iPhone’larda Ön Bellek Boşaltarak Telefonu Hızlandırma

Milyonlarca iPhone kullanıcıları ön bellek boşaltma sistemini bilmedikleri veya nasıl yapılacağını bulamadıkları için kullanmaya devam ederler. Telefonu hızlandırmak için etkili yöntemlerden birisi olan ön bellek boşaltma sistemini iPhone'da nasıl uygulayabileceğinizi anlattık.

iPHONE'DA ÖN BELLEK NASIL BOŞALTILIR ?

iPhone ön bellekleme denilen sistemi boşalttıktan sonra telefondaki performans artışının henüz net farkında değiller. Ön bellekleme sistemi telefonu kullanırken indirilen uygulamalar, oyunlar, tarayıcıda gezintiler veya internet sörflerinden sonra telefonunuza otomatik olarak alınan dosya uzantıları ve çerezlerden ibarettir.

Bu uzantılar ne kadar çok biriktirse zaman içerisinde telefonunuza ekstra yük yaparak yavaşlamalara, geç açılmalara ve kasmalara neden olur. Bugün iPhone kullanıcılarına ön bellekleme sistemini boşaltarak nasıl performans artışının sağlanabileceğini gösterdik.

iphone-on-bellek
Ön Belleği Boşaltmak İçin:

* Alt menünün açıldığı bazı uygulamaların (iTunes, iBooks, App Store vb) bulunduğu alana giriş yapın. Buradayken menü çubuğuna gelerek sekmelerden herhangi birine 10 kez üst üste hızlı basmanız gerekmektedir. Ardından telefonunuzda bir boş beyaz ekran çıkacak.

* Beyaz ekranı gördükten sonra ön belleğin boşaltma işlemine geçilmiş mesajını alıyorsunuz. Yani beyaz ekrana geldiğinizde "ön bellek boşaltılıyor" mesajı aldığınızı düşünebilirsiniz. Ön bellek boşaltılırken süre 1-2 dakikaya kadar biraz uzayabilir. İşlem bittikten sonra telefonunuzu kullanırken net bir biçimde performans farkını görebilirsiniz. Eski iPhone modellerinde çok daha işe yaradığını belirtmemde fayda var.

İlgili Etiketler