PC HocasıHaberlerHava Trafik Kontrolörü Olmak İçin Gereken Şartlar

Hava Trafik Kontrolörü Olmak İçin Gereken Şartlar

   

Havaalanlarında uçakların inişlerinden ve kalkışlarından sorumlu olan hava trafik kontrolörü olmak isteyenler için gerekli şartlar ve yapılması gereken işlemleri bu haberimizde birleştirdik. Hava Trafik Kontrolörü olmak isteyenler için detaylar haberimizde.

DÜNYANIN EN STRESLİ İŞLERİNDEN BİRİSİ

Öncelik olarak “Hava Trafik Kontrolörü olmak istediğime gerçekten emin miyim ?” sorusunu kendinize sormalı ve net bir cevap almalısınız. Zira kendinizi bu meslek için bir aday olarak göremiyorsanız yönelmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü hava trafik kontrolörü olmak dünyanın en zor ve en stresli işlerinden birisidir.

Eğer gerçekten potansiyeli kendinizde görebiliyorsanız hava trafik kontrolörü olabilmek için iki yoldan birisini seçmelisiniz. İlk yolda 4 yıllık bir fakülteden mezun olmanız şartı arandığı gibi, ikinci yolda Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun Hava Trafik Kontrol Bölümü’nü okuyarak diplomanızı almış olmanız gerekir.

hava-trafik-kontrolor
İlk Yolu Tercih Ederseniz:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafınca yayınlanan ilanlarda hava trafik kontrolörü olmak isteyenlerin aşağıdaki tüm özellikleri taşıması gerektiği belirtilmektedir.

* 4 Yıllık Fakülte mezunu olmak

* T.C vatandaşı olmak

* 27 yaşını aşmamış olmak

* Tam taramalı sağlık raporu almak

* Sicilinizde bir suç teşkil etmemek

* KPSS’de en az 70 puan almak

* Aşırı derecede heyecan sahibi olmamak

* Gizli kekemelik, dilde pelteklik, aksan veya lehçede sorun bulunmamak

* Türkçe ve İngilizce dillerinde aksamadan, profesyonel ve düzgün konuşabilmek, anlamak.

Eğer yukarıdaki şartları karşılıyorsanız hava kontrolörü olabilmek için uygun birer aday konumundasınız. Ardından Bilgisayar destekli seçme programı sınavı veya yazılı sınavda alınan puanlar için başvuru sırası oluşturuluyor ve sınava çağrılma işlemi başlıyor.

Sınavı geçtikten sonra ve evraklarınızı eksiksiz verdikten sonra hemen sizi hava kontrolörü yapmıyorlar. İlk etapta stajyerlik başlıyor ve yaklaşık 6 ile 8 ay arasında eğitim aldıktan sonra tekrardan yeterlilik testine girip ardından ünvanınızı alabiliyorsunuz.

kontrolor
İkinci Yolu Tercih Ederseniz:

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu‘ndan Hava Trafik Kontrol Bölümü‘nü kazanmanız gerekli. Bölümü kazandıktan sonra özel bir yetenek sınavı sizleri bekliyor olacak. Bölüm bir tek Eskişehir Üniversitesi’nde yer alıyor ve toplamda 5 yıl okumanız şart. Bu bölümü okuyup mezun olduktan sonra KPSS’ye girip en az 70 puanı tutturmanız gereklidir.

Tüm bu sınavları geçtikten sonra iki ay süresince üniversitenin hava alanı kontrol kulesinde işe girip deneyim kazanmanız sağlanıyor. Tüm bu süreçleri geçtikten sonra Hava Trafik Kontrolörlüğü Lisans sınavına girerek başarılı olmanız lazım.

Hava Trafik Kontrolörü olmak zannedildiğinden daha zor olduğu için aranan bu şartlar için tatmin edici maaşlar veriliyor. Şuanda Türkiye’de Hava Trafik Kontrolörü maaşları 2015 senesinde 6500 TL ile 8000 TL arası değişmektedir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/hava-trafik-kontroloru-olmak-icin-gereken-sartlar-2935/ linkinden 18.05.2022 21:05:31 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

17 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial