Google 20 Yaşında ! 20 Yılda Neler Oldu?

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bugün internet dediğimiz de aklımıza ilk gelen şirketlerden olan Google geçtiğimiz salı günü tam 20 yaşına bastı. Bu süre içerisinde kurulum ve bugüne kadar-ki tüm satın almalarını sizler için derledik.Günlük hayatımız da hiç bir şirket Google ürünleri kadar hayatımıza etki etmemekte. Şöyleki sadece Google drive hizmeti dünya çapında 1 milyar insan tarafından kullanılmakta.


İlk yayınlanan Google logosu
Ağustos 1996 Larry Page Ve Sergey Brın, Stanford Ünıversıtesı 'nin Ağında Google'ı Hizmete Sunuyor!

Google'ın stanford'da bir proje iken adı ilk olarak backrub olarak adlandırılmış daha sonra Google olarak devam etmiş.

Google, 1995 yılında Stanford'un bilgisayar bilimi yüksek lisans programına kayıt olan Larry Page'in bir araştırma projesi olarak başladı. Orada, CS öğrencisi Sergey Brin ile tanıştı. İkili, World Wide Web'e bağlanma davranışını incelemeye başladıkça temas halinde kaldı. Sayfa, başka sayfalara hangi sayfaların bağlantı kurduğunu belirlemek için interneti tarayacak bir sistem tasarladı ve yeni bir tür arama motorunun oluşturulmasına yol açabileceğini belirtti.

Brin'in matematik uzmanlığı ile birlikte, ikili, Larry'nin adını taşıyan PageRank algoritmasını, bağlama davranışına göre arama sonuçlarını sıralamak için yarattı. Bu ikili'nin yaptığı bu sistemler dünyanın en güçlü arama motoru'nun temellerini oluşturmuş oldu. Daha sonrasında “ Büyük Ölçekli Bir Hiper Metin Web Arama Motorunun Anatomisi ” adlı bir makale yayınladılar .

18 ay boyunca, Page ve Brin teknolojilerini neredeyse her arama şirketine ve birkaç girişimci kapitaliste gösterdiler. bu teknolojiyi satın almak için bir teklifte bulunan o dönemin güçlü internet şirketi Yahoo bir portal olmakla ilgilendi, ancak arama sonuçları ile ilgilenmediler.

1998'in sonunda, Google günde 10.000'den fazla sorguya hizmet verdi ve Stanford'un kaynaklarını kullanmak yerine kendi kaynaklarını oluşturmaları gerektiğini anladılar. Bir şirket kurup başlamak artık gerekli idi.

İlk yatırımcı Andy Bechtolsheim 

Fakülte den bir  danışmanı Page ve Brin’i Andy Bechtolsheim’la buluşmasını önerdi. Toplantı kuruldu ve proje, fakülte danışmanının evinin verandasında sabah 8'de yapıldı. Andy bir sürü soru sordu. “Zaman kaybetmek istemiyorum” dedi. Eminim sadece bir çek yazsam size yardımcı olur. ”Page ve Brin teklif için hazır değildiler ve kısaca değerleme hakkında konuştular. Andy  yeterli olmadığını söyledi. Ancak sonrasında Bechtolsheim, hızlı bir karar ile  Google Inc.’e yatırım yapmayı kabul etti. Dakikalar sonra 100.000 dolarlık bir çek verdi. Page ve Brin Kutlamak için Burger King'e gittiler ve kahvaltı yaptılar. :)

Şirketi kurduktan ve banka hesaplarını kurduktan sonra, birkaç hafta boyunca Page'in yurt odasındaki kontrolü tuttular. Google Inc, 7 Eylül 1998'de,resmen kuruldu.

Google şirket olarak kurulduğu halde belirli bir süre daha Sergey'in yurt odasından çalışmaya devam etti. Susan Wojcicki'den (Günümüzde YouTube ceosu) bir yatak odası kiraladılar ve ofislerini evine taşıdılar. Amazon CEO'su Jeff Bezos'un da dahil olmak üzere ek yatırımlar almaya  devam ettiler. Şirket, daha sonra 10 çalışanına ulaştı, böylece 1999'un ilkbaharında şirket Palo Alto'ya taşındı.

