PC HocasıDonanımSunucu İşletim Sistemleri Nelerdir

Sunucu İşletim Sistemleri Nelerdir

 

Ağ ortamındaki bilgisayarlar da, sunucu veya istemci gibi işlevlere sahiptir. Sunucu(server), ağ’a ve ağ kaynaklarına ulaşımı denetlemek için bir yazılım çalıştıran ve ağ içinde bulunan bilgisayarlardır. Server /sunucu  işletim sistemleri, ağ üzerindeki istemcilerin ve diğer donanımların birbirleri arasında data alıp göndermelerini sağlayan ve kaynakların paylaşımını yöneten işletim sistemleridir.

 

sunucu

 

 

Sunucu işletim sistemleri, bilgi işlem uzmanlarının, altyapıları üzerindeki kontrollerini maksimum düzeye çıkarmalarına yardımcı olan, bu arada yüksek düzeyde kullanılabilirlik ve idare maharetleri sunan işletim sistemleridir. İçerdiği idare araçları sayesinde bir hayli görevi otomatik olarak yapabilmekte, dolayısıyla işletme fiyatı ehemmiyetli ölçüde azaltılabilmektedir. İçerdikleri özellikler ve işlevler sayesinde işletmeler; güvenli, emin ve kuvvetli bir sunucu ortamına sahip olmaktadır.

 

Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan sunucu işletim sistemlerinden bazıları şunlardır;

 

Windows Tabanlı

 

Windows Server 2003
Windows Server 2008
Windows Server 2008 R2
Windows Server 2012

 

Linux Tabanlı

Suse
Debian
Fedora
RedHat

 

Mac OS X

 

 Teknik Özellikler

 

images

 

Sunucu işletim sistemi, bünyesinde barındırdığı yenilikler ile idare işlevlerini daha güvenli ve hızlı yürütebilmek emeliyle tasarlanmıştır. En ehemmiyetli özellikleri arasında güvenlik temelleri ve uygulama yönetimi asalları bulunmaktadır. Windows Server 2008, diğer Windows Server işletim sistemlerinin tamamiyle donanımdan bağımsız ilk sürümüdür. 

 

 

linux-sistem-yonetimi-3

 

Unix tabanlı server sunucu işletim sistemlerinin, ortak yazılımcılarla yazdığı açık kaynak kod yazılım olan, Linux işletim sistemleri Bir hayli işletim sistemi ve bilgisayar mimarisi ile uyumludur. Hemen her tür protokol ve dosya sistemini destekler. Heterojen ağlarda meselesiz kullanılabilir.

Sistem kaynaklarını asgari düzeyde kullanır, sistem gereksinimleri çok mütevazidir. Böylelikle sistem üzerinde daha çok uygulama çalışabilir, çalışan uygulamaların performansını yükseltir. Donanım fiyatlarını düşürür.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sunucu-isletim-sistemleri-nelerdir-5239/ linkinden 30.07.2021 01:07:23 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement