PC HocasıDonanımNVIDIA RTX 3060 Madencilik Kilidi İstenmeden Kaldırıldı
NVIDIA RTX 3060

NVIDIA RTX 3060 Madencilik Kilidi İstenmeden Kaldırıldı

 

NVIDIA RTX 3060 ekran kartlarında madenciliğe karşı bir önlem alındığını biliyoruz. Evet hash gücü yarı yarıya düşürüldü ve kart oyunculara kalmış oldu ama şimdiden kötü haberler de geliyor.

Önce Çin modu adı verilen bir mod ortaya çıktı ve bu sınırlamanın kaldırılabildiği iddia edildi. Sonrasında ise NVIDIA tarafından yayınlanan yeni kapalı beta sürücüsü kilidin kalkmasına neden oldu.

NVIDIA RTX 3060 madencilik durumu ne olacak?

Yayınlanan kapalı beta sürücüsünde istenmeden de olsa madencilik kilidinin kaldırıldığı iddia edildi. Sürücü kapalı beta olarak sunulduğu için çok fazla yayılmadı ama tabii ki madenciler eline geçirmiş olabilir.

Kararlı sürüm olarak yeni sürücü yayınlandığı zaman bu durum ortadan kalkacaktır ama beta da bile böyle bir şeyin yaşanmış olması madencilerin iştahını kabarttı.

NVIDIA RTX 3060

Öte yandan NVIDIA Halkla İlişkiler Başkanı Bryan Del Rizzo, sınırlama için daha yoğun çalıştıklarını belirtti. Sadece yazılımsal sınırlama olmadığı donanımsal olarak da sınırlama olduğu söylendi.

Görünen şu ki NVIDIA madenciliği engelleme konusunda kararlı. En azından oyuncu kartlarının madencilik için kullanılmasını istemiyor. Bu sadece NVIDIA RTX 3060 ile sınırlı kalmayacak gibi duruyor.

Bundan sonra gelecek kartlar için de dikkate alınacaktır. En azından madencilik için özel seriler hazırlanana kadar yazılımsal ya da donanımsal yeni önlemler görebiliriz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video