İşler Değişiyor: NVIDIA RTX 4070 Tahmini Fiyatı ve Özellikleri

  Google News

Özellikle Türkiye’de üst seviye ekran kartlarının satmadığını biliyoruz. Yavaş yavaş RTX 4070 gibi çok satacak modellerin çıkış tarihlerine yaklaştık. İlk NVIDIA RTX 4070 inceleme videoları 12 Nisan tarihinde yayınlanacak. Şirketin aldığı Ambargo kararı sosyal medyada sızınca, tarihlerde teyit edilmiş oldu.

Şirket RTX 4070 ekran kartının lansmanını 13 Nisan tarihine yapacak. Ancak bu tarihten hemen önce NVIDIA tüm iş ortakları ve inceleme yapacak kanallar ile görüşerek detayları aktardı. Peki bu detaylarda neler var?

İLK AMBARGO BU HAFTA

Henüz resmi olmayan bilgilere göre ilk ambargo bu hafta başlıyor. RTX 4070 satacak olan satış kanalları, dağıtımcılar ve perakendeciler depolarında ürünlerin stoklarını yapmaya başlayacaklar. Bu süre zarfı içerisinde mallar depolara teslim edilirken sözleşmeler imzalandığı gibi, hiçbir şekilde fotoğraf, kutu içi görsel ve ürünün tasarımları yayınlanamaz. Ambargoyu delecek olan firmalara NVIDIA tarafından yaptırım uygulanabileceğini biliyoruz.

Bununla birlikte önümüzdeki hafta depolara girecek olan RTX 4070‘lerin satışa çıkması için ortalama 1 ay süresi olacak. İnceleme kanallarına gönderilecek olan kartların ise testlerinin yapılması ve rakip kartlarla karşılaştırmaları için 1 hafta süreleri olacak. Fakat bu yurt dışı için geçerli. Türkiye’ye ekran kartları biraz gecikmeli geldiği için, yurt dışı gibi 1 hafta 10 gün kadar süreler pek olmayabiliyor. Nadir desem yeridir..

12 Nisan tarihinde NVIDIA kartların MSRP dediğimiz piyasaya sürülecek fiyatını da açıklayacak. Ancak üç aşağı, beş yukarı fiyatlar hakkında tahminim var. İlk belirlemelere göre 749 dolar olacağı söylense de, NVIDIA’nın duyurusuna özel 699 dolar gibi bir sürpriz bekliyorum. Türkiye satış fiyatının ise 17.499 TL‘den başlayacağını tahmin ediyorum.

Böylece lansmanı yaklaşan RTX 4070 Ada Lovelace masaüstü mimarisinin dördüncü serisi olacak. Giderek sabırsızlandığınızı biliyorum. Asıl mevzular RTX 4060 ve RTX 4050 tarafında yaşanacak. Çünkü Türkiye’deki alım gücü ile eş değer olan ekran kartı satışları bu tarafta beklenen modelleri oluşturuyor. Ancak RTX 4070 serisinin de çok tutulacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

RTX 4070 Teknik Özellikler

Kart 5888 CUDA çekirdeğinin yanı sıra, 192 bit bellek arayüzü ve 12GB GDDR6X belleklerle birlikte satışa çıkacak. Aynı zamanda 200W TDP sahip olan ilk RTX 4000 serisi masaüstü ekran kartı olacak.

Güncelleme: Bu Kez Kartın Özellikleri ve Fiyatı Resmi Sitede Ortaya Çıktı 

NVIDIA GeForce RTX 4070 modeli için tanıtım tarihi yaklaştıkça, yeni sızıntılar da gelmeye devam ediyor. Bu kez kart NVIDIA’nın kendi sitesinde ortaya çıktı ve fiyat bilgisini de görmüş olduk. Tabloya baktığımız zaman daha önce sızdırılan özelliklerin doğrulandığını görmekteyiz. Ek olarak artık fiyat konusunda da daha detaylı bilgilerimiz var. Görsellere göre yeni ekran kartının fiyatı 599 dolar olacak. Tüm bu özelliklerin doğrulanması için ise 13 Nisan’da yapılacak tanıtımı beklemek gerekecek.

NVIDIA GeForce RTX 4070

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Fiyatlar her geçen gün daha artıyor elimizdekilere sahip olmak lazım Olay global anlamda da pek iç açıcı gibi durmuyor bizde bunun etkisi iliklerimize kadar hissediliyor o ayrı zaten 🙁

  • Zaten fiyatı belli 599 dolar şimdiden piyasayı yukarı çekmeye çalışıyorsunuz. Ne diye 699 749 dolarlardan söz ediyorsunuz?

    • Merhaba,

      Bu haber yazıldığında piyasa fiyatı belli değildi. O yüzden tahmini olarak fiyatlar verildi. Siz bu haberi yeni gördüğünüz için, yeni yazılmış sanıyor olabilirsiniz. Haberin tarihine bakacak olursanız 16 Mart 2023

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video