PC HocasıOtomobilİşte 457 KM İle Dünya’nın En Hızlı Arabası: Agera RS!

İşte 457 KM İle Dünya’nın En Hızlı Arabası: Agera RS!

 

İsveç merkezli Koenigsegg şirketi, Agera RS ile bir rekora daha imza attı. Agera RS 457 kilometre hız yaparak Dünya’nın en hızlı arabası olmayı başardı.

Geçtiğimiz ay 0-400-0 testinde ezeli rakibi Bugatti’yi büyük fark ile geçerek rekora imza atan Koenigsegg, Agera RS modeli ile yeni bir rekora daha adını yazdırdı. Dünya’nın en hızlı arabası olmayı başaran Agera RS 457 kilometre hıza ulaştı.

Koenigsegg şirketinin bu yılki göz bebeği Agera RS, Nevada‘daki bir hız testine tabi tutuldu. Tıpkı geçtiğimiz testteki gibi ezeli rakibi Bugatti’ye fark atmayı hedefleyen Koenigsegg, hedefi 12’den vurmayı başardı.

1360 beygir gücündeki 1371 Nm tork üreten Agera RS’in sürücü koltuğuna oturan Niklas Lilja, çift turbo destekli 5.0 V8 motorun gücünü asvaltta en iyi şekilde sergiledi. Ezeli rakibi Bugatti’nin 431 kilometrelik hız rekorunu yerle bir eden Agera RS, Dünya’nın en hızlı arabası olmaya hak kazandı.

Aslına bakacak olursak 2010 yılında Bugatti tarafından 431 kilometre rekoru, 2014 yılında Hennessey Venom GT tarafından kırılmıştı. Ancak kurallara göre rekora sahip olmak için otomobilin pistte iki turu tamamlaması gerekiyordu. Bu nedenle hız rekor olarak kayıtlara geçmemişti. Yani rekor hâlâ Bugatti’de idi.

457 kilometre ile asvaltın tozunu alan Agera RS’in sürücüsü Niklas Lilja, rekor sonrası tek endişesinin lastiklerden kaynaklandığını belirtti. Keza araçta halihazırda takılı olan lastikler maksimum 300 kilometre hıza kadar güvenli sürüş garanti ediyordu. Neyseki herhangi bir sorun olmadan test tamamlandı ve Koenigsegg Agera RS modeli ile rekora adını yazdırdı.

Agera RS’in 0-400-0 rekoru için aşağıdaki haberimizi inceleyebilirsiniz. 

Koenigsegg, Bugatti Chiron’un Rekorunu Yerle Bir Etti!

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video