Baştan Sona LG G4 Beat İncelemesi

  • Orta Segmente Göre Güçlü Performans
  • Arka Kamerada Otofokus Desteği
  • 5.2 İnç Full HD IPS Ekran
  • MicroSD Kart Desteği ( 64 GB )
  • Sıradan Batarya: 2300 mAh
  • Snapdragon 615 İşlemci
  • 9.9 MM Kaba Görünüm
  • Depolama Alanı Çok Düşük
  • Ön Kamerası Yetersiz

PC HOCASI NOTU86 PUAN

LG ekibinin tamamı ile orta segment kullanıcılara hitap edecek şekilde üretmiş olduğu LG G4 Beat'in incelemesi, fiyatı, performansı ve tüm detaylarını kaleme alıyoruz. LG G4 Beat için tüm artılar ve eksileri inceleme rehberimizde bulabilirsiniz.

ORTA SEGMENT'DE ANLAŞALIM

Evet, bu başlığı atarken "adamlar LG G4 çıkarttı, peşine gelecek telefon illaki daha üst modeli olur." hissiyatına kapıldıysanız eğer aklınızdakileri silmenizde fayda var. LG'nin orta segment için çıkartmış olduğu G4 Beat serisi uygun fiyatı ve teknik özellikleri ile "bakılabilecek veya değerlendirilebilecek telefonlar" serisine adını yazdırıyor diyebilirim.

Özellikle akıllı telefonun verdiği kullanım imkanını, hafif de olsa orta segmente göre "verdiğimiz para değer" dedirtecek performansı, ekran ve depolama birimleri ile birlikte diğer orta segmentlere nazaran biraz daha öne çıktığını görebiliyoruz. Dilerseniz LG G4 Beat'ın incelemesine yakından göz atalım.

lg-g4-beat-teknik-ozellikler

LG G4 BEAT İNCELEMESİ

Tasarım: Telefonu elinize aldığınızı düşünün, ilk olarak ne beklersiniz ? Tahmin etmesi zor olmayan bu sorunun cevabı görünüm, tasarım kalitesi ve ekran olsa gerek. LG G4 Beat serisinde bu özelliklere değinirken telefon kalınlığının 9.9 mm boyutuna sahip olarak başlamak isterim. Çünkü telefonu elinize aldığınızda o 10 cm'yi güzelce hissedebiliyorsunuz. Tasarım açısından ilk olumsuz yanı bizim için kalınlığı oldu.

Ekran ve görünümüne değinecek olursak, telefonun görünümü hoş ancak LG logosunun üzerindeki kalan boşluk yine göze çarpmıyor değil. Her ne kadar eleştirerek başlasak da orta segment bir telefon için güzel bir seriye değiniyoruz. Ayrıca bu seri için en önemli ve altı çizilecek özelliklerden birisi de otofokus desteğinin G4 Beat'da da yer verilmiş olması.

LG G4 Beat'ın tasarımsal açıdan geride olduğunu belirtmemde fayda var. Diğer rakiplerine nazaran "daha kaba" bir tasarıma sahip olduğu gibi, kalınlık konusunda da baya bir geride kaldı. Açıkçası bu seri için daha ince bir telefon beklerdik.

lg-g4-beat-2

Lazer Otofokus Desteği Nedir ?

LG'nin akıllı telefonlarında yeni yeni görmeye başladığımız otofokus desteği ilk olarak LG G3 ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Otofokus desteği ise akıllı telefonların kameralarını bir uç noktaya ilerleterek çok daha iyi, net ve hızlı bir şekilde nesnelere odaklanabilmelerini sağlıyor.

Bazen toplum içerisinde güzel bir anı fotoğraflamak veya videoya kaydetmek istediğimizde bir türlü ekranı odaklayamayan "parmak hareketi" ile birlikte ekranın ortasına veya odaklanmak istediğimiz noktaya manuel müdahale ederek focus yapardık. Ancak LG G4 Beat serisinde de bu özellik otomatik olarak sağlanılıyor.

LG G4 BEAT - TEKNİK DETAYLAR

Ekran: Türkiye fiyatı ile 1100 TL - 1200 TL arasında satışta olan LG G4 Beat serisinin teknik özelliklerine gelecek olursak tatmin olma derecesi tasarım kalitesine göre çok daha iyi diyebiliriz. 5.2 inç 1080x1920 ekran çözünürlüğüne sahip olan akıllı telefonu IPS LCD ekran destekliyor.

İşlemci: Telefonun kalbinde ise diğer serilerinde de vazgeçilmeyen Qualcomm işlemcilerden destek alınmış. Beat serisinde içerisinde Qualcomm Snapdragon 615 yer aldığını belirtelim. Performans açısından başınıza bela açmadan rahatça kullanabileceğiniz işlemci türlerinden birisidir. Ne de olsa orta seviye bir akıllı telefondan bahsediyoruz.

Grafik: LG G4 Beat'da grafik işlemcisi Adreno 405 tercih edilmiş. Açıkçası Adreno 405 yerine 430'un tercih edilmesi daha tatminkar olabileceği kanaatindeyim. Çünkü siz bu telefonun içerisine 1,5 GB RAM desteği sağladığınızda aynı anda grafik ve ram performansı telefonun akışı için yeterli olmayacaktır. Bu konuda bir performans kaybının yaşandığını söyleyebiliriz.

Kamera: 13 MP lazer otofokus destekli arka kamerası LG G4 Beat için uygun görülmüş. Ön kamerası ise 5 MP olup Selfie çekmek isteyenler için pek de tatminkar bir lense sahip değil. Ancak yine de orta segment bir akıllı telefonda olması gereken kamera yer alıyor.

Batarya ve Depolama: En çok eleştirdiğimiz noktalardan birisidir her zaman batarya konusu. Arkadaşım reklam için belki de televizyonlarda, sosyal medya mecralarında binlerce TL harcayarak yeni telefonunu duyurmak istiyor olabilirsin. "Yeni telefonumuz uçuyor, kaçıyor, yok böyle performans, kamera 3D çekiyor, videolar 8K kimsede yok." gibi zerzavatlar ile de kullanıcıların karşısına çıkabilirsin.

Anlatmış olduğun bu telefonun içerisinde batarya yoksa "vur tekmeyi" demek geliyor içimizden. İnsanlar akıllı telefonları aldıklarında ilk olarak performans ve depolama alanı, ikincil olarak kullanım süresi, üçüncül olarak da tasarım ve görünümüne dikkat ederler. O yüzden firmalar tarafından üretilen bataryaların tatminkar düzeyde olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir telefonun günlük performansı eğer 1,5 günün altında ise, o telefondan size hayır gelmez.

LG G4 Beat serisinin bataryası 2300 mAh değerinde konumlandırılmış. Bu batarya sizi kullanım performansınıza bağlı olarak ( oyun, video, sosyal medya da gezintiler vs ) minimum 1, maksimum 1,5 gün götürecektir. Gönül ister ki orta segmentli telefonlar dahil üst segment telefonlarda da 3000 mAh ve üstü bataryalar yer alsın. Depolama olarak da 8 GB yer ayrılmış durumda. Yani 8 GB'lık alanın zaten 3'te birini telefon kendisi de ayırdığı için size kalacak depolama alanı yetersiz kalacaktır.

lg-g4-beat

LG G4 BEAT FİYATI VE TÜM TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Ekran: 5.2 inç değerinde Full HD IPS LCD ekran

Kalınlık: 9.9 mm

Android Sürümü: Android 5.1.1 Lollipop

Ağırlık: 140 gram

İşlemci: Snapdragon 615

Grafik Birimi: Adreno 405

Depolama Alanı: 8 GB ( 64 GB'a kadar microSD kart desteği )

RAM: 1,5 GB

Kamera: 8 MP Otofocus özellikli arka - 5 MP ön kamera

Batarya: 2300 mAh

Fiyat: 1200 TL

 

 

İlgili Etiketler