Kendi Kendine Gidebilen Bisiklet

Çin'deki Tsinghua Üniversitesi'nin öğrencileri kendi kendine gidebilen ve dengede durabilen bisiklet geliştirdi. Bisiklet pek çok iş için kullanılabilir.

Kendi kendine yolda dengeli bir şekilde gidebilen bisikleti çok uzun süren çalışmaların ardından Tsinghua Üniversitesi'nin öğrencileri tarafından geliştirildi. Bisiklete bağlanan sistem uzaktan kumanda sayesinde üzerinde sürücüsü olmadan gidebiliyor.

Nasıl Dengede Duruyor?

Kendi kendine dengede durabilen bisikleti geliştiren öğrencilere liderlik eden Profesör Mingguo Zhao, bu bisikleti geliştirirken insanların bisikleti kullanırken nasıl dengede tuttuklarını öğrenmeye çalıştığını anlattı. Uzun süren araştırmalar sonucunda insanlar bisiklet kullanırken gidona baskı uyguladığını anladılar. Kendi geliştirdiği sistemde de buna benzer gidona benzer bir kuvvet uyguladılar. Bu sayede bisiklet kendi kendine gidebiliyor ve dengede durabiliyor.

Bisiklet sürücüsü üzerindeyken kendi kendine gider mi sorusuna da açıklama yapmış. Zhao, bisikletin şuanda sadece su, kıyafet gibi basit ve hafif eşyaları taşıyabildiğini belirtti. Araştırmacı öğrenciler şuanda bisiklet sahibini takip etmesi üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bir GPRS üzerinde çalışan öğrenciler, bisiklet sahibi yürüyerek bir yere yöneldiği zaman bisiklet otomatik olarak onu takip etmeye başlayacak.

İlgili Etiketler