Euro Truck Simulator 2’de Multiplayer Rehberi

2012 yılından bugüne kadar neredeyse her ay çıkartmış olduğu DLC'ler ve oyun içi yenilikler ile oyuncuları kendisine bağlamayı başaran Euro Truck Simulator 2 oyunu multiplayer olarak da çalışmaya başladıktan sonra kıyamet koptu.

Artık oyuncular, farklı oyuncular ile oyun içerisinde şirket kurarak çalışabildikleri gibi, gerçekçiliğin vermiş olduğu keyfi de multiplayer olarak oynadığınızda anlıyorsunuz. Biz de bu hafta ETS 2'de multiplayer nasıl oynanır, nelerin kurulması gerekli ve dikkat edilmesi gerekenler gibi pek çok başlığa değineceğiz.

EURO TRUCK SIMULATOR 2'DE MULTIPLAYER KAVRAMI

Öncelik olarak ETS 2'de multiplayer olarak oynamak istiyorsanız oyununuzun orjinal olması gerekmektedir. Ücretsiz veya crackli oyunlarda multiplayer geçerli değildir. Steam üzerinden veya farklı bir platform üzerinden oyunu satın alarak multiplayer keyfini de sürebiliyorsunuz. Eğer oyununuz orjinalse multiplayer oynamak için rehberi okumaya devam edebilirsiniz.

 

 
Multiplayer Oynamak İçin Nereden Başlamalıyız ?

Öncelik olarak daha önceden ETS 2'ye hiç sahip olmadıysanız bir Steam hesabı açıp, oradan oyunu satın almanız gerekecek. Eğer ETS 2'ye Steam üzerinden sahipseniz, direkt olarak Multiplayer kurulum rehberine geçebilirsiniz.

NOT: Oyunun rehberine giriş yapmadan önce yukarıdaki "ETS2 online mod nasıl oynanır ?" videomuzu izleyebilirsiniz. Herhangi bir soru veya sorunlarınızda aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Euro-Truck-Simulator-2-kurulum

 

1-) ETS 2’nin Kurulumunu Gerçekleştirin

 

Euro Truck Simulator 2‘yi Steam üzerinden satın aldıysanız kurulumu gerçekten çok basit. Burayı kolay geçebileceğinizi düşündüğümüz için çok dallandırmak istemedik. Oyunu satın aldıktan sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere Kütüphane ❱ Oyunlar ❱ Euro Truck Simulator 2‘ye çift tıklayın ve “kurulumu başlat” deyin. Ardından oyun kendi kendine kurulacak ve masa üstüne oyunun kısa yolu düşecektir.

 

Oyunu kurduktan sonra mutlaka bir kere oyuna girin ve bir profil açarak kısa bir yolculuk yapın. Ardından oyunu kaydederek oyundan çıkabilirsiniz. Bunu oyunun belgelerim klasöründe bir kayıt dosyası açılması için yapıyoruz.

ETS2-scania

 

2-) Truckers MP Kurulumuna Geçiş

 

ETS 2‘yi multiplayer oynamak için en önemli noktalardan birisine gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak http://truckersmp.com/en_US adresine giriş yapıyorsunuz. En üst sağ köşede “Register” sekmesine tıklayarak kayıt oluyorsunuz. Kayıt olmak için Steam hesabınızı kullanmanız gerekecek. Bunun için register yazısına tıkladıktan sonra “sign in through Steam” yazısına tıklayarak Steam hesabınızı bağlamanız gerekiyor.

 

Devam ettiğinizde aşağıdaki gibi bir yazı göreceksiniz. Bu yazıya da “oturum aç” diyerek ilerliyorsunuz.

 

TruckersMP-Steam-baglama

 

Önemli Not: Oturum başarılı bir şekilde açıldıktan sonra, kendinize ait bir eposta adresi ve şifre belirleyerek kayıt işlemini sonlandırıyorsunuz. Bu şifreyi ve epostayı kesinlikle unutmayın. Oyuna girerken bu hesabın bilgileri ile girmeniz gerekecektir.

 

ets2-multiplayer-giris

 

3-) Geldik Kuruluma

 

En önemli kısımlardan bir tanesine gelmiş bulunuyoruz. Bu bölümde multiplayer oynayabilmek için http://truckersmp.com/en_US/download adresinden “download” butonuna basarak ETS 2 multiplayer uygulamasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

ets2-multiplayer-download

 

İndirme işlemi bittikten sonra çift tıklayarak uygulamayı açın ve kuruluma başlayın. Kurulum esnasında dikkat etmeniz gereken ince bir nokta bulunuyor. TruckersMP.exe uygulamasını çalıştırdıktan sonra, dili ingilizce seçin ve devam edin. Karşınıza çıkan seçeneklere “next” diyerek geçiş yapın. En ince noktaya şimdi geldik arkadaşlar. Aşağıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsünde uygulama C diskine kuruluyor.

 

Buradaki ince detay ise şu: ETS 2 hangi diskte kayıtlı ise Steam klasörünü bularak oyunu oraya kurmanız gerekmektedir.

Yani uygulama E:\Steam Orjinal Dosyalar\steamapps\common\Euro Truck Simulator 2\TruckersMP klasörüne kurulması gerekiyor. Oyun benim bilgisayarda E diskinde kurulu olduğu için Steam’ın içerisindeki Common klasörünün altında bulunan ETS 2‘yi seçip kurmanız gerekmektedir. Aksi halde başka bir yere kurarsanız oyun size versiyon hatası verir ve çalışmaz.

 

stup-truckers-mp

 

Yukarıdaki gibi kurulu yaptıktan sonra tamamen kurulumun bitmesini bekleyin. Ardından Belgelerim klasörü içerisinde yer alan ETS2MP klasörünü tamamen silin ve bilgisayarınıza reset atın. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra masa üstünde bulunan Euro Truck Simulator 2 Multiplayer simgesine tıklayın ve Play Euro Truck Simulator 2 Multiplayer diyerek oyuna giriş yapın.

 

ets2-multiplayer

ETS-2-Multiplayer-Ekran

 

4-) Bitti mi ? Bitmediiii

 

Oyuna başarı ile giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz üzere bir giriş ekranı bizleri karşılıyor. Buradaki ekrana şifremizi ve eposta adresimizi girerek giriş yapmamız gerekecek. Ancak @ işareti bu ekranda yapılamıyor. O yüzden boş bir metin belgesi açın ve orada @ işaretini yapın CTRL+C diyerek kopyalayın ve oyuna tekrar geri dönüp CTRL+V yaparak yapıştırın.

 

Artık oyuna girmeye hazırsınız. Euro Truck Simulator 2 multiplayer da biz de her hafta düzenli olarak sayfamızda etkinlik yaparak konvoy oluşturuyoruz. Siz de katılmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden istediğiniz belirtebilirsiniz.

 

Steam adımız: aydos.taner