Google  o dönemde tamamen yatırım parasıyla yaşıyordu. Bir satış elemanı tuttular ve daha fazla yatırım fonu almayı denemeye karar verdiler. Ancak, nakit üretmenin bir yoluna ihtiyaçları vardı. Ürettikleri Google'da bir reklamcılık modeli geliştirmeleri gerekiyordu.  Page ve Brin 'yatırımcılar ile toplantı yaptıklarında yatırımcılar onlara banner reklam almaları yönünde telkinlerde bulundular . Ancak bu öneriye Page ve Brin sıcak bakmıyorlardı.Ne olursa olsun mümkün olan en iyi arama sonuçlarını istediler. Dolayısıyla, banner reklamcılığı yapmaya başlamak yerine, Google'ın büyük sitelere arama sonuçları sağlayıcısı olacağı bir işletme modeline karar verdiler. Günümüzde Adwords reklam platformunun temellerini oluşturan bu girişim o dönemlerde satışı çok zor bir iş modeli idi tabiki. Bu şekilde 2001 yılına kadar para kazanmak reklam satmak için kampanyalar ve tanıtım çalışmaları düzenlendi.

2002: Yahoo, 3 Milyar Dolar Karşılığında Google'ı Satın Almaya Çalıştı (ve Başarısız Oldu)

2000'lerin başı, Google için büyük işlerin ve projelerin başladığı yıllar oldu. Google bu yıllarda popüler  hale gelmeden çok önce, Yahoo en büyük internet arama motoru idi. Google, popülerlik kazanmaya başladığında, 2000 yılında Yahoo'nun arama motoru sağlayıcısı oldu. 2002 yazında Yahoo, 3 milyar dolar karşılığında Google'ı satın almaya çalıştı. Ancak Google'ın anlaşmanın en az 5 milyar dolar değerinde olduğunu düşünüyordu.

Google, o yıldan sonra Google Haberler servisini açtı. Google Haberler'in amacı, dijital medyanın web'de nasıl yayınlandığını ve dağıtıldığını değiştirecek bir içerik toplama hizmeti oluşturmaktı. Bugün, Google ve ana şirket Alfabet'i 840 milyar dolarlık bir piyasa fiyatına sahip. Diğer taraftan Yahoo, 2017 yılında Verizon'a   5 milyar doların biraz altında satıldı .

Logo 28 Eylül'den 29 Ekim 1998'ye kadar kullanıldı.

Temmuz 2003: Google, Googleplex'e Taşındı

Palo Alto ve diğer yakınlardaki Silicon Valley bölgelerindeki ofisleri büyüten Google, 1600 Amphitheatre Parkway'de, Mountain View, California'da bulunan Silicon Graphics'e ait Amfitiyatro Teknoloji Merkezi olarak bilinen bir bina kompleksini kiraladı. Hareket, Google’ın şu anda 1000’den fazla kişi için iş gücünü karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. O zamandan beri Googleplex olarak bilinir ve sonrasından genişletme çalışmaları ve ek bina kurma sonrasında şirketin en büyük kampüsü olmuştur.

1 Nısan 2004: Gmaıl, 1 Gb Depolama Alanıyla Herkesin Kullanımına Sunuldu

2001 yılında Google çalışanı Paul Buchheit, şirketin artan dahili iletişim ve depolama ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir e-posta ürünü üzerinde çalışmaya başladı . 90'lı yıllarda web tabanlı e-postada çalışmış olan Buchheit, Ajax'ı kullanarak daha hızlı ve daha duyarlı bir istemci oluşturmaya karar verdi. 1 Nisan 2004 tarihinde, Gmail, çoğu zaman birkaç megabayt depolama alanı sunan, zamanın popüler rakip e-posta ürünlerinin getirdiği sınırlamaları gölgeleyen 1 GB'lık depolama alanı ve gelişmiş arama özellikleriyle halka tanıtıldı.

19 AĞUSTOS 2004: Google Halka Arz Edildi

Bechtolsheim'dan 100.000 dolarlık bir ilk yatırımı takiben, Google Amazon kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'un da aralarında bulunduğu bir dizi başka melek yatırımına son verdi. Melek yatırımları, 1999 yılında Kleiner Perkins ve Sequoia Capital gibi geleneksel Silikon Vadisi girişim sermayesi şirketlerinden 25 milyon dolarlık daha resmi bir finans turu öncesinde gerçekleşti. Şirketin web reklam ürünleri, son derece kârlı hale geldi ve beş yıl sonra nihai halka arzına yol açtı. Google, hisse senedini 85 $ 'a çıkararak 1,7 milyar $' a yükselttikten sonra 27 milyar dolarlık bir değerleme yaptı . Bugün, şirket şu anda trilyon dolarlık bir şirket olma yolunda ilerliyor.

