PC HocasıİncelemeGTX 1070 Ti Founders Edition İncelemesi

GTX 1070 Ti Founders Edition İncelemesi

Piyasaya kısa süre önce çıkan yeni GTX 1070 Ti Founders Edition ekran kartı PCH ofisine de konuk olarak testlerimizin tadına baktı. Öncelikle GTX 1070 Ti Founders Edition ekran kartının son kullanıcı tarafında nasıl gözlemlendiğine dilerseniz hep birlikte bakalım.

GTX 1070 Ti Nerede Konumlanıyor ?

NVIDIA bu ekran kartı ile birlikte sezonun sürprizini yaparak Vega 56 ekran kartına direkt rakip oldu. GTX 1070 Ti çıktığında ise kullanıcılar ‘tamam kardeşim Vega 56’ya rakip de, kendi içerisinde kime rakip ?’ sorularını sordu. Bu sorunun cevabını ise NVIDIA şöyle verdi;

Yeni GTX 1070 Ti ekran kartı GTX 1070 modelinden %25 daha performanslı. GTX 1080’den ise %20 daha düşük olduğu belirtiliyor. Yani aslında hem GTX 1070 hem de GTX 1080 ekran kartları arasına girmiş yeni arkadaşımız ile karşı karşıyayız.

Üretici firmalar arasında ASUS, MSI, Galax, Palit, EVGA, PNY ve Gigabyte gibi pek çok firma bulunuyor. Hepsi de yeni GTX 1070 Ti ekran kartlarını piyasada son kullanıcıya satabilmek için farklı farklı çözümler sunuyor. Kimisi üç fanlı yaparken, kimisi aydınlatma ve tasarıma daha çok önem veriyor. Kimisi soğutma tarafında etkili çalışmalar yaparken, kimisi de hepsini tek bir platformda birleştirmek için önemli adımlar atıyor.

Pascal mimarisi altında geliştirilen ekran kartı, aynı zamanda 180W TDP değerine ihtiyaç duyuyor. Eğer yakın zamanda GTX 1070 Ti ekran kartı ile ilgili sistem toplamayı düşünüyorsanız, bu değerler çok önemli. Minimum PSU ihtiyacınız ise 500W olarak belirlenmiş.

Tasarımdan Başlayalım

GTX 1070 Ti Founders Edition İncelemesi devam ederken, kutuyu ilk teslim aldığımda aklıma ‘acaba NVIDIA F.E tasarımını değişir mi ?’ sorusu geldi. Bu sorunun cevabını ise 2018 yılının ilk çeyreklerinde görmeye başlayacağız hocalar. Tasarım tarafında ise değişikliklerin olmadığını söyleyelim. Yıllardır alıştığımız Founders Edition tasarımı ne ise, yine aynı ihtişamı ile karşımızda. Aynı zamanda kutu tasarımında da pek değişikliklerin olmadığını söylemek doğru olur.

Kutunun içerisinden ise bir adet kara kaplı içerik klavuzumuz çıkıyor. Kutuyu açtığınızda ekran kartınızı kullanırken destek belgesi, kullanım belgesi ve sticker çıkıyor. Videoda da hatırlarsanız değinmiştim. Firmaların böyle güzel tasarımlar yaparken, aynı zamanda küçük sürprizler ekliyor olması çok hoşuma gidiyor. İnsana değerli olduğunu hissettirebiliyorlar.

Performansta Neler Değişti ?

GTX 1070 Ti Founders Edition ekran kartında 1607 MHz temel frekans hızı bulunurken, GTX 1070 Founders Edition modelinde ise 1506 MHz MHz temel frekans hızı bulunuyor. Aralarındaki rakam performansa her türlü yansıyor olsa da, Boost hızlarımız aynı kalmış.

► GTX 1070 Ti Founders Edition Boost Hızı: 1683 MHz

► GTX 1070 Founders Edition Boost Hızı: 1683 MHz

► GTX 1070 Ti Founders Edition CUDA Çekirdeği: 2432 adet

► GTX 1070 Founders Edition CUDA Çekirdeği: 1920 adet

Kullanıcılar sistem toplarken ekran kartı seçimlerinde bu hızlara mutlak olarak dikkat ediyorlar. Biliyorsunuz, bir de firmalar kendilerine özel fabrika çıkışlı Overclock modellerini geliştiriyorlar. Bakalım yakın zamanda yeni GTX 1070 Ti modelleri bizlere neler sunacak göreceğiz. Unutmadan, GTX 1070 Ti ekran kartlarının tüm modellerini ve teknik özelliklerini incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Oyun Performansları

Oyun performanslarına geçmeden önce aşağıdaki test sistemimizi incelemenizi tavsiye ederim hocalar. Genelde 1070 Ti almayı düşünen kişiler sürekli olarak anakart, işlemci veya bileşen önerisi istiyorlar. AMD tarafında bu sistem rehberini tercih edebilirsiniz.

