PC HocasıYazılımDisk Yazma Korumalı Nedir? Nasıl Çözülür

Disk Yazma Korumalı Nedir? Nasıl Çözülür

Disk yazma korumalı hatası hakkında bu yazımızda çözümlerini ve nasıl düzeltileceği ile ilgili olarak bilgiler paylaştık.
 

Bu yazımızda yine bir çok kişi tarafından karşılaşılan Disk Yazma Korumalı hatasını ele alacağız. Öncelikle bu sorun ile nasıl karşılaşırız. Taşınabilir bir belleğe dosya atmak istediğimiz de Disk Yazma Korumalı uyarısı ile karşılaşmaktayız. Yazma koruma hatası  yaygın bir sorundur ve genellikle USB flash sürücü, kalem sürücü, SD kart veya diğer veri depolama cihazlarında karşılaşılmakta.

Disk Yazma Korumalı Nedir?

Diskin veya belleğin bozulduğu anlamına mı geliyor ? hayır sadece yazmaya karşı korumalı durumda. Yani, yalnızca cihazınızdan veri okuyabilirsiniz, ancak verileri değiştirmek için başka işlem yazmanıza, silmenize, kopyalamanıza veya başka işlem yapmanıza izin verilmiyor bu durumda.

Bu durum genelde SD kartlarda karşımıza çıkıyor. USB belleklerde ise formatının karışmasından veya yanlış biçimlendirmeden dolayı olabilmekte.

Çözümler ;

Çözüm 1: USB Flash Sürücü Virüslerini Kontrol Edin ve temizleyin.

 

Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs belleğinizin formatına bu şekilde bir zarar vermiş olabilir. Harici bir virüs temizleme programı ile kontrol edin. Tekrar Deneyin.

Çözüm 2: USB Flash Sürücüyü Kontrol Edin ve Kilidini Açın


Basit gibi görünen USB belleklerde bazı markalar koruma kilidi koymaktalar resimde görüldüğü gibi bir fonksiyon var ise kilidini açıp tekrar deneyiniz.

Çözüm 3: Dosyayı “Salt Okunur” Durumunda olması

Eğer bir veriyi bellekten bilgisayarınıza alırken bu sorunu yaşıyor iseniz. Bellek içerisinden taşımak istediğinniz dosyanın üzerine gelip özellikler deyin ve en altta yer alan salt okunur tiki onaylı ise kaldırıp tamam a tıklayıp tekrar taşımayı deneyin.

Çözüm 4: Yazma Korumasını Temizlemek için Diskpart’ı kullanın

Diski yazma korumalı bir hatayı düzeltmek için, bu işi yapmak için Komut İstemi‘ni de kullanabilirsiniz.

CMD’yi yönetici olarak çalıştırın, ardından diskpart komutunu yazın ve diskpart’ı çalıştırmak için Enter tuşuna basın. Windows 7/8/10’da yerleşik bir disk bölümleme aracıdır.

Bu araçla USB sürücünüz / SD kartınızla ilgili değeri değiştirebilirsiniz. Ardından aşağıdaki kalın yazılmış komutları tek tek yazın:

list disk (bilgisayarınızdaki tüm diskler burada listelenir)

select disk n (n, USB flash sürücünüzün veya SD kartınızın numarasını gösterir)

attributes disk clear readonly (bu komut yazma korumasını devre dışı bırakabilir)

Bu işlemi yaptıktan sonra dosyaları tekrar kopyalamayı deneyin. USB yazma korumalı hatası kaldırılmış olması gerekir.

Çözüm 5 : Formatter Silicon Power programı 

Formatter Silicon Power ile USB belleğini bilgisayara takılı iken çalıştırın ve  5 dakika içerisinde program usb belleğinizde ilgili format ayarlarını yapacaktır.

Sorunu halen yaşamaya devam ediyorsanız lütfen yorumlardan bizlere ulaşınız.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/disk-yazma-korumali-nedir-nasil-cozulur-80666/ linkinden 21.06.2021 16:06:50 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

11 Yorum

  • Kayıt Defteri yazma koruma hatasını çözebilir
   Sorun devam ediyorsa ve özellikle tek bir bilgisayarda karşılaşıyorsanız, Kayıt Defterini kontrol etmek gerekebilir. Daha önce yaptığınız bir değişiklik veya işlem nedeniyle sistem genelinde yazma koruması aktif hale getirilmiş olabilir.

   Windows + R tuşuna basarak veya Başlat menüsüne girerek Çalıştır bölümüne geçiş yapıyoruz. “Regedit” yazarak kayıt defterine ulaşıyoruz. Soruna neden olabilen WriteProtect anahtarını bulmak için şu yolu takip ediyoruz;

   “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies”

   Bu bölümde WriteProtect varsa ve 1 ise değerini 0 olarak değiştirmek sorunu çözmek için yeterli olacak.

   bende işe yaradı

   • “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies”

    söylediğiniz bu yer benim kayıt yazma defterimde bulunmuyor nedeni ne olabilir?

 • 2.ÇÖZÜM BAŞARILI TEŞEKKÜRLER
  👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍

 • olmuyor 2 tane mıkro sd kart aldım açamadım vırüs mırüsde yok malwarebytes ilede taradım başka bişey var ama ne bilen yok heryerde aynı şeyler yazıyor .1 kere sd karta bişeyler attım sonra içinde kaldı şimdi yine açılmıyor kendini kilitledi.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video