8 ŞUBAT 2005: Google Haritalar Kullanıma Sunuldu

Google Haritalar , 2005’te ilk kez tanıtıldığında “Haritalar yararlı ve eğlenceli olabilir” dedi . Yalnızca web oluşturucuları, arama yapılabilecek oteller gibi işletmelerin bir araya gelerek adım adım yol tarifleri hizmeti planlanmıştı. Google'ın, Google Haritalar'ın akıllı telefonlarda GPS navigasyonunu hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirdiği 2009'a kadar çok etkin kullanılmadı.


Logo 30 Ekim 1998'den 30 Mayıs 1999'a kadar kullanıldı.

9 EKIM 2006: YouTube Satın Alındı!

Microsoft, Viacom ve Yahoo gibi şirketlerden sonra Google, 1,65 milyar dolar karşılığında YouTube'u satın aldı . Anlaşma her iki taraf için de karşılıklı olarak yararlıydı: Google, çevrimiçi video trafiği için savaşı kazandı ve YouTube, neredeyse bir yaşındayken Google'ın yüksek kaynaklarına erişti. Ancak ikisi ayrı ofislerde kaldı; Google'ın genel merkezi Mountain View'da bulunuyordu ve YouTube San Bruno'da kaldı. Satın alma işleminin, Google'ın modern kültür ve çevrimiçi yaşamın temel taşı haline getirdiği, tüm sektörleri yaratan ve sayısız içerik oluşturucuların kariyerlerini başlatan Google'ın en etkili araçlarından biri olduğu kanıtlanmıştır.

14 Nısan 2007: Google, Doubleclıck'i Satın Aldı Ve Reklam Imparatorluğunu Oluşturdu
Google, AdWords’ün lansmanı ile birlikte, web reklamcılığının baskın bir gücü olarak 2000’de kendisini yeniden kurmuştur. Bu, reklamverenler, arama sonuçları sayfasında, kullanıcıların bir arama anahtar kelimesine bir anahtar kelime seçiminde her seferinde yazdıkları her defasında en üst sponsorlu noktalara anında teklif vermelerine olanak veren, tescilli ve otomatik dijital açık artırma sistemiydi .

2007 yılında, zaten web sitesi sahiplerinin bağlam ve hedeflenen reklamlarını yerleştirmesine izin onun AdSense ürününü piyasaya olan Google ile reklam sektöründe hakimiyetini pekiştirdi 3.1 milyar $ için DoubleClick satın zamanda onun en pahalı kazanım oldu, sadece ikinci Motorola Mobility'yi dört yıl sonra 12,5 milyar dolara satın aldı. Görüntülü reklamlar konusunda uzmanlaşan ve kendi değişimini yürüttüğü DoubleClick ile Google, yaygın reklam imparatorluğunu internet üzerinden daha da genişletti.

2 EYLÜL 2008: Google Crome Piyasaya Sürüldü

Google, birkaç Mozilla Firefox geliştiricisini işe aldı ve birlikte Windows için Chrome'u daha sonra başka işletim sistemlerine geldi. Bu hala bir beta sürümüydi, ancak daha hızlı ve daha kararlı tarama için zaten korumalı sekmelere sahipti. Google, Chrome'un duyuru ile birlikte nasıl çalıştığını açıklayan 40 sayfalık bir çizgi roman yaptı . Dört yıl boyunca, Google’ın tarayıcısı hem Firefox’tan hem de Internet Explorer’dan daha popülerdi. On yıl sonra, Chrome şu anda dünya çapında yüzde 60'lık bir kullanım payı ile dünyanın baskın web tarayıcısıdır ve Google Arama'yı bugün olduğundan daha alakalı hale getiren en büyük itici güçtür.

23 Eylül 2008: Android T-mobıle G1  Htc Dream'de Piyasaya Sunuldu

2005 yılında 50 milyon dolar karşılığında Android'i satın aldıktan sonra, dünyanın en popüler mobil işletim sistemi haline geldi. İlk Android telefonu olan T-Mobile G1 / HTC Dream'in duyurusu ile ilk kez gerçekleşti. Açık kaynak kodlu yazılım, Google hizmetleriyle derin entegrasyon oldu.

Logo, 31 Mayıs 1999'dan 5 Mayıs 2010'a kadar kullanıldı.

5 Ocak 2010: NEXUS ONE BAŞLATTI

Android'in ilk günleri çok fazla tuhaf deneyler yapılarak yönetildi. Motorola'nın Droid hattı, Samsung'un ilk Galaxy telefonları ve HTC'nin Evo cihazları (teoride) gibi şirketler aynı Android yazılımını kullanıyordu. Ancak Google'ın tasarımı genellikle çirkin ve kafa karıştırıcı ciltler ve eksik donanımlar altında gömülüydü. Nexus One, HTC tarafından üretildi, ancak Google tarafından bir Android cihazının ne olabileceğine yönelik mükemmel bir vitrin olması için tasarlandı. Nexus tasarımı o zamandan bu yana popüler oldu. Bugünün Pixel telefonlarında, Google'ın kendisini daha önce hiç olmadığı kadar mobil donanım alanına geliştirdiğini görüyoruz.

Ekim 2010: Sürücüsüz Otomobiller Kullanılmaya Başlandı

Google, 2010 yılında çok farklı bir ürün yelpazesi sundu: yedi adet Toyota Prius dan oluşan bir filo kuruldu. Hibrid otomobiller, sensörler ile donatıldı ve şirketin kendi kendine sürülebilecek otomobiller yaratmadaki ilk denemelerinin bir parçası olarak yapay zeka ile donatıldı. Bu çaba, gelecek yıllarda değişecek ve gelişecek ve sonunda Waymo olarak bilinen bağımsız bir şirket haline gelecekti.

15 Haziran 2011: CHROME OS Lansmanı Yapıldı

Bir tarayıcı başlattıktan sonra, Google tüm işletim sistemini geliştirmeye odaklandı . Chrome OS, çoğunlukla web uygulamalarını barındıran ve şimdi Chromebook'lar olarak bilinen netbook'larda çalışan bir açık kaynaklı sistemdi. İlk başta, Google kaynak kodunu yayınladı ve ardından yeni işletim sisteminin demolarını verdi. Haziran 2011 itibariyle, Acer ve Samsung tarafından yapılan ilk Chromebook'lar perakende satış mağazalarında satışa sunuldu. Chromebook'lar eğitimde önemli bir güç haline geldi ve Microsoft, Windows S Mode dizüstü bilgisayarlarıyla Google'ın liderliğinin arkasında yer alıyor.

28 Haziran 2011: GOOGLE+ Hizmete Sunuldu

Facebook'un popülaritesinin yüksekliğinde, Google, Google Buzz mikroblog aracının yerini alan Google + 'ın lansmanı ile bir sosyal ağda gücünü denedi. Ancak, Facebook'un okul uzantılı e-posta adreslerinin katılmasını gerektiren ilk politikasının aksine, Google+ fotoğraf, bağlantı paylaşabileceğiniz ve Hangout sohbetlerini arkadaşlarınızın "çevreleri" ile başlatabileceğiniz, yalnızca davete açık bir ağ olarak başlatıldı.

Ancak bunu sadece çok uzun süre tutmak, G + 'nun birçok düşüşünden biriydi. Yıllar süren yeniden tasarımlara rağmen, ağ hiçbir zaman gerçekten yoğun bir kullanım olmadı . Şirket, 2017'den itibaren Google + 'nın yerleşimi ve kullanılabilirliği konusunda hala düşünceli bir durumdaydı. Ancak bugün, kullanıcı profillerinin çoğu, şirketin diğer hizmetleri için standart Google hesabınızla birlikte gelen boş sayfalar halinde duruyor.

Haziran 2012: GOOGLE Glass Tanıtımı

Akıllı telefonlar ve web servislerinin yanı sıra Google, Google X ve ATAP bölümleri altında deneysel donanım üzerinde çalışmaya başladı. En ünlü ürün, çevrenize ve kaydedilen video ve fotoğraflara bilgi sağlayan, giyilebilir bir bilgisayar olan Google Glass'dır.

