PC HocasıDonanımGüç Kaynağı (PSU) Nedir ?

Güç Kaynağı (PSU) Nedir ?

 

Güç kaynağı bilgisayarın iç yapısında sistem parçalarını çalıştırıp gerekli enerjiyi eşit miktarlarda dağıtabilmek için kullanılan iç donanım birimidir. Bir diğer adı PSU (Power Supply Unit) olarak bilinir. Günümüzde bilgisayarlardan ziyade enerji dağılımına ihtiyaç duyan diğer cihazlarda da güç kaynağı kullanılmaktadır.

Güç Kaynağı Çalışma Prensibi

Bilgisayarların ve diğer cihazların içerisinde yer alan, genelde metal kasa ile yerleştirilmiş güç dağılımını sağlayan bu iç donanım birimleri içerisinde transformatör ve elektronik devreler ile gerilim değerlerini ölçer ve doğru akımı parçalara iletir. Şebekeden bilgisayara gelen elektrik akımını düşürerek her parçanın ihtiyacı kadar elektrik gönderimi sağlar. Güç kaynakları olmasa bilgisayarlar çalışmayacağı gibi, sağlıklı çalışmayan bir güç kaynağı da bilgisayar parçalarını bozacaktır.

Şuanda piyasada bulunan güç kaynaklarının ortalama Watt değerleri 300W – 350W arasıdır. Günümüzde üretilen güç kaynakları yarı iletken teknolojisinden faydalanarak, pahalı ve gereksiz yer kaplayan transformatörlerin yerini almıştır. Hal böyle olunca daha küçük güç kaynakları daha fazla enerji dağılımı gerçekleştirebilmektedir.

Bilgisayarlarda yer alan güç kaynakları +3V, +5V, +12V, -12V ve -5V gerilimlerini aynı anda üreterek parçalara iletir. Her üretim esnasında elektrostatik (pals) dalgalanmalar oluşturarak eşit dağılım sağlar.

Güç Kaynağı

Güç Kaynağında Neler Bulunur ?

Günümüzde neredeyse her bilgisayarcıda bulabileceğimiz güç kaynaklarının içerisinde 1 adet AT veya ATX anakart bağlantı çıkışı, dört adet +5V ve +12V sabit disk ve kompakt disk, iki adet +5V ve +12V disket sürücü çıkışları yer almaktadır. Anakart bağlantı çıkışları üzerinden bağlanan kablolar sayesinde tüm parçalara elektrik dağılımları gerçekleştirilmektedir.

Ek olarak güç kaynakları bilgisayarın çalışma süresi boyunca hiç durmadıklarından dolayı iç donanım düzeninin bozulmaması, ısınarak yanmaması ve hava sirkülasyonunun sağlıklı yapılabilmesi için elektrik motorlu fan bulunmaktadır. Bu fan gerekli ısı ortamını dağıtmak ve sürekli güç kaynağını soğutmakla görevlidir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/guc-kaynagi-21603-8593/ linkinden 28.07.2021 18:07:31 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

  • Merhabalar psu da perif soketi var pcnin fanlarının, ön taraftaki ledlerin bağlantısını bu sokete mi yapacağız? Yoksa sata soketinde bağlasakta olur mu?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video