PC HocasıDonanımGSkill Ripjaws V DDR4-2666 16 GB Dual Kit RAM İncelemesi

GSkill Ripjaws V DDR4-2666 16 GB Dual Kit RAM İncelemesi

 

Bilgisayarlarımız artık yavaş yavaş en hızlı bileşenlerden birisi olan DDR4 belleklerine geçişlerini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda GSkill Ripjaws V DDR4-2666 16 GB Dual Kit RAM modelini incelemeye karar verdik. Açıkçası modeli yazarken bile zorlandığımız bu canavar, bilgisayarlarımız için nasıl bir performans sağlayacak ?

DDR4’ler İle Mutlu Olacak Mıyız ?

Türkiye sınırları içerisinde bir çıta belirleyecek olursak DDR4 RAM‘lar artık bilgisayarlarımıza dahil olmuş durumda. Ancak Amerika ve İngiltere’de DDR5 ve DDR6 RAM modellemelerine geçilmiş durumda.

Şimdilik bir süre DDR4 RAM’lar ile devam edeceğimiz kesin gibi görünse de, incelemeye aldığımız GSkill Ripjaws V DDR4 bellek serisine çokta yabancı olmadığımızı söylememizde fayda var. DDR4 belleklerde frekanslar sürekli değişken olduğu gibi, 2400 MHz’dan başlayarak 3600 MHz kadar performans sergileyebiliyor.

GSkill Ripjaws V DDR4 Ram İncelemesi

Bu haftaki incelememize dahil ettiğimiz GSkill‘in DDR4 modeli klasik kit biçimde vakumlu paketler ile satılıyor. Paketler açıldığında tekrar kapatılabildiği gibi, saydam görüntüsünden RAM’ları seçebilmek mümkün. Ancak herhangi bir kullanım klavuzunun bulunmadığını belirtelim. Ömür boyu garanti veirldiği gibi, GSkill etiketi de dahil edilmiş durumda.

gskill-ripjaws-ddr4-ram-paket

Tasarımı Cezbediyor

Bilirsiniz, belli başlı firmalar üretmiş oldukları bilgisayar bileşenlerine özen göstermeyi seveler. GSkill‘de onlardan bir tanesi diyebiliriz. Bellekler paketin içerisinden biri önden, diğeri arkadan görünümlü olarak gönderiliyor.

Toplamda 4 farklı rengi bulunduğu gibi, bizi asıl mavi cezbediyor. Diğer renkler arasında Gümüş grisi, kırmızı, siyah ve mavi bulunuyor. Bu RAM kitinin özelliği çok abartılı olmayan alüminyum soğutucular gibi görünüyor. Eğer GSkill’in bu modelini tercih edecek olursanız, soğutucu dahil toplamda 42 mm yükseklik size engel olmayacaktır.

gskill-ripjaws-ddr4-ram-anakart
Son Nesil Skylake İşlemcilere Özel

GSkill bu kit için yaptığı resmi açıklamada Intel’ci olduklarını ve Ripjaws DDR4 modelini Skylake altıncı nesil Core işlemciler için geliştirdiklerini belirtti. İki parçadan oluşan soğutma plakası RAM üzerine kaplanmış güzel görünümü ile cezbetse de, soğutma plakasını çıkarttığınızda cılız bir yapı ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Alt panelde ise bellek yongalarının zedelenme riski çok yüksek. O yüzden montajını yaparken kibar ve nazik davranmanızda fayda var. Eğer bu seriden devam edecek olursanız 2 x 8 GB DDR4 bellek alabileceğiniz gibi, dilerseniz 4 x 16 GB‘a kadar ilerleyebiliyorsunuz.

RAM üzerinde yer alan etikete baktığımızda ise 2666 MHz hız desteği gözümüze çarpıyor. Ayrıca 1.2 Volt standart gerilim beslemesi ile yüksek frekans bulunmadığı için voltaj normal diyebiliriz. GSkill Ripjaws V DDR4 16 GB Dual Kit modeline özel Intel XMP 2.0 profili de bulunuyor.

Bu özellik sayesinde bellekleri montajlarken zamanlama değerlerini otomatik olarak güncelleyebiliyorsunuz. Gecikme süreleri olarak 15-15-15-35-2N ve 1.2 Volt çalışma gerilimi anakarta yeterli düzeyde besleme sağlıyor.

gskill-ripjaws-ddr4-ram
En Sorunsuz RAM Modellerinden Birisi

Bir piyasa araştırması illaki yapmışsınızdır. Piyasada bulunan RAM modelleri ile bu modeli karşılaştırdığımızda sisteme yerleştirilme kolaylığından tutun, sıkıntısız bir şekilde çalışma performansına kadar tatminkar bir süreç bizleri bekliyor.

Ayrıca işlemci soğutucularının % 92‘lik kısmı ile uyumlu olduğu gibi, ısınma sorunu kesinlikle yaşanmıyor. Sadece yazın sıcak havalarda bilgisayarınızın konumlandırıldığı alan havasız ve dar ise soğutucular yetmeyebiliyor.

gskill-ripjaws-ddr4-ram-performans
Performans İçin Cepten Akrebi Çıkartmak Lazım

Genellikle hazır sistem kullanmayan, kendi bilgisayarını kendisi toplayan kişilerin tercih edeceği modeller arasında yer alan GSkill‘in Ripjaws DDR4 16 GB Dual Kit modeli performans açısından üzerine düşeni layikı ile yapabiliyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere elde edilen performans sonuçları son derece tatminkar. Ayrıca en büyük artısı geniş overclock aralığının bulunması.

Eğer bu kit modelini düşünüyorsanız öncelikle uyumlu bir anakartınızın olması gerektiğini belirtelim. Eğer uyumlu bir anakartı bu kit ile buluşturacak olursanız overclock ile birlikte 3000 MHz kadar verim elde edebilirsiniz. Bu aşamada gerilim arttıkça voltaj değerleri de 1.35 V kadar çıkabiliyor. Elde edilen test sonuçları 2666 MHz için tatmin edici seviyede. Piyasa satış fiyatı ise 550 TL‘den satılıyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/gskill-ripjaws-v-ddr4-2666-16-gb-dual-kit-ram-incelemesi-5458/ linkinden 30.07.2021 17:07:09 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Bu seri çok iyi zaten anakart uyumluluk sorunu yaşanmıyor kolay kolay sadece mhz anlaminda etkileniyorsunuz başarılı bir ram

  • Hocam teknoloji güzel gelişiyorda ihtiyaçı mız daha hızlı sonuç elde etmek ama firmalar yaptıklarının üstüne çok çok az şeyler koyup milleti uyutuyo hepsi para kazanma peşinde

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement