PC HocasıHaberlerÇin, Güçlü Bir Kripto Para Birimi Oluşturma Peşinde

Çin, Güçlü Bir Kripto Para Birimi Oluşturma Peşinde

 

Bitcoin madencileri Çin’de ağır düzenleme ile karşı karşıya. Bunun yerine, ülke kendi dijital para birimini oluşturuyor ve hızlı bir şekilde benimsenebilir

Bu, dünyanın ilk egemen dijital para birimini gördüğümüz yıl olabilir. İlk olarak beş yıldan fazla bir süre önce tartışılan Çin’in DCEP’si (Dijital Para Birimi/Elektronik Ödemeleri kısaltması) tamamlamak üzere.

Bazı yanlış başlangıçlar yaşanıldı; haberlerde ilk olarak 11 Kasım’a kadar ülke çapında piyasaya sürülme şansı olduğu söylenirken, büyük bir iç finans dergisi olan Caijing, paranın 2019 sonundan önce Shenzhen’de piyasaya sürüleceğini düşündü.

Çin merkez bankası dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun’un sunumlarına göre, bu son tarihlerden hiçbiri geçmedi, ancak Çin’in DCEP’yi en kısa sürede serbest bırakmaya hazır olduğu açık . Bu sunumlarda Mu, bitcoin gibi mevcut kripto para birimlerine gömülmüş merkezi olmayan özlemlerle tam bir tezat oluşturan bağımsız bir dijital para birimi vizyonunu açıkladı.

2009 yılında gizemli kişi Satoshi Nakamoto tarafında dünyaya sürülen Bitcoin, kullanıcıların yerleşik finansal sistemi ve kapıcılarını bozmalarını sağlarken anonimlik ve güvenlik sağlayacak merkezi olmayan bir küresel para biriminin tekno-ütopik bir vizyonuna dayanıyor.

Bu teknolojinin temelini oluşturan blok zincirdir. Kümelerdeki işlemleri veya “zinciri” oluşturan “blokları” bir araya getirmek için gerekli olan zor hesaplama problemlerini çözmek için ağır işlemciler kullanan madenciler, madeni paralarla yaptıkları çabalardan ötürü ödüllendirilirler. Dünyanın dört bir yanındaki madencileri, blockchain’e algoritmik olarak katkıda bulunarak madeni paralar için rekabet etmeye zorlayarak, işlemlerin defteri hem merkezi hem de hacklenemez.

Normal kripto paralar vs DCEP

Şanghay merkezli bir blok zinciri danışmanlığı olan VoneChain Technology CEO’su Terry Liu, piyasaya sürülmesiyle ilgili projelerde yakından çalışan DCEP ile bitcoin gibi mevcut kripto para birimleri arasında üç ana fark var. İlk olarak, temel değer kaynağı farklıdır. Bitcoin ve ilgili para birimleri mayınlı, yani kaynak bir merkez tarafından merkezi olmayan ve kontrol ediliyor.

DCEP devlet tarafından onaylanmıştır ve DCEP ile ilgili olarak kayıtlı 50’den fazla patentin belirttiği gibi, planlar para birimini geleneksel bankalar ve para sistemi aracılığıyla dağıtmaya yöneliktir, bu da onu tamamen merkezileştirir ve geleneksel kağıt paranın çalışma sistemine benzer.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video