reklam
PC HocasıBilimBoston Dynamics Robot Köpeği Spot Eğitime Alındı

Boston Dynamics Robot Köpeği Spot Eğitime Alındı

Boston Dynamics Spot robot köpeği, firmanın ürettiği robotlar içerisinde en çok dikkat çekenlerinden biri. İnsansı bir robot olmasa bile Spot robotunun sahip olduğu yetenekler, serinin bir hayli dikkat çekmesini sağlamakta.

Daha önce koruma görevinde ve bazı yetenek testlerinde de yer aldığını gördüğümüz robot köpek, kısa bir süre önce ise eğitime girdi. Aslında daha önce birçok kez robot köpek için öğrenebilirlik testinin yapıldığını görmüştük ancak bu kez robotu test eden Adam Savage oldu. Efsane Avcıları adlı yapımdan tanıdığımız ünlü isim, robot köpeğin sınırlarını zorladı ve ne denli bir cihaz ile karşı karşıya olduğumuzu ortaya koymuş oldu.

Boston Dynamics Spot nasıl yeteneklere sahip?

Adam Savage tarafından paylaşılan video, robotun yeteneklerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Sadece videoya baktığımız zaman bile ne kadar iddialı bir teknolojiyle karşılaştığımızı görüyoruz. Kendi kendine 4 ayağı üzerine kalkabilen robot, hareket kabiliyeti ile dikkat çekiyor.

Kayalara tırmanabilen, engelleri aşan ve en önemlisi de düştüğünde yeniden kalkabilen bir robottan söz ediyoruz. İşin en dikkat çekici kısmı ise robotun öğrenme yeteneği. Videoda yer alan bir kesitten örnek verirsek; robot öncelikle kayalık bir bölümden tırmanmaya çalışıyor ancak bunu başaramıyor.

Biyosensörlü Gözlükler ile Gözyaşlarımızdan Diyabet Teşhisi Konulabilecek

İlk denemede başarılı olmayan robotun ikinci denemede ise biraz daha üst bir yere kadar tırmandığını görüyoruz. Son denemede ise robot kayalara nasıl çıkacağını öğreniyor ve en üst noktaya kadar ulaşabiliyor.

Boston Dynamics Spot

Sadece bu örnek bile robot köpeğin ne kadar hızlı öğrenme yeteneği olduğunu göstermekte. Tabii ki tek örnek bu değil, bunun dışında videoda bir de merdiven deneyi var. Adam Savage tarafından yapılan ikinci denemede robotun merdiven çıkması sağlanıyor. İlk etapta merdiven algılayan Spot, ilk basamakta zorluk çekse de çok kısa bir süre içerisinde karşısında bir merdiven olduğunu algılıyor ve sorunsuz bir şekilde basamakları çıkabiliyor.

Kendisini kanıtlamış bir robot olan Boston Dynamics Spot için yapılan bu testler gösteriyor ki yakın zamanda kullanım alanı çok daha genişlemiş olan bir robot köpekle karşı karşıya kalacağız. Belki de robot seri üretime girecek ve isteyen herkesin robot köpeği satın alması mümkün olacak.

Etiketler

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz