PC HocasıİnternetGoogle Maps Artık Bisiklet için Yol Tarifleri Sunuyor

Google Maps Artık Bisiklet için Yol Tarifleri Sunuyor

 

Bugünden itibaren Google Haritalar, New York’taki Citi Bike veya Londra’daki Santander Cycles gibi yerleşik bisiklet paylaşım planlarından kiralanan bisikletleri kullanarak size yol tariflerini gösterebilecek.

Size yakın bir yere gitmek için artık sadece; yürüme, araba ve toplu taşıt tarifleri almayacaksınız. Google artık bisikletler içinde yol tariflerini sunuyor.

Algoritma nasıl çalışıyor?

Diyelim ki yakındaki bir iskeleye gitmek istiyorsunuz bunun için yürüyüş talimatları, bir iskeleden diğerine gitmek için bisikletle yol tarifleri ve nihayet iskeleden varış noktanıza ulaşmak için bir kez daha yürüyüş talimatları vererek çalışır.

Google, buna benzer bir hizmeti 2018 yılında Lime’nin dockless scooter’ları ve bisikletleri için sunmaya başlamıştı ancak dünyadaki metropol şehirlerde bulunan birçok yerleşik bisiklet kiralama şirketleri için sağlaması gerçekten harika.

Google Haritalar'a Koronavirüs Güncellemesi

Bu yeni güncellemenin temel amacı, şehirlerin içerisinde bulunduğu COVID-19 salgınında insanların çevre dostu ve sosyal olarak birbirlerinin arasına koydukları mesafeyi arttırmak için bisiklet kullanımına teşvik etmek istiyor.

Maps kullanıcılarının çoğunluğu bisiklet tarifleri istiyor

Google, Şubat ayından bu yana, Haritalar üzerinden yapılan bisikletle yol tarifleri için taleplerin sayısında yüzde 69’luk bir artış gördüğünü ve geçen ay rekor sayıda talepte bulunduğunu belirtti. Bisiklet paylaşım şemaları, kendi bisikletinize sahip olmak için uygun bir alternatiftir.

Türkiye’de açık mı?

Bu özelliğin yakın zamanda ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda henüz bir fikrimiz ve bilgimiz yok. Eğer ki Google, Türkiye için bu servisi açar ise sizi bilgilendireceğiz, umarız ki İsbike ile işbirliğine giderek bisikletli yol tariflerini açarlar.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz