Boeing’in Yeni Jet Uçağı 737 Max Piste İndi

  Google News

Firmanın yeni göz bebeği Boeing 737 Max üretildikten sonra ilk kez piste indirildi. Boeing firmasının 1967’den beri üretmiş olduğu uçaklara bir yenisi daha eklenirken, toplamda 114 ülkede uçakları hizmet veriyor.

boeing-737-max-3
YOLCU UÇAĞI OLARAK KULLANILACAK

Boeing 737 Max Washington’daki Renton fabrikasında 1,5 yıllık üretim aşaması sonucunda piste çıkartıldı. Şuan için kusursuz görünen yeni model müşterilerini taşıyacak filo olarak hizmet verecek. Şuan için hangi hava yolu şirketlerinin bu uçağı sipariş verdiği gizli tutulurken, ilk etapta büyük hava yolu firmaları tarafından tercih edileceğini tahmin ediyoruz.

Boeing 737 Max‘ın ilk test deneyimi önümüzdeki aylarda canlı olarak yapılacağı gibi, ilk firma teslimatı ise Southwest Havayolları‘na 2017 yılının sounda teslim edilecek. Boeing serileri arasında en fazla yakıt tasarrufu sunan yeni jet uçağın CO2 salınımı da minimum düzeyde.

CFM International LEAP-1B motorlarının yer aldığı Boeing 737 Max‘da yakıt kullanımı ve CO2 salınımı günümüz teknolojilerine göre uyarlanmış durumda. Yakıt verimi konusunda ise tek koridora sahip uçaklara nazaran % 16 daha fazla azaltıyor. Ayrıca aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz üzere kıvrık kanat uçları ve tasarımı hava direncini azalma rolü üstleniyor.

Uçak hakkında yakın zamanda diğer teknik özelliklerini de yayınlayacağız. Boeing 737 Max’ın saatteki hızı ise 522 mph, 842 km/h olarak biliniyor. Boeing 737 Max için hazırlamış olduğumuz galeriye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video