reklam
PC HocasıAndroidGoogle Asistan Artık ‘Android Uygumaları’ ile Birlikte Çalışabiliyor

Google Asistan Artık ‘Android Uygumaları’ ile Birlikte Çalışabiliyor

Google bugün, Google Asistan sesli komutlarının artık Android uygulamalarıyla çalışabileceğini duyurdu. Asistan özellikli tüm Android telefonlar artık “Hey Google” özelliğini kullanarak Android uygulamalarında açılabilir ve arama yapabilir. Örneğin, artık “Hey Google, Etsy’de battaniye arayın” veya “Hey Google, Selena Gomez’i Snapchat’ta aç” diyebilirsiniz. Google Asistan sesli komutlarını Google Play’de dünya genelinde İngilizce olarak sunulan en iyi 30’dan fazla uygulamayla kullanabilirsiniz.

Buna benzer özellik uzun süredir Apple’ın iOS/iPadOS gibi işletim sistemlerinde entegre olan Siri sesli asistan ile birlikte çalışabiliyor. Onun haricinde üçüncü parti uygulamaları iOS’te kendine ait komut dizisi oluşturarak kullanıcılara bilgi sunabiliyor. En yakın örnekte Getir’i gösterebiliriz; “Siparişim Nerede” komutunu Getir uygulamasının Siri kestirmesine eklediğiniz zaman aktif siparişleriniz ile ilgili detayları Siri ekranında gösterebiliyor.

Android 11 ile Bildirim Paneli Değişecek!

Artık telefonunuzu Google Asistan ile kullanacaksınız

Artık müzik çalmak, koşuya başlamak, sosyal medyada paylaşım yapmak, yemek sipariş etmek, bir arkadaşınıza ödeme yapmak, bir yolculuğa çıkmak gibi şeyler yapabilirsiniz – liste uzayıp gidiyor – hepsini sadece sesinizle yapabilirsiniz. Google ayrıca özel kısayol ifadeleri oluşturmanıza da izin verir. “Hey Google, ayakkabılarımı Nike Adapt ile sıkılaştır” yerine “Hey Google, bağla” gibi bir kısayol oluşturabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz