Cumartesi, Nisan 13, 2024

Klavyede Karakterlerin Karışması Sorunu

Paylaş

silkroad gaminggentr

Kullandığımız klavyeler kimi zaman sapıtarak farklı karakterler karşımıza çıkartabilir. Siz normal olarak tuşlara bassanız bile “anormalliği” fark etmeniz kısa sürer. Örnek olarak “T” harfine bastığınızda karşınıza “µ∃” tarzı farklı karakterler çıkabilir. Bugün ise bu gibi durumlarda klavye karakter karışması sorununu çözüyoruz.

KARAKTER KARIŞMASINI NASIL DÜZELTİRİM ?

Klavyede karşımıza çıkan karakter karışma sorunu iki farklı nedenden dolayı karşımıza çıkar. Birincisi yanlışlık ile ALT + Shift tuşlarına aynı anda birkaç kez basmamızdan kaynaklanır. Diğeri ise bilgisayarın bazen otomatik olarak klavye seçeneğini değiştirmesinden kaynaklanır.

Bu iki durumu şu şekilde düzeltebiliriz:

* Birinci Yol: İlk olarak ALT + Shift tuşuna bir kaç defa üst üste basmanız gerekir. Ardından otomatik olarak eski haline dönecektir.

* İkinci Yol: Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Bölge ve Dil > Klavye Değiştir > Türkçe Q seçtiğinizde düzelecektir.

klavye-degistirme

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

50 YORUMLAR

 1. laptop klavyem normal çalışırken harici taktığım klavyem a yazdığım zaman a0 veya j yazdığım zaman j4 çıkıyor sebebi nedir ?

 2. merhaba bende şöyle bir sıkıntı oldu akşam bişey yokken sabah laptobun klavyesi kafayı yedi. bir tuşa basıyorum bikaç başka harf yazıyor. yardım sayfası falan açılıyor. ama bende minik klavye vardı onu taktım onunla gayet normal yazıyorum. laptoba mı bişey oldu yardım edebilirseniz çokk sevinirim. alt shift yaptım ama onunla ilgili degil sanırım

 3. merhaba arkadaslar fazla teknolloji ile aram yok app masa ustu klavyesi bozuldu zannedersem f klavye deniyor ona ben q klavye alsam calistirirmi acaba yardim ederseniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 4. Laptopum var bölge ve dil ayarlarından tüm dilleri sildim sadece türkçe q klavye ekli ve seçili
  ama genede w ye bazınca z harfi q harfine basınca a harfi gibi değişik karakterler çıkıyor fn + f11 de denedim bu düzelmedi alt+shift ilede düzelmedi hala sorunum devam ediyor yardımcı olabilirmisiniz

 5. Arkadaşlar laptobumun klavyesi dün e kadar sorunsuz çalışıyordu. Buradaki çözümleri de denedim. Nasıl çözücem. Yazım yanlışlıkları örneklerini atabilirim

 6. birşey sorucam ben normal bir şekilde yazıyorum yazarken harfle birlikte sayı çıkıyor örnek E3 harfine basınca yanında sayı çıkıyor bütün harflerde böyle oluyo nasıl düzeltebilirim

 7. Merhaba. Ben Samsung diz üstü bilgisayarın ekranın bir kısmı bozuk diye üst kapakla söktüm dışarıdan monitöre bağlıyorum. Klavye karakterleri başka çıkıyor. . Ekranı geri takıyorum düzeliyor. Format attım yine aynı. Ne yapabilirim?

 8. Denetim masasından denedim olmadı ama Alt+Shift yaptım bir kez yapınca yine olmadı ardı ardına üç kez yaptım 🙂 sonunda oldu teşekkürler.

 9. Selamlar daha önceleri böyle bir sorun olmuştu. Alt + Shift ile düzelme olmuştu. Ancak bu sefer tekrar gitti ve “W” harfine basınca aldığım sonuç “ıopğü,eqrtuwy” şu şekilde olmaktadır. Her yolu denedim fakat bir çözüme ulaşamadım. Sizden ricam bir çözüm yolu var ise beni aydınlatmanız olacaktır. Teşekkürler.

 10. Bende 4 e basınca 41 yazıyordu tuşlar saçmalamıştı. Anar Iskandarov un dediği gibi Windows+F1den F12 ye kadar bastım ve düzeldi. Çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler