iPhone TV’ye Nasıl Bağlanır?

Geçtiğimiz günler de bir takipçimizin sorusu üzerine iPhone cihazınızı smart tvlere ve diğer hd ekranlı televizyonlara bağlama konusun da yardımcı bağlantı aparatları ve uygulamaları bu yazımızda açıklayacağım. Rehber niteliğin de olan bu yazımızda şunu belirtelim Apple'nin resmi aparatları olmadan harici uygulamalar ile cihazınızı bağlayabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler sadece İphone için değil iPad cihazları için de geçerli yöntemler.

 Yöntem 1 . Dijital AV Adaptörü

İPhone veya iPad'inizi TV'nize bağlamanın en basit yolu, Apple cihazınızı TV'nizin HDMI bağlantı noktasına bağlayan Apple'ın Dijital AV Adaptörü gibi bir kablo kullanmaktır. Ayrıca standart bir HDMI kablosuna da ihtiyacınız olacak  , bu ürünün fiyatı Apple'nin orjinal aksesuarı olarak satılmakta ancak fiyatı biraz fazla Apple resmi fiyatı 429 TL olarak satılmakta. Piyasa da diğer yan sanayi üretimi olanlarını da kullanabilirsiniz onlarında fiyatı  da 60 tl den başlayan fiyatlarda çeşitli sitelerde bulabilirsiniz.

Apple'ın Lightning Dijital AV HDMI Adaptörünün iki modeli vardır, bu yüzden doğru sürümü seçtiğinizden emin olun. 49 $ olan bir Lightning bağlantı noktası (resimde) mevcut iOS cihazlar içindir ; Diğer (39 $) 30 pinli portları olan eski iOS cihazları içindir .

İPhone veya iPad'inizi ve TV'nizi kabloyla bağlayın ve TV'nin girişini kabloyla birlikte bağlantı noktasına getirin. Ayrıca, Lightning kablonuzun USB ucunu adaptöre takın ve diğer ucunu elektrik prizine takın . TV'niz 1080p HD'de bağlı cihazın ekranının bir kopyası olacaktır. Artık iTunes videolarınızı, Netflix filmlerinizi veya TV'nizde istediğiniz her şeyi oynayabilirsiniz.

Orjinal olmayan kablolarda  Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, HBO veya Comcast Xfinity ve DirecTV gibi sağlayıcılardan gelen isteğe bağlı video gibi akış hizmetlerini izlemek istiyorsanız, veya Digitürk play gibi uygulamalar da görüntü aktarımın da sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak Youtube harici film izleme sitelerin de her hangi bir sorun yaratmamakta.

Yöntem 2.Apple TV ile Bağlantı

Belki iPhone'unuz ile TV'niz arasında sinir bozucu bir tel istemezsiniz. Kablosuz olarak bağlanmanın en kolay yolu, Apple'ın kendi medya merkezi / genişleticisi, Apple TV'dir .

Apple TV'niz kurulduktan sonra, iPhone veya iPad'inizle aynı ana Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun. İPhone veya iPad'inizin ekranından, Kontrol Merkezi'ni başlatmak için yukarı doğru kaydırın, AirPlay Mirroring'e dokunun, ardından Apple TV'nizi seçin. Apple TV'niz, iDevice ekranınızdaki her şeyin aynasını görüntülemeye başlayacaktır. (Ayrıca, iTunes'dan satın aldığınız müzik veya videolar gibi, medyayı iPhone'dan TV'ye aktarmak için AirPlay'i de kullanabilirsiniz.

Yöntem 3. DLNA Uygulaması ile Bağlantı

İnternet özellikli bir TV'niz varsa, muhtemelen birçok farklı üreticinin ürününde bulunan medya akışının jenerik bir biçimi olan(digital living network alliance) DLNA'yı destekler. Doğru uygulama ile korunmayan müzik ve video dosyasını, diğer bir deyişle iTunes'da sakladığınız ve iPhone'unuza kopyaladığınız dosyaları yayınlayabilirsiniz; Dijital Hak Yönetimi (DRM) sınırlamaları nedeniyle iTunes Store'dan satın alınan müzik ve videolarla çalışmaz .

Bununla birlikte, yalnızca iPhone'dan medya akışıyla sınırlı değilsiniz; doğru uygulama, PC'niz gibi başka aygıtlarda depolanan medyaya bakar ve örneğin PC'den TV'ye akış oluşturmak için bir arada hareket eder. Sadece TV'leri değil, oyun konsollarını ve PC'leri de içerecek şekilde aktarabileceğiniz cihazlar. Çalışmak için herhangi bir videoyu dönüştürmeniz veya özel kodek kurmanız gerekmez.

TV'niz listede görünmüyorsa, DLNA işlevini etkinleştirmeniz gerekebilir. Televizyonun internet bağlantı menüsüne gidin ve bir PC veya ev sunucusundan akış yapmak için bir seçenek arayın. 

Kısmen ücretsiz kullanabileceğiniz İphone'den smart tv'ye aktarım yapan uygulamalar

Kısmen diyorum çünkü aşşağıdaki uygulamalar ya uygulama içi satın alma veya ara ara donma veya kasmalar yaşanabiliyor 

Tubio ; en popüler uygulamalar arasında ancak kullanıcılar tarafından arasıra kopmalar yaşandığı belirtiliyor. Bu konuda kararsız kaldım bende kopma olmadı uygulama ücretsizdir.

MCPlayer ; Uygulama içi satın alım mevcut 

İlgili Etiketler