PC HocasıDonanımGDDR6 Teknolojisi Micron ile Geliyor

GDDR6 Teknolojisi Micron ile Geliyor

 

Genel merkezi Idaho ABD’de olan Micron şirketi, yeni GDDR6 teknolojisini çok yakında çıkaracağını duyurdu. GDDR5 teknolojisine göre % 38 daha hızlı çalışan bu hafıza modülü HBM teknolojisine yakından rakip olacak.

Micron firması yeni GDDR6 teknolojisi hakkında hiçbir tüyoya yer vermediği gibi, yeni hafızanın piyasa adı da bilinmiyor. Sektörde GDDR6 olarak bildiğimiz bu teknolojinin bir alt sürümü olan GDDR5 şuanda 4 ile 5 GB kapasiteye sahip. Tahmini olarak yeni teknolojide 6 veya 10 GB‘a kadar ulaşabileceğiz.

Micron firması bu teknolojiyi üretirken de eski versiyonlardan biraz farklı olarak tasarlama ihtiyacı duymuş. Şuan hali hazırda hafıza modüllerinin çalışmaya başladığı anda GPU üzerine taşınması gerekiyor. Bu durum da üretim ve tasarım biçimini zorlaştırdığı için GDDR6 teknolojisinde hafıza kartı üzerine montajlama yapılacak. Bu şekilde cihazın hem maliyeti hem de gereksiz alanları kısılmış olacak.

micron-gddr6

GDDR NEDİR ?

İngilizce karşılığı olarak Graphic Double Data Rate olarak bilinen GDDR, Türkçe’de Çift Kanallı Rastgele Erişimli Hafıza olarak biliniyor. Teknolojik cihazlarda giderek kullanımı yaygınlaşan DDR teknolojisinde başta bilgisayarlar olmak üzere ekran kartlarında kullanılmak üzere tasarlanan hafıza türüdür.

Bu teknolojide 1’den 5’e kadar sürümleri bulunduğu gibi, sürümler arttıkça performans ve hızda aynı oranda artmaktadır. 

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/gddr6-teknolojisi-micron-ile-geliyor-2309/ linkinden 16.10.2021 12:10:18 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad