PC HocasıHaberlerASELSAN Yeni Paletli Hava Savunma Sistemi Korkut’u Duyurdu

ASELSAN Yeni Paletli Hava Savunma Sistemi Korkut’u Duyurdu

  arctis 7+   arctis 7+

ASELSAN tarafından geliştirilen yeni hava savunma sistemimiz Korkut olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı‘na dün teslim edildi. Yeni envantere dahil olan Korkut, ilk parti teslime edildikten sonra diğer seriler de teslim edilerek kısa süre içerisinde sevkiyat tamamlanacak. Peki Korkut neler sunuyor ?

Aselsan Korkut %100 Yerli Üretim mi ?

Bu soruya “evet” diyebilmeyi çok isterdik fakat Aselsan bu sistemi milli imkanlar ile geliştirdi orası doğru. Fakat %100 yerli parçalar ile üretildi demek saçma olur. Bazı haber yaptığını sanan siteler yeni milli hava savunma sistemimize %100 yerli demiş. Bu yanlış bir tabir neden mi ?

Aşağıda görmüş olduğunuz görsellerde görünen taşıyıcı palet M113’ün lisanslanmış halidir. FNSS firması yabancı kökenli bir firma olduğu gibi, Türkiye’de savunma sanayisi için kurulmuş özel bir şirkettir.

Hisseleri ise %51 Nurol Holding‘e %49’u BAE Systems’e aittir. BAE’de Amerikalı bir ortak şirket olduğu için, FNSS’nin ABD’li ortağı ile herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu üretimler gerçekleştirilemeyeceği gibi, Korkut’un bazı parçaları bu firmalar tarafından üretildiği için %100 yerli diyemiyoruz.

aselsan-korkut-03
Korkut Neler Sunuyor ?

TSK’nın envanterine giriş yapan yeni hava savunma sistemi Korkut, bundan böyle özel zırhlı mekanize birlikler ile hareket edecek. 35 mm namlulu silahı sayesinde akıllı mühimmat kullanarak uçak, helikopter ve İHA gibi pek çok aracı havada imha edebiliyor.

ASELSAN tarafından geliştirilmiş olan akıllı mühimmat sayesinde bir komuta kontrol aracından destek alarak ilerliyor. Radar sistemi oldukça geliştirilmiş olan Korkut, tehdit algıladığı anda sistemden hedefe kilitlenip atış gerçekleştiriyor.

Kontrol aracında ise 2 adet operatör bulunurken, silah kısmında da iki nişancı yer alabiliyor. Sistem çalışırken hedef bulma, kitlenme, tespit etme ve ilerleme işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Fakat düşman hedef tespit edildikten sonra ateş emrini operatöre bırakıyor. Operatör tarafından verilen onay sonucunda da ateş ediliyor.

aselsan-korkut-02
Korkut’ta Bulunan Sistemler

❱ Bir adet Silah Kulesi

❱ Bir adet Atış Kulesi

❱ Dört adet elektro optik algılayıcı

❱ Dahili radar

❱ Oto kontrol

❱ Oto tespit

❱ Oto hedefleme

aselsan-korkut-01
Korkut dakikada 1100 atış yapabildiği gibi, KDC-02 tipli çift namlulu silah sistemine sahip. Bu sistemi ve mühimmatı Makine Kimya Endüstrisi üretiyor. Ayrıca Korkut iki adet su jeti ile birlikte nehirden geçiş yapabiliyor. Bu özelliği ile Korkut dünyada eşi benzeri olmayan tek hava savunma sistemi olarak kayıtlara geçiyor.

İki adet 35 mm boyutunda top taşıyabilen Korkut, 4 km menzil içerisindeki yere kadar sorunsuz atış gerçekleştirebiliyor. Dakikada 30 tur dönebilen radarı sayesinde düşman tespiti daha kolay gerçekleştiriliyor. Son olarak Korkut’un toplam mermi atış kapasitesinin de 400 adet olduğunu belirtelim.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/aselsan-korkut-hava-savunma-sistemi-22184-16271/ linkinden 20.01.2022 05:01:08 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner