NVIDIA 32 GB’lık Quadro GV100 Ekran Kartını Duyurdu

NVIDIA yeni profesyonel serinin en hızlı ekran kartı olan Quadro GV100 modelini duyurdu. Teknik özellikleri görünce koltuğunuzdan bir an için ani tepkiler verebilirsiniz. Zira Quadro GV100'de 32 GB bellek ve 5120 adet CUDA çekirdeği bulunuyor. Peki NVIDIA bu kartı nerelerde kullanacak?

Profesyonel Dedik Ama?

Öncelik olarak saatler süren render çalışmalarından haberi olan arkadaşlarımız bu ekran kartını çok sevecek. Zira NVIDIA Quadro GV100 modeli tam bir makine. Kullanım alanları arasında laboratik araştırma çalışmaları, mühendislik örnekleri, yüksek 3D grafik ve 3D render çalışmalarının yanı sıra Bilim Adamları'nın hücresel veri tespiti gibi pek çok dalda bu ekran kartlarını görebileceğiz.

Şimdiye kadar üretilmiş olan en hızlı modele baktığınızı da şuanda öğrenmiş olduğunuz sanırım. Zira konuyu biraz daha derinlere taşıyacak olursak, bu canavar içerisinde 32 GB HBM2 belleğin yanı sıra, 5120 adet CUDA çekirdeği barındırıyor. Öte yandan Tensor çekirdekleri ile 118 TFLOPS'a kadar çıkabiliyor. 

"Kendimi yiyorum şuan"

Geçen hafta GTC 2018'de tanıtımı gerçekleştirilen Quadro GV100 ekran kartı NVIDIA'nın Raytracing teknolojisi olan RTX için tasarlandı. Size önemli bir detaydan daha bahsetmem gerekiyor; O da NVSwitch'in ta kendisi. Onu yurt dışında şuanda devrimsel bir ara bağlantı olarak nitelendiriyorlar.

NVSwitch, piyasadaki en iyi PCIe girişlerine göre 5 kat daha yüksek bant genişliği sunarak, geliştiricilerin birbirine daha fazla GPU'lu sistemler oluşturmasına imkan tanıyan bir sistem. Geliştiricilerin önceki sistem sınırlamalarını aşabilmeleri için bu teknoloji artık yaygın bir şekilde görülecek. Karmaşık iş yüklerini çözmek için yüksek grafik mimarisine ihtiyaç duyan firmalar veya birimler artık rahat edecek sanırım.

NVIDIA DGX-2: Dünyanın İlk 2 Petaflop Sistemi

Öncelik olarak klavyeyi yerine bırakın ve 'doğru mu yazdı lan bu şimdi?' düşüncesinden kurtulun. Zira 2 Petaflop'un neye tekabül ettiğini biliyor musunuz? Rakamlar ve detaylar kesinlikle doğru. NVIDIA'nın yeni DGX-2 sistemi, NVIDIA tarafından bilgisayar yığınının tüm seviyelerinde geliştirmiş olduğu çok çeşitli endüstriyel teknolojilerinden yararlanarak buralara kadar ilerledi.

DGX-2, sistemdeki tüm GPU'ların birleşik bellek alanını paylaşmasına olanak tanıyan NVSwitch'i ilk çeken isimlerden. Geliştiriciler bu sayede artık en büyük veri kümelerini ve en karmaşık derin öğrenim modellerini ele almak için büyük imkanlara sahip olacaklar.

Bu durum her alan için geçerli. Örneğin bir kanser araştırması yapan profesörün işini dahi mükemmel bir şekilde kolaylaştıracak. Zira bu tedavilerin bulunması yıllar sürerken, artık bu teknolojiler devreye girdiğinden dolayı çok daha hızlı sonuçlar ve araştırmalar yapılabilecek.

Ayakta mı alkışlamak lazım, oturarak mı?

Sonuç olarak NVIDIA bu sene ekran kartlarından ziyade otomotiv, yüksek grafik mimarileri, bilgisayar bilimleri ve üst düzey grafik mimarilerinde yine zirveye oynayacak anlaşılan. Hem Bilime hem de teknolojiye yaptıkları katkılardan dolayı NVIDIA'yı kutlamak lazım.

Bu da Kartın Son Paylaşılan Tasarımı :)

İlgili Etiketler