PC HocasıHaberlerFBI, Jeff Bezos Hackini Araştırıyor

FBI, Jeff Bezos Hackini Araştırıyor

 

Ajans, İsrail teknoloji firması NSO’yu ve yazılımının konuya dahil olup olmadığını araştırıyor.

FBI, Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirildiği iddia Jeff Bezos’un WhatsApp’ının hacklenme konusunu araştırıyor. Guardian tarafından elde edilen raporlara göre, Amazon CEO’su Bezos, geçen Nisan ayında İsrail teknoloji firması NSO Group’a yönelik daha büyük bir araştırmanın bir parçası olarak federal araştırmacılar tarafından röportaj yaptı.

Bezos’un kişisel cep telefonu, Suudi Arabistan’ın herhangi bir katılımı reddetmesine rağmen, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından iddia edilen Mayıs 2018’de WhatsApp aracılığıyla saldırıya uğradı.

Şimdi, federal müfettişler NSO’nun yazılımının Bezos hackine ve Amerikan sakinlerinin ve şirketlerinin diğer olası hack’lerine dahil olup olmadığını araştırıyorlar. NSO’nun “Pegasus” kötü amaçlı yazılımının, şifreli mesajlar da dahil olmak üzere bir telefonun içeriğini yakalayabileceği ve ses toplamak için de kullanılabileceği bildiriliyor. The Guardian’a göre Pegasus algılanamaz hale getirilebilir ve saldırıya uğramış bir cihazdan kendini otomatik olarak kaldırabilir.

Telefonunun WhatsApp hackini araştırmak için özel bir Bezos şirketi olan FTI Consulting, olaydan NSO’nun yazılımının sorumlu olabileceğini bildirdi.

NSO katılımını reddetti ve Suudi Arabistan iddiaları “saçma” olarak nitelendirdi. FBI, Reuters’e Bezos telefon korsanlığı veya NSO hakkında soruşturma açıldığını teyit etmeyecekti.

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video