NVIDIA RTX 4070 Ti

Apple, AirDrop Tacizlerinin Önüne Geçecek!

  Google News

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji devi Apple, ekosistem içerisinde (Apple ürünleri arasında) dosya paylaşımı için kendisinin geliştirdiği AirDrop teknolojisini kullanıyor ve bu teknoloji tek bir dokunuşla iki Apple cihazı arasında kolaylıkla dosya paylaşımı sağlıyor.

AirDrop teknolojisinin temelinde üç seçenek vardır; “Kapalı”, “Yalnızca Kişiler” ve “Herkes”. Eğer “Herkes” seçeneğini aktif hale getirirseniz çevrenizdeki herhangi bir iPhone, iPod, iPad ve Mac kullanıcısı size herhangi bir dosya gönderme talebinde bulunabilir. Bu durumdan faydalanarak toplu alanlarda spam paylaşımlar yapılabiliyor ve bu duruma bir yenisi geçtiğimiz günlerde Çin’de ortaya çıkan protestolardan geldi.

Çin’de hükümet karşıtı protestolara katılan kişiler çevrelerinde ki iPhone cihazlarına hükümet karşıtı materyaller (video, fotoğraf, not) gönderilmeye başlandı. Bu olaylardan sonra Apple, Çin genelinde AirDrop için “Herkes” seçeneğini kaldırdı ve “10 dakikalığına Herkes” olarak revize etti.

AirDrop’taki “Herkes” seçeneği kaldırılıyor!

Apple, Bloomberg ekibinden Mark Gurman’a verdiği demeçte, istenmeyen dosya paylaşımını azaltmak amacı ile yeni AirDrop ayarının önümüzdeki yıl içerisinde küresel olarak kullanıma sunmayı planladıklarını söyledi. AirDrop teknolojisinin 2011 yılında kullanıma sunulmasından bu yana, bazı iPhone kullanıcıları, özellikle alışveriş merkezleri ve uçaklar gibi kamusal alanlarda, AirDrop aracılığıyla yabancılar tarafından uygunsuz fotoğraflar aldı veya yabancılar tarafından şakaya uğradı.

Şimdi ise şirket, Çin’de kullanıma sunduğu bu yenilik ile küresel anlamda yaşanmakta olan bir soruna çözüm getirebileceğine inanıyor.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video