General Motors’dan Direksiyonsuz Ve Pedalsız Otomobil!

General Motors, pedalları ve direksiyonu olmayan otonom otomobiller için ilk adımı attı. Gelişen teknolojide fark yaratmak isteyen General Motors (GM) direksiyonsuz ve pedalsız araç üretmek için harekete geçti.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber her gün hayatımıza yeni şeyler giriyor. Son dönemlerde sürücüsüz ve elektrikli araçlar hızla gelişirken, General Motors farklılık yaratarak direksiyonsuz ve pedalsız otomobil üretmeyi hedefliyor.

Öncelikle biraz General Motors'dan bahsetmek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri merkezli Dünya'nın en büyük otomobil şirketlerinden birisi olduğunu belirtelim. Ülkemizde gibi Opel, Chevrolet ve GMC gibi otomobillerin bağlı olduğu kuruluş.

Öncelikle sürücüsüz araçlara şöyle bir göz attığımızda hemen hepsinde direksiyon ve pedalları görebiliyoruz. Yani bu otomobiller aynı zamanda manuel kullanımada izin veriyor. Ancak General Motors bu hususta farklılık yaratarak direksiyonsuz ve pedalsız araç üretimine başladı.

Şöyle bir düşündüğümüzde tarih uzak gibi görünsede General Motors herkesi şaşırtarak otomobilin tarihini önümüzdeki yıl olan 2019 olarak verdi. 2019 yılında seri üretime başlayarak direksiyonsuz ve pedalsız otonom araçlarını piyasaya çıkarmayı hedefleyen şirket, tam gaz çalışmalara devam ediyor.

Bu teknolojiyi ilk olarak kendi ürettiği araca senkronize eden General Motors, Cruise AV modelini direksiyonsuz ve pedalsız şekilde tasarladı. Hemen altkısımdaki fotoğraflara baktığınızda aracın göğsünün sağ ve sol tarafının aynı olduğunu göreceksiniz. Sol kısımda torpido altına baktığınızda ise herhangi bir gaz veya fren pedalı göremeyeceksiniz.

Aracın iç kısmına ise şöyle bir göz gezdirdiğimizde son derece teknolojik ve yenilikçi bir tasarım görüyoruz. Ortadaki ekran sayesinde aracın her hareketini kontrol edebildiğiniz gibi ön koltuk başlıklarının arkasında bulunan ekranlar sayesinde arka koltuktanda rotayı takip etmek gibi birçok özelliği elinizin altında bulunduracaksınız.

Bu araçların trafiğe çıkması ile ilgili herhangi bir yasa bulunmadığından dolayı General Motors şimdiden güvenlik raporlarını hazırlamaya başladı bile. Kısacası General Motors bu iş için oldukça kararlı ve hızlı duruyor. Ford ise bu teknolojiyi 2021 yılında getireceğini belirtti.

Direksiyonsuz ve pedalsız araç fikri son derece yaratıcı. Ancak aracın beyninde oluşan herhangi bir sorun durumunda sürücü kontrolu nasıl sağlayacak? Herhangi bir direksiyon veya pedal olmadan aracı durdurmayı veya kontrol altına almayı nasıl sağlayacak? Sizde fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Etiketler