PC HocasıHaberlerBDDK Paypal’ın Kapanması Konusuna Son Noktayı Koydu

BDDK Paypal’ın Kapanması Konusuna Son Noktayı Koydu

 

Ülkemizde ani alınan karar ile Türkiye’den çekildiğini duyuran Paypal, neden çekildikleri konusunda açıklama yapmıştı. Ancak BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu)’nın yaptığı bir diğer açıklamada işlerin aslında göründüğü gibi olmadığı söylendi. Yapılan resmi açıklamaya göre BDDK, Paypal‘ın kapanma konusuna son noktayı koydu.

BDDK Olaya Açıklık Getirdi

Paypal ilk yaptığı resmi açıklamada Türkiye operasyonlarının durdurulmasına gerekçe olarak lisans başvurularının reddini söylemişti. Ancak BDDK tarafında yapılan açıklamada ön görüşleri doğrular nitelikle, şirketin sunucularını Türkiye’ye getirmeyi reddettikleri belirtildi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben‘in resmi açıklamasında Paypal‘ın başvurusunun yasa ve tebliğler çerçevesinde değerlendirmeye alındığını söylediği gibi, 27 Haziran 2013 yılında yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri Kanununun 14. ve 18. maddelerinde, ödeme hizmetleri için faaliyette bulunmak veya elektronik para ihraç etmek isteyen firmaların, BDDK‘dan izin almak kaydı ile aktif olarak faaliyete geçebilecekleri hatırlatıldı.

Resmi Açıklama İle Paypal’ın Reddi

BDDK tarafından değerlendirilen ve reddedilen başvuruda şu satırlar yer alıyor:

“İlgili şirketin, Kanunun 23.maddesi ve Tebliğin 16. maddesine uyum için gereken çalışmaların yapılmadığı tespit edilmiş, şirket ile yapılmış olan müteaddit yazışmalar ve toplantılarda bu durum dile getirilmiştir. Ancak ‘sistemlerin ve sunucuların yurt içine getirilmesine ilişkin bir çalışma yapmadıkları gibi, sistemleri Türkiye’ye getirmelerinin teknik olarak mümkün olduğunu, fakat global şirket politikaları gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmelerini planlamadıkları’ yer alırken, “Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu için “Cross Border (Sınır ötesi)” olarak nitelendirilen farklı bir faaliyet izni için başvurdukları belirtilmiştir. Şirkete nihai kararını vermesi için geçerli bir süre verildiği gibi, bu süre zarfında firmadan herhangi bir dönüş olmamış ve başvuru olumsuz olarak sonuçlandırılmıştır.” açıklaması yapıldı.

BDDK-Baskani-Mehmet-Ali-Akben
PayPal Tekrar Hizmet Verir mi ?

Açıkçası PayPal’ın bu saatten sonra tekrar hizmet vermek gibi bir lüksü şuan için bulunmuyor. Çok büyük bir gelişme olmaz ise, PayPal‘ı artık Türkiye’de göremeyeceğiz. Dün Ak Merkez‘de katıldığımız BKM Express toplantısında yeni ödeme yapma ve ödeme alma sistemi Troy kartı inceledik. Sanırım bu sistem PayPal’ın yerine geçmek için hızlı gelişme ve aksiyon alarak müşterilere duyurulacak. Eğer devlet desteğini alırlarsa, kısa süre içerisinde para gönderme ve alma işlemleri Troy kart üzerinden yapılacağını tahmin ediyoruz.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/bddk-paypalin-kapanmasi-konusuna-son-noktayi-koydu-21723-9704/ linkinden 04.08.2021 14:08:25 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

8 Yorum

 • Kısa bir sürede olsa mağdur olan arkadaşlar zaten alternatif yollara aramaya başladılar. Paypal bu konuda ısrarla uğraşacaktır ama bir yandanda Troy’un fonksiyonel olarak bu açığı kapatacağını düşünüyorum. Özetle Yerli Globalleşeme Politikası uygulanacak. Bu güzel bişey ama olmadı be paypal olmadı. Alışmıştık okadar. Öyle değilmi PCHocasi?

  • Merhaba,

   Kesinlikle alışmıştık. Uzun yıllardır Paypal kullanan birisi olarak söylüyorum gidişi çok etkiledi beni diyebilirim. Paypal ayrıca arayüz olarak da çok kolay olduğu için alternatiflerine alışmak çok zaman alacak gibi..

   • Paypal ve Troy Kart birisi 203 ülkede hizmet veriyor, gerek arayüz gerek systemdeki müşteri bilgilerinin korunması, son seçimlerdeki 50 milyon kişinin bilgisi internette, bu adamlara güvenip kredi kartı bilgisi verilirmi komik olmayın, ne globalleşmesi iyice çıktık dünya yörüngesinden, ebay mı Kabul edecek troyu yada ordaki satıcılar aa türkiye bunu kullanıyor bunu kayıt bizde mi olalım diycek, adam parayı alıp urunu gondermeyince yada sen urunu alıp almadım diyince yada yalandan ya bunda defo vs var paramı geri istiyorum birde ustune diyince bunları cover edebilicekmi troy. daha insanın aklına gelmeyen bir sürü dispute dosya konusu sayılır duşununce.

 • Resmen ekmek paramı aldınız elimden , Büyük Allahım dilerim şu ramazan gününde sizi bildiği gibi yapsın , o en güzelini yapar , benim hiçbir bedduam onunkinin yanında akıllara bile gelmez. Hem yetim , hemde öksüz olarak diliyorum , sizleri en sevdiklerinizle sınar İNŞALLAH !

 • türkiye bu eski kafalı beyni tek bir noktaya sabitenmiş adamlardan kurtulmadıgı müddece bunları daha çok yaşarız

  • Ebay ve kurdukları web sitelerinde dış ülkelere satış yapıp ülkeye döviz kazandıran vergi mükellefi e- ticaret bir daha açılmamak üzere mühürlendi. Desteklenmesi gerekirken BDDK’nın böylesi bir karar almasına Afrika kabileleri bile dalga geçiyordur. Üreticiler neredeyse Çin ile yarışır hale gelmişti. Başbakanın Bakanlar Kurulunda açıkladığı ticaretin ve üreticinin sınırsız desteklenmesi konusundaki beyanatlarına yüzde yüz ters bir karar alındı. Bu karardan kimin kollandığı ve kimin ekmeğine yağ sürüldüğü ortaya çıkacak. Kurşun vatandaşın ayağına sıkılmıştır. Vatandaşın ticaret yapma özgürlüğü gasp edilmiştir. Bari bir çare bulunup öylece kapatsalardı Paypal’ı. Yazıklar olsun.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement