Monster Abra A7 V13.1 İncelemesi! Oyun Performansı Nasıl?

  Google News

Oyuncu serisi laptoplar denildiği zaman, dev markalar içerisinde anmaya başladığımız Monster, yeni nesil teknolojilere göre laptop serilerini güncelliyor. Bugün konuk alacağımız Monster Abra A7 V13.1 modeli de yeni nesle göre güncellenmiş olan modellerden birisi.

11.nesil işlemci, NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartı tercihi gibi yeni nesil bileşenlerle karşımıza çıkan seri, tam olarak neler sunuyor hep beraber bakalım.

Monster Abra A7 V13.1 İncelemesi Tasarım Bölümü

İncelemelerimizde her zaman tasarımdan başlamaya alıştık. Öyle de devam edelim ve önce tasarım bölümü diyelim. Monster bir dönem tasarım konusunda az da olsa eleştiri alıyordu. Peki bu yeni seride durum ne?

Üst Kapak Tasarımı

Oyuncu laptoplarında biraz hareketli bir tasarım kullanılmasını sevenlerdenim. Çok sade bir tasarım, bence oyuncu laptoplarının o güç odaklı yapısını yansıtmaya yetmiyor. Monster bu seride ise ne çok abartılı ne de çok sade bir tasarım kullanmış.

Genel olarak değerlendirecek olursak evet sade ifadesine yer verebiliriz ama alüminyum gövdede üst kapak üzerinde kullanılan aydınlatmalı çizgiler ve logo, sade tasarımın biraz daha hareketle desteklenmesini sağlamış.

Bunun dışında üst kısımda başka bir oynama söz konusu değil. Günlük kullanımlar ve iş odaklı kullanımlar için de ideal bir kapak tasarımı diyebiliriz.

Monster Abra A7 V13.1

Kapak Altı Tasarımı – Klavye ve Ekran Tasarımı

İç kısma geçildiğinde de o standart Monster havasını biraz daha hissediyoruz. Tam boy RGB aydınlatmalı klavye, iç kısımda tabii ki başrol oyuncusu olarak gözüküyor. Düşük profil klavyenin RGB aydınlatması biraz düşük parlaklık değerine sahip ama genel anlamda klavye yerleşiminin iyi ve kullanımın rahat olduğunu söyleyebiliriz.

Burada klavye ile kasa ekran arasında ya da yan bölümlerde olan boşluklar ise gözden kaçmıyor. Tabii ki geniş ekran tercihi nedeniyle bu bölümlerde boşluk olması normal. Bu kısımlar çok sade. Belki biraz daha farklı bir tasarım yapısı benimsenebilirdi.

Gelelim ekran çerçeve tasarımına. Monster çerçeveleri biraz daha inceltmiş durumda. Fakat tamamen çerçeveler kaldırılmış, incecik bir çerçeve bölümü var diyemeyiz. Daha ince ama yine var.

Alt Tasarım ve Yanlar

Cihazın alt, yan ve arka kısımda çerçeve bölümünde kullanılan tasarım ise oldukça işlevsel. Arka kısımda hava çıkış ızgarasına yaklaştırılmış olan portlar dikkat çekerken, bu kısımda çift hava çıkış ızgarası olduğunu görüyoruz. Yine yan kısımlarda da benzer çıkışlar ve portlara yer verilmiş.

Alt kısımda ise hava akış performansını arttıracak ızgara yapısının benimsenmesi dikkat çekiyor. Buradan soğutma sisteminin bakır borularını da görebiliyorsunuz.

 • Arka Portlar: Mini DP, Ethernet, Güç girişi, HDMI 2.0
 • Yan Kısımda: Mikrofon, Kulaklık, USB Type C, USB 3.2
 • Yan Kısımda: USB 3.2, SD Card

İç Tasarım Nasıl?

İşlevsel bir iç tasarım var. Bir kere soğutma sisteminin başrol oyuncuğu olan çift fan iki yana yerleştirilmiş durumda. Ortadan geçen bakır ısı boruları bir yana, yükseltmeleri rahat yapmak adına her şey düşünülmüş. HDD bölümü, çift SSD yuvası ve RAM yükseltme için ayrılmış olan boş alan iç tasarımı bir hayli işlevsel kılıyor.

 • Ölçüler: 395.9 mm X 262 mm X 25.9 mm
 • Ağırlık: 2,5 kg
 • Malzeme: Alüminyum ve güçlendirilmiş olan plastik.

Monster Abra A7 V13.1 incelemesinde tasarımı artık geçiyorum. Bana göre tasarım başarılı. Ama tabii ki tasarım kişiden kişiye değişen bir nokta. Bu nedenle yorumu size bırakıyor ve yavaş yavaş teknik özelliklere geçiyorum.

Monster Abra A7 V13.1 Ekran Özellikleri

Geniş ekran tercihi oyuncuları memnun edecektir. Modelde 17.3 inç ekran boyutu var. 15.6 inç standart ekranlara göre çok daha iyi bir oyun deneyimi sunduğunu söyleyebilirim. Burada panel için IPS Mat LED ekran kullanımının tercih edilmesi de önemli artılardan birisi olmuş.

Daha doygun renkler için kesinlikle tercih edilebilecek bir panel olduğunu söylemek lazım. Çözünürlük kısmı ise öyle çok standartların dışına çıkmıyor. 1920 X 1080 piksel çözünürlük değeri görüyoruz. Ekran yenileme hızı ise 144 Hz olarak seçilmiş.

Ekranın en güzel artılarından birisi zaten 144 Hz yenileme hızı sunuyor olması. Bahsettiğimiz tüm bu özellikleri bir araya getirdiğimiz zaman Monster Abra A7 V13.1 ekranı, başarılı bir konfigle geliyor yorumunu çıkarıyoruz.

Monster Abra A7 V13.1

Ekran Özellikleri Özet

 • Boyut: 17.3 inç
 • Çözünürlük: 1920 X 1080 piksel
 • Panel Tercihi: IPS Mat LED
 • Yenileme Hızı: 144 Hz

Monster Abra A7 V13.1 Teknik Özellikler

Geldik oyuncuların en çok soracağı kısma. Monster Abra A7 V13.1 modelini alırsam oyunlarda nasıl performans alacağım diye sorabilirsiniz. Bunun için önce teknik özelliklere bir bakmamız gerekecek. Zaten oyun testlerinde de sonuçları göreceğiz.

İşlemci Tercihi Intel i5-11400H Serisi

11.nesil işlemciler, 2021 yılının ikinci çeyreğinden sonra geldi ve mobil seriler içerisinde güçlü gösterilen işlemcilerden. 10 nm SuperFin üretim sürecinden çıkan işlemci, çekirdek sayısı açısından bakacak olursak 6 çekirdekli bir seri. 6 çekirdeğin yanında 12 iş parçacığının da bulunduğu Intel i5-11400H serisi, temel saat hızında 2.20 GHz seviyelerinde çalışıyor.

Maks saat hızına çıkıldığı zaman ise seride 4.50 GHz gibi değerleri görüyoruz. Oyun performansı için yeterli mi bunu test bölümünde göreceğiz. İşlemcinin önbelleğinin 12 MB Intel Smart Cache olduğunu da ekleyelim.

Monster Abra A7 V13.1

İşlemci Özellikleri Özet

 • Çekirdek Sayısı: 6 çekirdek 12 iş parçacığı
 • Temel Saat Hızı: 2.20 GHz
 • Maks Saat Hızı: 4.50 GHz
 • Önbellek: 12 MB Intel Smart Cache
 • Max TDP: 45W
 • Min TDP: 35W

Monster Abra A7 V13.1 için tabii ki tek başına işlemciyi anlatmak yeterli değil. En azın işlemci kadar önemli olan bir diğer noktaya yani ekran kartı tercihine geçmek istiyorum.

Ekran Kartı Tercihi Nvidia RTX 3050 Max Performans

Nvidia RTX 3050 serisini tercih eden Monster Abra A7 V13.1, en yüksek grafik gücü için Watt konusunda 60 Watt + 15 Watt DB 2.0 tercihi ile geliyor. Tabii ki bunun oyun performansına yansımasını testlerde göreceğiz.

Biz ekran kartının diğer özelliklerine bakalım. 2048 CUDA çekirdeğine sahip olan yeni nesil ekran kartı, 1057 ile 1740 MHz arasında saat hızları sunuyor.

Bellek kısmında 4 GB GDDR6 belleğin kullanıldığı RTX 3050 modelinde, 128 bit bellek arayüzü de teknik detaylar arasında söylememiz gereken kısımlardan. Tabii ki RTX 3050 modelinde de Nvidia’nın çok dikkat çeken teknolojilerinin desteği var.

2.nesil RT çekirdekler ve 3.nesil Tensör çekirdekler sayesinde, DLSS desteği de RTX desteği de karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Reflex desteğinin de sunulduğunu eklemiş olalım.

Monster Abra A7 V13.1

Ekran Kartı Özellikleri Özet

 • CUDA Çekirdek: 2048 çekirdek
 • Bellek: 4 GB GDDR6
 • Bellek Arayüzü: 128 bit
 • TDP: 60 Watt + 15 Watt
 • DLSS: Var
 • RTX: Var

Ekran kartı ve işlemci, çok üst düzey değil bunu kabul etmek lazım. Ama oyuncuları tatmin edecek seviyede mi derseniz kesinlikle oyuncuları tatmin edebilecek bir seviyede diyebilirim. Tabii ki asıl sonuçları oyun testlerine bırakalım.

RAM ve Depolama

Seride 8 GB DDR4 1.2V 3200 MHz RAM kullanılmış. RAM’i arttırabiliyorsunuz ve kesinlikle arttırmanızı da öneriyorum. Birçok oyunda 8 GB RAM’in yetersiz olacağı kanısındayım.

Depolama konusunda ise 500 GB PCIe 3.0×4 M.2 2280 tek bir SSD kullanılmış. 2300 MB/s okuma ve 940 MB/s yazma hızlarına sahip olan SSD yeterli gelmezse hem HDD hem de SSD yükseltmesi yapabiliyorsunuz.

Monster Abra A7 V13.1

Soğutma Sistemi Nasıl?

Cihazın içerisinde 3.nesil Xcooling soğutma sisteminin sunulduğunu görüyoruz. Çift fan ve bakır ısı borularıyla gelen bu sistemde, 8 mm çift fan kullanılmış. Hem yanlardan hem de arka kısımlarda hava çıkışları ile desteklenen soğutma sistemi yeterli mi değil mi bunu videomuzda da görebilirsiniz.

İşin kontrol kısmına geldiğimiz zaman ise fanların kontrolü için kendi yazılımını kullanabildiğinizi belirtmek isterim. Buradan fan hızlarını ve durumlarını görebiliyor, ayarlayabiliyorsunuz.

Artık test zamanına geldik. Ama testlere geçmeden önce teknik özellikler için ek bazı detayları da madde madde vermek istiyorum.

Teknik Özellikler için Ek Detaylar

 • Ses: 2 X 2W hoparlör ile Sound Blaster cinema 6 ses sistemi
 • Kamera: HD Kamera var
 • Kablosuz Ağ Durumu: WiFi 6 desteği, Bluetooth 5.1 desteği
 • Adaptör: 150W değerinde
 • Pil: 4 Hücreli ve 41Wh değerinde

Kaçırmayın: K Olmayan Intel i5-12500 ile Overclock Yaptık

Monster Abra A7 V13.1 Performans ve Oyun Testleri

Geldik işin en çok merak edilen kısmına. Monster Abra A7 V13.1 performans ve oyun testlerinde nasıl? Bunun cevabını vermek adına önce performans testlerinden başlayacağız.

Performans Testi Sonuçları

Performans testilerine tabii ki 3DMark Time Spy testiyle başlayacağız. Full HD burada hedeflenen kısım olacak. Sonrasında render testi sonuçlarına da geçeceğiz.

3DMark Time Spy Testi Sonuçları Full HD

Genel skor olarak cihazın aldığı puan 4.686 oldu. Burada grafik skoru 4.619 olurken, CPU skoru ise 5.113 puan olarak belirlendi.

Monster Abra A7 V13.1

Render Testi Sonuçları

Blender üzerinde yaptığımız render testi sonuçlarında da RTX 3050 kullanılan serinin RTX 2060 kullanılan modellerden bir tık geride olduğunu gördük.

Monster Abra A7 V13.1

Monster Abra A7 V13.1 Oyun Testleri

Geçelim oyun testlerine. Ana odak noktası oyun olan bir cihazdan söz ediyoruz. Peki oyun testlerinde nasıl sonuçlar aldı?

Doom Eternal Performansı

Monster Abra A7 V13.1

Counter Strike Global Offensive

Monster Abra A7 V13.1

Forza Horizon 4

Monster Abra A7 V13.1

League Of Legends

Monster Abra A7 V13.1

Sonuç ve Değerlendirme

Monster Abra A7 V13.1 incelemesi için sona geldik. Şöyle genel bir değerlendirme yapacak olursak serinin eksik kaldığı noktalar tabii ki var. Özellikle RAM konusunda bir ekleme yapmak isteyebilirsiniz. Ama bu konuda da özgür olmanız ve kolayca yeni RAM ekleyebiliyor olmanız güzel.

Onun dışında soğutma performansı yeterli gibi gözüküyor. Tabii ki RTX 3050 ve Intel i5 işlemcinin TDP değerleri çok yüksek değil. Bu sayede soğutma konusunda da sorun yaşatmaz diyebiliriz. 13-15 bin TL arasında satışta olan seri için sizin de yorumlarınızı bekleriz.

https://youtu.be/2k-2Al7J4VE

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video