PC HocasıGiyilebilir TeknolojilerGreenBox Teknolojisi Nedir, Nasıl Kullanılır ?

GreenBox Teknolojisi Nedir, Nasıl Kullanılır ?

 

Kelime anlamı ile en basit çevirisini yapacak olursak Chroma Key adı verilen kilit renk teknolojisi aslına bakılırsa bir çekim hilesidir. Greenbox teknolojisi adı verilen bu uygulamada iki farklı görüntü birbirinin üzerine oturtulur. Bu şekilde imkansız, tehlikeli veya pahalı sahneleri çok kolay çekebilme imkanını sunar.

GREENBOX TEKNOLOJİSİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Normalde ünlü filmlerin çekimleri bu şekilde GreenBox teknolojisine dayatılarak yapılmaktadır. Toplamda 3 farklı Chroma key uygulaması bulunuyor. Bunlar arasında Greenscreen veya Bluescreen (Yeşil ekran, mavi ekran) olanları en yaygın kullanılanlarıdır. Diğer teknolojisi ise basit stüdyolarda kullanılan GreenBox (Yeşil kutu) teknolojisidir.

Teknik olarak görüntü yok etme ve yerine başka bir görüntüyü giydirme prensibi üzerine kurulmaktadır. İlk olarak 1940 yılında Larry Butler tarafından çekilen Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmış ve tekniği ilerleyen zamanlarda geliştirerek sektöre yayan Petro Vlahos Oscar almıştır.

GÜNÜMÜZ FİLMLERİ DE GREENSCREEN TEKNOLOJİSİ KURBANI

Günümüz süpersonic filmlerinde de sıkça gördüğümüz bu teknolojiler aslında uçan gemiler, yıkılan köprüler, savaşan binlerce insan, uzay araçları veya aklınıza gelebilecek tüm etkenleri Greenbox teknolojisi ile çekildiğini düşünebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse bir reklam filminde oyuncunuz film gereği eyfel kulesinden etrafa bakan bir grup insandan oluşması gerekecek. Bu sahneyi çekebilmek için üç seçeneğiniz var; ya ekibi toplayıp Paris’e gider gerekli izinleri aldıktan sonra çekimi yaparsınız, ya projeden vazgeçer farklı uğraşlara girersiniz, ya da Greenscreen teknolojisinin nimetlerinden faydalanırsınız.

Bu tür çekimlerde Greenbox teknolojisi kullanıldığında hem maliyet çok düşük olur, hem de çekimin tehlikeleri sıfıra indirgenerek kolay bir çekim sağlanabilir. Ayrıca zamandan da tasarruf ederek oyuncularınız stüdyo içerisinde sahnelerini oynar ve gerekli giydirmeler sonradan yapılır. Kısacası Eyfel Kulesini rahatlıkla Greenbox teknolojisini kullanarak giydirebilirsiniz. Bunun gibi sinema ve film sektöründe milyonlarca örneği verilebilir.

game-of-thrones-greenbox

 

Yukarıdaki fotoğrafta dünyanın en çok izlenen dizilerinden birisi olan Game Of Thrones‘dan bir sahne görüyorsunuz. Bu sahnede aslında oyuncumuz bizi büyük bir hayal kırıklığına uğratıyor değil mi ? Sevdiği şey ejderha yerine çubuklu yastıktan başka bir şey değil. Tabii ki ejderha sevecek hali yok ancak çubuğu severken bile o sahneyi oynayabilmek de oyunculuğun verdiği büyük bir yetenek.

Kısacası greenbox teknolojisi oluşturmuş olduğu estetik görünümün dışında prodüksiyon maliyetlerini müthiş bir şekilde düşürerek karlılığı arttırıyor. Ayrıca zamandan ve oyuncuların tehlikeli hareketleri yapmalarına karşı da tasarruf ediyor. Filmlerde görmüş olduğunuz kurgular kimi zaman bizim için imkansız görünse de, şimdiki teknolojiler ile çok zor değil açıkçası.

Greenbox teknolojisini daha yakından görebilmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi şiddetle öneriyoruz. Bundan sonra gideceğiniz filmlerde bu sahneleri görürken aklınıza greenbox mutlaka gelecektir 🙂

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/greenbox-teknolojisi-nedir-nasil-kullanilir-4410/ linkinden 29.10.2021 00:10:28 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • greenbox, greenbox olalı böyle değişim görmedi. En sevdiğim game of thrones dizisinden bu şekilde soğumuş oldum artık izlerken daha temkinli yaklaşacağım mutlu musunuz bu videoyu izlettiğiniz için ?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad