PC HocasıDonanımIntel Arc 7 Serisi Mobil Harici Ekran Kartları Tanıtıldı! Tüm Özellikleri
Intel Arc 7

Intel Arc 7 Serisi Mobil Harici Ekran Kartları Tanıtıldı! Tüm Özellikleri

   

Intel beklenen ekran kartı tanıtımını gerçekleştirdi. Marka ilk olarak laptop serileri için yeni harici grafik birimlerini tanıtacak deniyordu ve öyle de oldu. Yeni harici mobil ekran kartları içerisinde en güçlü seri ise Intel Arc 7 serisi oldu.

Yüksek oyun performansı iddiasıyla karşımıza çıkan seri, Nvidia ve AMD’yi terletecek bunu anladık. Peki söz konusu seride nasıl özellikler olacak? Performans konusunda neler biliyoruz.

Intel Arc 7 Serisi Harici Mobil Ekran Kartlarının Özellikleri

Intel yeni mobil grafik birimini XeHPG mikro mimarisi altında sunuyor. Yeni mimari yapıda;

  • Xe medya motoru,
  • Xe grafik motoru,
  • Xe görüntü motoru
  • XMX yapay zeka motoru ve çekirdekleri görüyoruz.

Daha sonra bu mimari yapısına yakından da bakıyor olacağız. Çok daha iyi bir oyun performansı sunacak olan yeni mimarisiyle beraber Intel Arc 7 mobil grafik kartı serisinde model olarak ise iki ayrı model gelecek.

ACM-G10 GPU birimini kullanacak olan bu iki model A730M ve A770M olarak sıralanacak. Dilerseniz özelliklere ayrı ayrı bakalım.

Intel Arc 7

Intel Arc 7 A770M Grafik Birimi Özellikleri

Muhtemelen üst segment Nvidia ve AMD laptop grafik birimine kafa tutan seride, 32 adet Xe çekirdek yer aldığını göreceğiz.

Donanımsal bazda ışın izleme desteğini sunacak olan seri, 32 adet ışın izleme birimine sahip olacak.

Burada sunulan saat hızları için ise tek bir değer verildi. Temel ya da Boost saat hızı olarak ayrılmadı. Intel Arc 7 A770M serisi grafik biriminde, 1650 MHz saat hızı göreceğiz.

İşin bellek kısmına gelince ise Intel elini açmış diyebilirim. Zira laptoplar için hazırlanmış olsa da modelde 16 GB GDDR6 bellek kullanılmış. Gerçekten iddialı bir değer ve muhtemelen Nvidia’nın popüler serileri olan 3080 modelleriyle yarışacak.

256 bit bellek arayüzünü göreceğimiz grafik biriminin bellek hızı konusunda ise henüz açıklama yapılmadı.

Bu model için son detay bilgimiz ise TDP değerleri olacak. Zira seride 120W ile 150W arasında TDP değerlerinin olacağı söylendi. Artık hangi cihazda ya da hangi işlemci ile kullanıldığına bağlı olarak güç değişecek mi göreceğiz.

Intel Arc 7

Intel Arc 7 A770M Özellikleri

Mimari: ACM-G10 GPU
Xe Çekirdek Sayısı: 32 adet
Işın İzleme Birimi: 32 adet
Saat Hızı: 1650 MHz
Bellek kapasitesi: 16 GB
Bellek arayüzü: 256 bit
TDP: 120 ile 150W arasında

Intel Arc 7 A730M Grafik Birimi Özellikleri

Gelelim üst serinin bir başka modeline. A730M yine üst seride yer alıyor ama biraz daha mütevazi özellikleri olduğunu söylemek lazım. Özellikle çekirdek sayıları ve saat hızları konusunda daha geri planda.

A730M modelinde 24 adet Xe çekirdek yer alacak. Işın izleme birimi de 24 ile sınırlı kalacak. Saat hızında ise büyük bir fark göreceğiz. 1100 MHz değerinde bir saat hızı paylaşılmış durumda.

Saat hızları ve çekirdek sayılarında yaşanan düşüş bellek konusunda da yaşanacak. A730M bellek konusunda 12 GB değerine kadar iniyor. 192 bellek arayüzünün kullanılacağı serinin avantajı ise TDP’nin düşmüş olması. TDP değeri 80 ile 120W arasında.

Intel Arc 7

Intel Arc 7 A730M Özellikleri

Mimari: ACM-G10 GPU
Xe Çekirdek Sayısı: 24 adet
Işın İzleme Birimi: 24 adet
Saat Hızı: 1100 MHz
Bellek kapasitesi: 12 GB
Bellek arayüzü: 192 bit
TDP: 80 ile 120W arasında

Her iki modelde de Intel’in en yeni teknolojilerine yer verileceğini de belirtelim. Tam anlamıyla Directx 12 desteği, XeSS yükseltme teknolojisi desteği, donanımsal bazda ışın izleme desteği gibi önemli artılar var.

Bu detaylar belli olmuş olsa da henüz oyun performansları konusunda bilginin gelmediğini de belirtelim. Bu konuda da yakın zamanda değerlendirmeler yayınlanacaktır. Zira seri yaz aylarında satışa çıkmış olacak.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/intel-arc-7-serisi-tanitildi-tum-ozellikleri-125658/ linkinden 26.05.2022 15:05:08 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial