU üzerinden geçiyor.

Fan kısmında ise 12V iki adet fan kullanıldığını görüyoruz. 83 kanatçık bulunan fanlar, başarılı bir hava akışı sağlamakta. Soğutma sisteminde dikkat edilecek son nokta ise ızgaralar. Tamamen bakır ısı kanatçıkları, ısıyı kolayca cihazdan dışarı atmakta kullanılıyor.

Bu sistemin ne kadar iyi çalıştığını da oyun testlerinde göreceğiz. Videoda da daha detaylı olarak testlerdeki sonuçları görebilirsiniz.

AORUS 15P RX5LKD

AORUS 15P RX5LKD Ses Sistemi Nasıl?

Cihazda  2 adet 2W hoparlör bulunmakta. DTS:X Ultra destekli olan ses sistemi tatmin edici gibi gözüküyor. Yine videoda ses sistemi için de yaptığımız testleri bulabilirsiniz.

AORUS 15P RX5LKD

Kamera Performansı Nasıl?

Kamera konusunda AORUS 15P RX5LKD modelinde farklı tercihler var. Seride kamera alt kısma yerleştirilmiş. Üst çerçevede değil. Ayrıca kamera performansı çok başarılı değil. Bu kısma her zaman olduğu gibi yine çok önem verilmemiş.

AORUS 15P RX5LKD

AORUS 15P RX5LKD Yapay Zeka Artısı

Bir önemli özellik daha kaldı. Seride Microsoft iş birliği ile geliştirilen bir yapay zeka artısı da söz konusu. Bu artıyla beraber cihaz, ne için kullanım yaptığınızı anlıyor ve buna göre tüm sistemi düzenliyor.

Oyun oynuyorsanız FPS sürelerinizi arttırmak adına bir düzenleme yapılıyor. Render alıyorsanız, render sürelerini kısaltma odaklı ayarlamalar yapılıyor gibi. Ayrıca bu özelliğin yazılım üzerinden kontrol edilebildiğini de ekleyelim.

AORUS 15P RX5LKD Laptop Oyun ve Performans Testleri

Geldik can alıcı kısma. Kağıt üzerinde anlattığımız bilgilerin testlerde ne kadar başarılı olduğunu göreceğiz. Videodan da detayları izleyebilirsiniz. Ben burada testlerin sonuçlarını paylaşacağım.

AORUS 15P RX5LKD

3DMark TimeSpy Testi Full HD

Genel skor olarak cihaz 8.351 puan aldı. Grafik kısmında 8.192 puan alınırken, CPU kısmında ise skorun 9.328 puan olarak belirlendiğini görüyoruz.

AORUS 15P RX5LKD

3DMark TimeSpy Testi 4K

Tabii ki 4K testinde işler biraz daha değişiyor. Bu kez ortalama puanın 3.571 seviyesine geldiğini görüyoruz. Grafik kısmında 3.513 puan alınırken, işlemci kısmında ise 3.946 puan alınıyor.

AORUS 15P RX5LKD

PUBG Testleri

AORUS 15P RX5LKD

DOOM Eternal Testleri

AORUS 15P RX5LKD

Metro Exodus Testleri

AORUS 15P RX5LKD

Resident Evil Village Testleri

AORUS 15P RX5LKD

CS GO Testleri

AORUS 15P RX5LKD

Sıcaklık Testi Sonuçları

Son Yorumlar ve Değerlendirme

AORUS 15P RX5LKD laptop incelememiz için sona geldik. Tabii ki kesin fiyatları da görmek lazım ama performans açısından cihaz gayet başarılı diyebiliriz. Özellikle soğutma performansı konusunda cihazın oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/aorus-15p-rx5lkd-laptop-incelemesi-121846/ linkinden 24.01.2022 18:01:31 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner