ASUS, ROG Maximus Z690 Extreme Anakartını Tanıttı!

  Google News

12.nesil Intel Alder Lake serisi işlemciler gelince, üreticiler bir bir yeni anakart modellerini tanıtmaya başladı. ASUS, yeni işlemciler için anakartlarını sunan ilk markalardan biri oldu. LGA1700 soket destekli anakart modellerinin en etkileyici olanı ise ROG Maximus Z690 Extreme modeli oldu.

Hem tasarım açısından iddialı bir seri olan anakart, hem de teknik özellik açısından bir hayli tatmin edici bir model olarak gözüküyor. Artık yeni nesle geçişi ifade eden yeni güçlü anakart modellerinin özelliklerine bakalım.

Kaçırmayın: 12.nesil Intel Alder Lake İşlemci Modelleri Tanıtıldı!

ROG Maximus Z690 Extreme Özellikleri Neler?

Yeni işlemcilerle tam uyumlu olan ve Windows 11 desteğini öne çıkaran anakart modeli için önemli özellikleri kısa kısa başlıklar altında ele alacağız. Böylece yeni anakartların temel noktalarına değinmiş olacağız. Zaten ilerleyen dönemlerde sistem incelemelerimizde yer verdikçe, modeller hakkında detaylı incelemeleri de yaparız.

Yenilenmiş Güç Çözümü: 12.nesil Intel Alder Lake serisi işlemcilere kesintisiz ve kararlı güç sağlama konusunda oldukça başarılı olan ROG Maximus Z690 Extreme, 105 ampere hazır olan 24+1 güç aşamasına sahip. Üst düzey kalitede olan metalik kapasitörler ve MicroFine alaşımlı bobinler ile donatılmış olan seri, ProCool II güç konektörleriyle de kesintisiz güç konusunda iddialı.

ROG Maximus Z690 Extreme

Yeni Nesil Bellek Desteği: Yeni anakart, Optimem III ile DDR5 desteğine yer veriyor. Sinyal süresini ve paraziti azaltan tasarımla DDR5 belleklerden hem en yüksek performans alınıyor hem de hız aşırtmalarda sorunsuz kullanım sunuluyor.

ROG Maximus Z690 Extreme

Yeni Nesil Bağlantılar: PCIe konusunda da yeni nesle geçen anakart, PCIe 5 desteğiyle geliyor. Seride 1 adet M.2 PCIe 5.0 X4 modülü, 2 adet M.2 PCIe 4.0 X4 modülü, 2 adet M.2 DIMM.2’den PCIe 4.0 X4 modelü yer alıyor.

Bunun dışında çift kanal 4 X DIMM DDR5 modüllerini de görüyoruz. Sadece bunlar da değil. Bunların dışında öne çıkan bağlantı destekleri var. Thunderbolt 4 desteği bulunan USB 3.2 Gen 2X2 bağlantısı da öne çıkmakta.

Genişleme Yuvaları: Yeni nesil burada da destekleniyor. ROG Maximus Z690 Extreme anakart üzerinde 2 X PCIe 5.0 x16 yuvası olduğunu ve 1 X PCIe 3.0 X1 yuvası olduğu açıklandı.

ROG Maximus Z690 Extreme

Optimize Termal Tasarım: Birçok noktasında çeşitli fan başlığı destekleri olan anakart, termal tasarım konusunda da oldukça başarılı. Kart üzerinde, geniş VRM soğutucusuna ek olarak entegre olarak kullanılmış G/Ç kapağı bulunuyor. Bu sistemin altında yüksek iletkenli termal pedler bulunuyor. Ek olarak M.2 yuvalarında yer alan soğutucu bloklar da termal tasarımı destekliyor.

Ağ İletişimi: 12.nesil Intel Alder Lake serisi işlemcilerin kazandırdığı artılar ROG Maximus Z690 Extreme modelinde direkt olarak karşımıza çıkıyor. Anakart yerleşik olarak Wi-Fi 6E desteği sunuyor ve bunun yanında 2.5Gb Ethernet ve Asus LanGuard desteği de yer almakta.

ROG Maximus Z690 Extreme

RGB Işıklandırma ve Kişiselleştirme: ROG Maximus Z690 Extreme tasarım açısından da kasanın içerisinde yer alan donanımlarla bir uyum içerisinde çalışabilecek şekilde tasarlanmış.

Üst kısımda yer alan AniMe Matrix LED alanı ve diğer kısımlarda yer alan Aura Sync RGB aydınlatmalar kartın görüntüsünü de oldukça başarılı kılmış. Ayrıca kart üzerinde adreslenebilir Gen 2 RGB başlıklar da yer almakta.

Tüm bu özelliklerle yeni anakartlar yakın zamanda piyasadaki yerini alacak gibi duruyor. 12.nesil işlemcilerle beraber yaygın şekilde kullanılacaktır.

ROG Maximus Z690 Extreme

ROG Maximus Z690 Extreme Teknik Detaylar

  • Soket: LGA1700 soket
  • Bellek: 4 X DIMM. Maksimum 128 GB DDR5 6400+ (OC) değerine kadar
  • Genişleme Yuvaları: 2 X PCIe 5.0 x16 – 1 X PCIe 3.0 x1
  • Depolama: 5 X M.2 ve 6 X SATA 6 GB/s desteği
  • Ethernet: 1 X Intel 2.5Gb Ethernet – 1 X Marvell 10Gb Ethernet – TUF LANGuard
  • Kablosuz: Intel Wi-Fi 6E
  • Arka USB: 8 adet USB 3.2 Gen 2 – 1 adet USB 3.2 Gen 2X2 – 1 adet Thunderbolt 4
  • Ön USB: 2 adet USB 2.0 – 2 adet USB 3.2 Gen 1 – 1 adet USB 3.2 Gen 2X2 – 1 Thunderbolt 4

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video