Sniper Elite 4 – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Açık konuşayım; bu oyun kadar RAM düşmanı bir oyun daha görmedim. Sistemde 16 GB takılı olmasına rağmen, 13 GB’ını yiyip bitiriyor olması aklımızda ‘ne yani ahım şahım ultra bir oyun da değil, derdin ne ?’ dedirtiyor. Ancak oyuncu kitlesi fazla olduğu için, her zaman ki gibi test sistemimizi ekledik.

GeForce Now, gecikme testinde Stadia'yı yeniyor

PUBG – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Bu oyun da her ne kadar erken erişimde olmasına rağmen, milyonlarca arkadaşımız tercih edip tadını çıkartıyor. Biz de normalde yapmayacağımız bir şeyi yaparak, test sistemimize PUBG‘yi de dahil ettik. Sonuçlar optimizasyon sorunları olmasına rağmen gayet tatmin ediciydi.

For HONOR – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

İlk çıktığında beğenerek oynadığımız, ancak bir o kadar da zor olan For Honor, GTX 1070 Ti sistemini çok güzel ve akıcı bir şekilde oynattı. Aldığımız FPS değerleri ise gayet iyi.

PREY – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Prey oyunu piyasaya çıktığı zaman ufak bir çalkantı oldu. Ancak şuanda kaç kişi aktif olarak oynuyor bilmiyoruz. Sadece grafiklerini ve sistem gereksinimlerini beğendiğimiz için GTX 1070 Ti test sistemine dahil ettik. Eğer oynamayan varsa, tavsiye ediyoruz.

DOOM – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Yılların eskitemediği efsane oyun DOOM! Hala oynadığım zaman aynı keyfi almaya devam ediyorum. Üst düzey grafiklerde oyununuzu oynarken, ‘acaba FPS düşecek mi ?’ derdinizin olmadığı belki de tek oyun diyebilirim. Sürekli bir aksiyonun içinde olmanıza rağmen, kopamadığımızı itiraf edeyim. Bu arada GTX 1070 Ti ekran kartı DOOM’da tam performans vererek maksimum FPS elde etmemizi sağladı.

Destiny 2 – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Grafik açısından sistemleri bir hayli zorlayan Destiny 2 ile de kartımız üstesinden rahatlıkla geldi. Oyun açısından DOOM’a benzettiğim bu psikopat seri, iyiki de gelmiş. Açıkçası Destiny 1’den sonra yeni serinin oyun dünyasına çok şey kattığını düşünüyorum. Eğer GTX 1070 Ti ile sistem toplamayı düşünüyorsanız, mutlaka Destiny oynamayı ihmal etmeyin.

CS GO – GTX 1070 Ti Test Sonuçları

Testlere acaba ‘koysak mııı, koymasak mııı ?’ dediğimiz tek oyun CS Go oldu hocalar. Malum biliyorsunuz ki Dust 2’ye yeni güncelleme geldikten sonra FPS’lerde yarı yarıya bir düşüş olmuş ve herkes bu durumdan muzdarip olmuştu. Optimizasyon sorunları deyince akla gelen ilk oyunlardan birisi olan CS Go yine bizlere tam verimi vermese de, kart üstesinden ‘kılını bile kıpırdatmadan’ gelmeyi başardı.

Render ve Stabilite Sonuçları

GTX 1070 Ti Founders Edition incelememiz hızla devam ederken, bir Cinebench testi yapmasaydık olmazdı tabii ki. Yaptığımız OpenGL test sonuçlarına göre kart 104.25 puan alarak ilk sıraya oturmuş durumda. Aldığı puan kartın çekirdek, boost ve temel frekans hızlarına bakılarak hesaplandığında %20’lik bir artış söz konusu.

► Görsellere daha yakından bakmak isterseniz, üzerine tıklamanız yeterlidir.

► Önemli Not: Testlerimizi gerçekleştirirken NVIDIA’nın sunduğu en son driver olan 388.13 sürümü kullanılmıştır.

3DMark Testleri

Bu testler ile de hem sistemimizi hem de ekran kartımızı sonuna kadar zorlayarak bizlere gerçek performansını gösterdi. Aynı zamanda test sonuçlarına baktığımızda

SONUÇ

GTX 1070 Ti Founders Edition ekran kartı şuanda piyasada 2250 TL‘den başlayan fiyatlar ile satılıyor. Diğer üretici firmaların fiyatlarında değişiklikler görülebilir. Test sonuçları gösteriyor ki, ekran kartımız bizlere Full HD, 2K ve 4K ayarlarda oyunların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Ancak yine de belirtmemizde fayda var; 4K oyunlarda Ultra ayarlar için kart üretilmemiş. Onun için sizleri GTX 1080 Ti modellerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

GTX 1070 Ti Founders Edition İncelemesi – VİDEO

Eğer ekran kartı incelememiz ile ilgili aklınızda soru işaretleri varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilir veya fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement