Apple’ın Akıllı Hoparlör Modeli HomePod’un Tamir Ücreti Cep Yakıyor

İlk kez 5 Haziran 2017 tarihinde Apple Worldwide Developers Conference'da duyurulan Apple'ın akıllı hoparlör modeli HomePod, tamirinin gerektiği durumlarda cep yakıyor. Amerika'da 349 dolar fiyat etiketi ile satılan cihazda gerçekleşen bir arıza durumunda talep edilen tamir fiyatı, cihazın satış fiyatının %80'i gibi bir rakama tekabul ediyor. 

Her Elektronik Cihaz, Bir Gün Tamir Gerektirecektir

Elektronik eşyaların bu kadar sık kullanıldığı çağımızda yaşayan her birey, mutlaka sevdiği bir elektronik cihazın bozulduğu durumlarla karşılaşmıştır. Bu arıza durumlarında kimi zaman bozulan cihazlarımızı yeniliyoruz; kimi zaman ise yenilemek yerine, mevcut cihazlarımızı tamir ettirme yolunu seçiyoruz. 

Arıza yapan cihazlarımızın maliyetlerine göre karar verdiğimiz bu durumlarda, pahalı cihazlarımızı genellikle tamir ettirerek daha uzun süre kullanmayı ve tekrar büyük bir masrafa girmemeyi tercih ediyoruz. Mâlumunuz ki; elektronik cihazların fiyatları her geçen gün artıyor. 

Özellikle kaliteli malzeme ve işlevsellik konularında öne çıkan şirketlerden biri olan Apple'ın ürünlerini tekrar satın almak, çoğumuz için maddi yönden zorlayıcı olabiliyor. Bu noktada Apple tarafından sunulan bir bilgi; bazı durumlarda tamir ettirmek yerine, yeni bir cihaz satın almanın daha mantıklı olabileceğini düşündürüyor. Durum öyle ki; şirketin akıllı hoparlör modeli HomePod'un tamir ücreti, cihazın satış rakamının %80'ine yaklaşıyor.

Tamir Ücreti Tam 279 Dolar!

Şirket tarafında sıkı sıkıya montajlanan ve tamirinin merdiven altı tamircilerde gerçekleştirilemeyeceğini düşündüğümüz cihaz, garanti dışı durumlarda Apple tarafından 279 dolar karşılığında tamir ediliyor. Unutmadan, yeni bir HomePod'un 349 dolar karşılığında satın alınabileceğinin de altını çizelim. Hal böyleyken, bu yeni teknoloji ürünü tamir ettirmek, pek de mantıklı görünmüyor. 

Bu akıllı hoparlörleri her ne kadar yerinden oynatmayacak olsak da; herhangi bir düşme, ezilme ve sıvı teması gibi durumlarda arızalarla karşılaşılacağı âşikâr. Böyle durumlara karşı alınabilecek en iyi önlem de, yine Apple tarafından sunulan iki yıllık garanti oluyor. Bu garantinin sağlanması için istenilen ücretin de 39 dolar olduğunu belirtelim. Henüz Türkiye'de satılmayan cihaz için, bu ücretin verilmeye değer olduğu düşünülüyor. 

Olur da ülkemizde satışa sunulursa, HomePod'larımıza güzel davranalım hocalar. Onlara küçük sürprizler yapalım. 

 

İlgili Etiketler