BDDK Paypal’ın Kapanması Konusuna Son Noktayı Koydu

Ülkemizde ani alınan karar ile Türkiye'den çekildiğini duyuran Paypal, neden çekildikleri konusunda açıklama yapmıştı. Ancak BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu)'nın yaptığı bir diğer açıklamada işlerin aslında göründüğü gibi olmadığı söylendi. Yapılan resmi açıklamaya göre BDDK, Paypal'ın kapanma konusuna son noktayı koydu.

BDDK Olaya Açıklık Getirdi

Paypal ilk yaptığı resmi açıklamada Türkiye operasyonlarının durdurulmasına gerekçe olarak lisans başvurularının reddini söylemişti. Ancak BDDK tarafında yapılan açıklamada ön görüşleri doğrular nitelikle, şirketin sunucularını Türkiye'ye getirmeyi reddettikleri belirtildi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben'in resmi açıklamasında Paypal'ın başvurusunun yasa ve tebliğler çerçevesinde değerlendirmeye alındığını söylediği gibi, 27 Haziran 2013 yılında yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri Kanununun 14. ve 18. maddelerinde, ödeme hizmetleri için faaliyette bulunmak veya elektronik para ihraç etmek isteyen firmaların, BDDK'dan izin almak kaydı ile aktif olarak faaliyete geçebilecekleri hatırlatıldı.

Resmi Açıklama İle Paypal'ın Reddi

BDDK tarafından değerlendirilen ve reddedilen başvuruda şu satırlar yer alıyor:

"İlgili şirketin, Kanunun 23.maddesi ve Tebliğin 16. maddesine uyum için gereken çalışmaların yapılmadığı tespit edilmiş, şirket ile yapılmış olan müteaddit yazışmalar ve toplantılarda bu durum dile getirilmiştir. Ancak 'sistemlerin ve sunucuların yurt içine getirilmesine ilişkin bir çalışma yapmadıkları gibi, sistemleri Türkiye'ye getirmelerinin teknik olarak mümkün olduğunu, fakat global şirket politikaları gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye'ye getirmelerini planlamadıkları' yer alırken, "Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu için "Cross Border (Sınır ötesi)" olarak nitelendirilen farklı bir faaliyet izni için başvurdukları belirtilmiştir. Şirkete nihai kararını vermesi için geçerli bir süre verildiği gibi, bu süre zarfında firmadan herhangi bir dönüş olmamış ve başvuru olumsuz olarak sonuçlandırılmıştır." açıklaması yapıldı.

BDDK-Baskani-Mehmet-Ali-Akben
PayPal Tekrar Hizmet Verir mi ?

Açıkçası PayPal'ın bu saatten sonra tekrar hizmet vermek gibi bir lüksü şuan için bulunmuyor. Çok büyük bir gelişme olmaz ise, PayPal'ı artık Türkiye'de göremeyeceğiz. Dün Ak Merkez'de katıldığımız BKM Express toplantısında yeni ödeme yapma ve ödeme alma sistemi Troy kartı inceledik. Sanırım bu sistem PayPal'ın yerine geçmek için hızlı gelişme ve aksiyon alarak müşterilere duyurulacak. Eğer devlet desteğini alırlarsa, kısa süre içerisinde para gönderme ve alma işlemleri Troy kart üzerinden yapılacağını tahmin ediyoruz.

İlgili Etiketler