Proje Camın gücünü göstermek için, Sergey Brin 2012 yılında şirketin IO geliştirici konferansında bir skydive canlı bir kayıt gösterdi . Cihaz geliştiricilere ve sınırlı sayıda beklemekte olan bir müşteriye sunuldu, ancak birkaç işletmenin Cam kullanıcılarını binaya girmesini yasakladığı için potansiyel bir gizlilik riski olarak eleştirilmeden önce .


Logo, 6 Mayıs 2010'dan 18 Eylül 2013'e kadar kullanıldı.

2017 yılına gelindiğinde Google Glass, odağını daraltmak için bir kurumsal ürün olarak yeniden pazarlandı , ancak cihaz, Snap'ın Gözlükleri ve diğer AR gözlükleri gibi diğer bilgisayar giyilebilir cihazlara yol açtı. ATAP, Jakarlı akıllı ceket ve artık Ara modüler akıllı telefon dahil olmak üzere diğer kayda değer projeler üretmeye devam ederken, X, moonshot projelerinde çalışan kendi iştiraki olarak ortaya çıktı.

10 Ağustos 2015: Google, Alphabet Inc. Olarak Yeniden Yapılandırıldı

Google'ın kurucularından Larry Page , Google’ın devasa holdingini yeni bir şirket haline getirdi. Bu noktada, Calico ve şirketin yatırım silahlarının hayatını uzatan bir projeyi kendi CEO'larıyla paylaşan ve Sundar Pichai'yi Google'dan sorumlu kılan Google'ın yeniden düzenlenmesi, şirket için son derece iyi çalıştı.

Verily, Waymo ve Wing gibi yeni şirketler, yalnızca başarılarına odaklanmış özel kuruluşlarla Alphabet'nin altında fırladılar. Bu, Google'ın olduğu tek, çok kalabalık, şemsiyenin altında mümkün olmayan bir şeydi. Yeniden yapılanmayı anmak için Google , 1 Eylül 2015 tarihinde bir ay sonra yeni bir logo kullanmaya başladı.


Logo, 19 Eylül 2013'ten 31 Ağustos 2015'e kadar kullanıldı.

18 Mayıs 2016: GOOGLE Asisten Hizmeti
Google, Amazon'un Alexa'sından iki yıl sonra ve Apple'ın Siri'sinden yaklaşık beş yıl sonra pazara giren, ancak neredeyse her ikisini de ele geçen sanal bir asistan hizmetini en son yayına aldı. Google Asistan, tüketiciye yönelik AI(Yapay Zeka) baskınlığı konusunda doğrudan Alexa'ya karşı rekabet etmek için hızla büyüdü, Google'ın Ana konuşmacısını güçlendirdi ve piyasada iki yıldan kısa bir süre içinde bir dizi konuşmacı, TV ve akıllı ekranda kullanılmaya başladı. AI(yapay zeka) geleceğinde ise, Google Asistan'ı Alexa'nın tüketici tahtına meşru bir rakip olarak konumlandırmıştır.


Günümüzde kullanılan logo  1 Eylül 2015'te açıklandı.

13 Aralık 2016: Google, Waymo'yu Bır Alfabet'e Bağlı Bir Şirket Olarak Dönüştürdü
İlk otonom otomobillerini test ettikten altı yıl sonra, Google projeyi bağımsız bir işletmeye dönüştürmeye karar verdi. Aranan Waymo, yeni şirket eski Hyundai CEO'su John Krafcik tarafından yönetildi. Önemli bir şekilde, Fiat Chrysler ile de ortaklık kurdu ve Pacifica minivanlarını tercih ettiği araç olarak kullanmaya başladı. Google'ın orijinal planını kendi kendini süren bir araba inşa etmek olduğunu açıkladı. Google'ın yıllarca süren testler ve analizleri, kendi kendine sürüş arabalarına gelince Waymo'yu hızlı bir şekilde takip ediyor. Şirket halihazırda Arizona'daki gerçek müşterilere geziler sunuyor ve test ediyor 2018'de ticari bir hizmet sunmayı planlıyor. Waymo, orijinal Google X laboratuvarının en başarılı girişimlerinden biri olmaya devam ediyor.

 

İlgili Etiketler