PC HocasıHaberler.İST ve .İstanbul Alan Adları Kullanıma Açılıyor

.İST ve .İstanbul Alan Adları Kullanıma Açılıyor

 

Yeni alan adları .istanbul ve .ist erken kayıt imkanı ile birlikte artık kullanıcılara açılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan alan adları “önce gelen alır” mantelitesi ile satışa çıkartılacak.

KADİR TOPBAŞ MÜJDEYİ VERDİ

Kadir Topbaş tarafından verilen müjdenin ardından .istanbul ve .ist alan adları çok yakın zamanda kullanıma açılacak. İstanbul’u temsil eden bu domain uzantıları 2012 yılından bugüne kadar ICANN’da olup uzun bir süredir bu başvurunun sonuçlanması bekleniyordu. Sevindirici haber ICANN‘dan gelerek alan adlarının onaylandığı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklama doğrultusunda .istanbul ve .ist alan adları çok yakında satışa çıkartılacak. Yapılan tanıtım töreninde Türkçe olarak konuşma yapan ICANN Başkan Yardımcısı David Olie “Bu durum, İstanbul’un küresel ekonomide kendisine yer bulabilmesi için büyük bir fırsat. Çok yakında bu alan adları sayesinde İstanbul’u herkes bilip tanımış olacak. Benim Türkçe’m bu kadar.” açıklamalarını yaptı.

istanbul-domain-alma
DOMAİN UZANTILARI FAYDALI OLACAK MI ?

Açıklanan bu haberden sonra almak istedikleri .istanbul ve .ist domain uzantıları için sıraya giren kişiler ön rezervasyonlarını yaptıktan sonra resmi satış onayını bekliyorlar. Domain satışları nic.istanbul web adresinden gerçekleştirildiği gibi, 10 Mayıs 2016 tarihinden itibaren başvurular kabul edilmeye başlanacak.

Kesin başvuru tarihleri 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında yapılacağı gibi, sosyal medyada .istanbul ve .ist domainleri hakkında ayrımcılık yapıldığı ve Türkiye’nin sadece İstanbul’dan ibaret olmadığı konusunda bir çok mesajlar yayınlandı.

ist-domain-alma

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ist-ve-istanbul-alan-adlari-kullanima-aciliyor-3837/ linkinden 28.10.2021 23:10:24 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

  • 39,99 Tl olacak diyorlar ist alan adları hocam başvuru yaptıktan sonra ne kadar bir süre gerekiyor acaba alalım ne olur ne olmaz bakarsınız lazım olur satarız birine: ))

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad