iOS 9.3 Beta Sürümü ve Özellikleri Yayınlandı

Apple ekibi üzerinde çalışmaya devam ettiği ve açıkları sürekli kapatarak devam ettiği iOS sürümünü tekrar güncelledi. iOS 9.3 Beta sürümü kullanıcılara duyurulurken, yeni gelen özellikler ve kapatılan açıkların detayları haberimizde.

YENİ iOS 9.3 BETA SÜRÜMÜNDE NELER YENİ ?

iOS 9.2.1 sürümü için geliştirilmesi beklenen ve kullanıcılara bu şekilde duyurulacağını beklediğimiz sürüm farklı bir isim ve özellikler ile karşımıza çıktı. iOS 9.3 Beta güncellemesi adı ile yayınlanan yeni sürümde bir çok yenilik beraberinde getirilmiş.

iOS 9.3 İle Gelen Yenilikler

* iOS 9.3 sürümünde artık ekran daha da akıllılaştırılarak cihazınızın saati ve konumu baz alınıp akşam olduğunda ekran otomatik olarak ışıklarını kısıyor. Sabah olduğunda ise tekrardan eski haline dönerek gözlerinizi rahatsız etmemesi için böyle bir yenilik tasarlanmış.

* Notlar uygulamasına giriş yaptığınızda artık parmak izi ve şifre uygulayarak notlarınıza kimse erişemeyecek.

* Yine notlar alanında artık tarih ve alfabetik olarak sıralama yapabiliyorsunuz.

* CarPlay uygulaması geliştirilerek Apple Music'te bulunan yeni ve özel albümleri dinleme imkanınız bulunuyor.

* Haberler uygulamasında da takip ettiğiniz web siteleri, konular ve diğer detaylarda özelleştirilen haberler size sunuluyor.

* Yine CarPlay uygulamasında harita üzerinde otopark, benzin istasyonu ve yiyecek ve içecek alanlarını bulabiliyorsunuz.

* iOS 9.3 Beta sürümünde bir diğer yenilik ise Apple Watch odaklı. Bu sürümde artık iPhone cihazınıza birden fazla Apple Watch tanımlaması yapabiliyorsunuz. Ancak bu özelliğin ne kadar tutacağı ve ne kadar kullanılabileceği şimdilik soru işareti diyebiliriz.

ios-9-3
iOS 9.3 BETA GÜNCELLEMESİNİ HANGİ CİHAZLAR ALACAK ?

Bildiğiniz üzere Apple her geliştirme yaptığında eski sürüm Apple cihazları yavaş yavaş saf dışına bırakıyor. Bu güncellemeler her Apple marka cihaza uygulanamadığı için iOS 9.3 Beta sürümünü destekleyen cihaz listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

iOS 9.3 Güncellemesini Alacak Cihaz Listesi:

* iPhone 4S

* iPhone 5

* iPhone 5C

* iPhone 5S

* iPhone 6/6 PLUS

* iPhone 6S/6S PLUS

* iPad Air / Air 2

* iPad 2 / 3 / 4

* iPad Mini

* iPad Mini 2 / 3 / 4

* iPod Touch 5 modelleri yeni güncellemeyi alacak cihazlar listesinde yer alıyor.

iOS 9.3 BETA SÜRÜMÜNÜ NASIL YÜKLERİM ?

Beta sürüm demek henüz geliştirmelerin tamamlanmadığı, test aşamasında olan ve kullanıcılardan gelecek feedback doğrultusunda ek çıkabilecek açıkların kapatıldığı sistemler arasında yer almaktadır. iOS 9.3 Beta sürümünü yüklemek istiyorsanız ilk önce cihazınızın UDID kaydı olması gereklidir.

Cihazınızın kaydı varsa Apple geliştirici sayfasına giderek IPSW dosyasını indirdikten sonra iTunes üzerinden çalıştırmanız yeterli olacaktır. Güncelleme tamamlandığında cihazınıza reset atıp yeni iOS 9.3 sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Etiketler